Elikkäs kyseessä on lasinen purkki joka toimii tuhkakuppina jossa on vettä ja pitäisi estää sen jäätyminen. Onnistuisiko tämä suolan avulla? Kun esim suolainen meri vesi jäätyy -4 asteessa. Entäpä jos pakkasta onkin paljon enemmän ja laittaa veteen paljon suolaa?
veden jäätymisen esto
3
3386
Vastaukset
- suola.
vaikuttaa johonkin -7 asti. Laita siihen glygolia puolet niin ei jäädy.
Kiinteän aineen sulamispisteen alenema on pääsääntöisesti epäpuhtauden moolimäärästä kiinni. Jos epäpuhtaus (sulamispistettä alentava aine) on pienimolekyylinen, niin silloin parikymmentä grammaa litraa kohti voi alentaa asteen verran.
Toinen vaikuttava tekijä on epäpuhtauden liukoisuus aineeseen (veteen) nesteenä. Hiekka ei ei alenna jään sulamispistettä, koska hiekka ei liukene veteen. NaCl on kohtuullisen "pienimolekyylinen" suola, vaan sen vesiliukoisuus on vain keskinkertainen. Niinpä parempiakin suoloja on olemassa.
Tässä taulukkoa eri suoloista:
http://chemistry.about.com/cs/howthingswork/a/aa120703a.htm
Kalsiumkloridi (maantiesuola) olisi kaiketi parhaasta päästä suoloja. Ei ole ympäristölle uhka, voi hävittää sekajätteessä, kuten ne tupakan tumpitkin, hygroskooppisena estänee kuivumisen, eikä kärynne tumpatessa, kuten voisi ehkä käydä moottorin jäänestoaineilla. Vaan eipä kait niissäkään isompaa vikaa ole ja ehkä ovat helpommin saatavilla.
Suola tai jäänestoaine aiheuttavat myös jäätymisen tapahtumisen helpommin soseisesti (eikä tasaisesti pinnalta alkaen), jolloin astian halkeamisvaara vähentynee, vaikkei teho riittäisikään estämään jäätymistä.
Että eikun kokeilet ja raportoit tänne.- NOK
Kaliumformiaattia on käytetty pitkään lentokentillä liukkauden torjuntaan. Se syövyttää metallia ja betonia vähemmän kuin kloridit. Koska kaliumformaatin 50-prosenttisen vesiliuoksen jäätymispiste on -58 °C, sitä voidaan käyttää kovillakin pakkasilla.
Kaliumformiaattia on ehdotettu käytettäväksi myös maanteiden liukkauden torjuntaan. Sitä pidetään haitattomampana kuin tarkoitukseen yleisesti käytettyä tiesuolaa, sillä se hajoaa hiilidioksidiksi ja vedeksi ennen kulkeutumistaan pohjaveteen.
Lähde:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kaliumformiaatti
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998