Rasvat?

Transrasvat ovat nyt vissiin kaikkein vaarallisimpia (?), eli mitä rasvoja kannattaisi sitten käyttää ettei niitä saisi? tällä hetkellä käytän oliiviöljyä (joskus myös rypsiöljyä) sekä Floran normaalisuolaista (tummanvihreä paketti)margariinia tai levitettä tai mikä nyt onkaan. Onko väärät valinnat, voisiko parantaa?
4323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Valmistetiedoista transrasvapitoisuuksia vertaamalla ei voi päätellä mitään terveellisyydestä. Luonnolliset transrasvat (CLA, eli konjugoituneet linolihapot, omega6:n muoto jota eläimet tarvitsevat) ovat erittäin terveellisiä ja niitä saa mm. lihasta ja maidosta (myös äidinmaidossa on paljon CLA:ta). Ainoastaan kemiallisesti kovetetut kasvisrasvat joita on mm. margariinissa ja kasvisrasvajäätelössä, ovat epäterveellisiä transrasvoja ja edistävät verisuonten kalkkeutumista, vastoin kuin CLA.

Äänestä

"Floran normaalisuolaista (tummanvihreä paketti)margariinia tai levitettä tai mikä nyt onkaan. Onko väärät valinnat, voisiko parantaa?"

Jos katsot esim. Finelin taulukoista, niin sen mukaan voissa on enemmän transrasvaa mutta se on pelkkää terveellistä CLA:ta jota elimistö tarvitsee, eikä voissa ole pisaraakaan muita transrasvoja. Florassa on vähemmän transrasvoja, mutta ne ovat verisuonia kalkkeuttavia epäterveellisiä ja huonoja transrasvoja.

Äänestä
  • Mihin levitteeseen tms kannattaa siis vaihtaa? vai kelpaako ainoastaan sellanen kuutiopaketti missä lukee "voi" ??

    Äänestä

  • aloitttaja kirjoitti:

    Mihin levitteeseen tms kannattaa siis vaihtaa? vai kelpaako ainoastaan sellanen kuutiopaketti missä lukee "voi" ??

    Kokeileppas poutapäivää rasvasekoite jossa voita ja rypsiöljyä,sekin hyvä juttu että jopa maistuu jollekin ja on helppo levittää ja sopii myös paistamiseen.
    Meillä tämä käytössä ja kaikki tykkää itse suosi ruuanlaitossa ja leivonnassa voita ja eikös ne sano että rypsiöljy on terveellisempää kuin oliiviöljy?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


notintofat kirjoitti:

Transrasvat ovat nyt vissiin kaikkein vaarallisimpia (?), eli mitä rasvoja kannattaisi sitten käyttää ettei niitä saisi? tällä hetkellä käytän oliiviöljyä (joskus myös rypsiöljyä) sekä Floran normaalisuolaista (tummanvihreä paketti)margariinia tai levitettä tai mikä nyt onkaan. Onko väärät valinnat, voisiko parantaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu