Voiko olla jokin osa rikki...

35

...jos kone toimii moitteetta windowssin asennuksen ajan, mutta kun koneen sammuttaa ei suostu enää lähtemään uudelleen päälle? On myös kokeiltu kiintolevyllä jossa on jo aikaisemmin asennettu windows ja tämä levy toimii moitteetta toisessa koneessa.

8

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Masinisti"

      levyn ja onko osio aktivoitu mihin on asennettu Windows. Kannattaa katsoa biossin asetukset ja levyn jumpperointi onko se herra vai orja.

      • 29

        SATA-levyillä ei sitten ole master/slave -jumppereita...


      • Tri. XYZZ

        Miten kuvittelet sille asennettavan jos bios ei sitä tunnista? Osio aktivoitu? WAAAT!!??


    • prossun...
    • että semmoinen juttu

      (ensin oli läppäri jonka sain sössittyä aivan sekaisin LiNuX ..... jutulla.... kokemuksen puute.. ja päätin asentaa xp takaisin..... Olin sössinyt LinUxilla recorery osion bittien taivaaseen HUOM:ei Linuxen vika vaan MUN!)

      yritin asentaa läppäriin XP:tä. Kaikki sujui hienosti, buuttasin levylta ja formatointia kehiin ja asennusta c osioon.
      asennustiedostot kopioitun hienosti kunneis kone lähti ekan kerran kaynnistymään.... tökkäs mustaan ruutuun " hard driver not faund" insert system disk jen jen.

      Ilmeisesti syy oli
      - läppärissä oli s-ata kovalevy ja yritin asentaa xin xp ilman asennuslevyyn lisättyä sp 3:ta. pelkkä xp asennuslevy ei sisällä s-ata ajuria sisältää kylläkin IDE ajurit. Sain xp asennettua kun sain käsiini xin XP sp3 asennuslevyn jossa oli s-ata ajurit lisättynä. päppärin pohjassa oleva keykode kävi ja aktivointi sujui normaalisti.

    • joku sanoikin tuon xp jutun. et vaan kertonut mikä winukka on kysymyksessä? jos on vista tai seiska niin kerro miksi alunperinkään aloit asentaa uusiksi. nimittäin sieltä voi juontaa syy.
      no ehkä kaukaa haettua mutta mieleeni tuli biossin nollaus emolta. itselläni kävi seiskan kanssa näin: olin asentanut winukan päivitykset ja jätin kellumaan käynnistä uudelleen jutun kunnes sain työni valmiiksi. sitten ajattelin et nyt ja ihmettelin että kävipä nopeasti kun mielestäni ehtinyt vielä klikata. sen jälkeen sammui käynnistäessä ja alkoi boottaan silmukkaan. pitkään tutkittuani (mikä sai jo huvittavia piirteitä) älysin jossain kohtaa nollata biossin emolta. sen jälkeen kaikki toimi taas ok. vieläkin pähkäilen joskus , johtuiko se jostain winukan päivityksestä.

      • Ap.

        Juu biossin nollaus auttoi minunkin tilanteeessa.


    • dilemma emma

      siis mikään ei voi olla rikki jos se oli äsken ehjä, tätähän kysyit. Miten luulet jonkun hajoavan jos se ei voi olla rikki jos oli äsken ehjä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe