Avantouintia harrastaville

himohiekka

Kun pakkasella saunasta tai pukutilasta;menee avantoon - avannossa - tulee avannosta, onko uimapuku millyttävämpi iholla, vai onko alasti parempi?
Minusta ei ole kokeilemaan - siksi kysyn jos on harrastanut molempia.Vastauksesta joku ehkä innostuisi kokeilemaan omakohtaisesti.

14

5763

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alastomat uimarit.

      Meillä on pieni 18 henkilön naturistiporukka joka käy joka keskiviikko avantouinissa.

      Mukaan mahtuisi hyvin muutama avantouinnista ja alastomuudesta kiinnostunut henkilö,Joukkomme ei ole yhdistys, Porukamme koostuu tällähetkellä 11 miehestä ja 7 naisesta sinun sukupuolella ei ole väliä kunhan olet mukava normaali ihmistenkanssa toimeentuleva.

      Mikäli haluat tulla kanssamme alastomana harrastamaan avantouintia laita yhteystietosi otamme yhteyttä.

      • pipsa70

        Voisin olla halukas tulemaan porukkaan mukaan. Riippuu vain missä ja mihin aikaan kokoonnutte.

        [email protected]


    • ei oo väliä

      0n aivan sama, omko päälläsi uilari vai oletko alasti.

      Vedestä noustuakin se on aivan sama, mutta uikkaria riisuttaessa saunaan mennessä uikkari on monellakin tavalla haittatekijä.
      Kokeilemalla tuo selviää, siitä vaan avantoon.

      • uimari 3. vuoden

        ..."uikkaria riisuttaessa saunaan mennessä uikkari on monellakin tavalla haittatekijä."

        Lienetkö lainkaan avanto- tai kylmäuimari? Ei uimapukua oteta välillä pois saunaan mennessä ja sieltä pois tullessa. Naurettava ajatuskin. Mulla on pitkälahkeinen uima-asu ja et voi kuvitella miten hankalaa sitä on saada päälle ja pois märkänä. Et ole käynyt ilmeisesti avantouintipaikoissa kertaakaan niin et tiedä.

        Uimapuvullahan ei ole mitään väliä, jos on kotirannassa avanto ja siinä sauna. Mutta jos porukassa on satoja uimareita, niin kyllä homma perustuu sille, että saunassa pidetään uikkarit päällä.

        Kikkelinesittelijät ja tussuntirkiselijät pysykööt omissa perverssikerhoissaan. Ei sillä ole avantouinnin kanssa mitään tekemistä.


      • uimari 3. vuoden kirjoitti:

        ..."uikkaria riisuttaessa saunaan mennessä uikkari on monellakin tavalla haittatekijä."

        Lienetkö lainkaan avanto- tai kylmäuimari? Ei uimapukua oteta välillä pois saunaan mennessä ja sieltä pois tullessa. Naurettava ajatuskin. Mulla on pitkälahkeinen uima-asu ja et voi kuvitella miten hankalaa sitä on saada päälle ja pois märkänä. Et ole käynyt ilmeisesti avantouintipaikoissa kertaakaan niin et tiedä.

        Uimapuvullahan ei ole mitään väliä, jos on kotirannassa avanto ja siinä sauna. Mutta jos porukassa on satoja uimareita, niin kyllä homma perustuu sille, että saunassa pidetään uikkarit päällä.

        Kikkelinesittelijät ja tussuntirkiselijät pysykööt omissa perverssikerhoissaan. Ei sillä ole avantouinnin kanssa mitään tekemistä.

        Vai mistä moinen toteamus?
        "Kikkelinesittelijät ja tussuntirkiselijät pysykööt omissa perverssikerhoissaan. Ei sillä ole avantouinnin kanssa mitään tekemistä."

        En todellakaan ole avanto tai kylmäuimari.

        En muista koskaan istununeeni saunassa uikkari jalassa, mutta olen nähnyt monen kesäaikaan riisuutuvan saunaan mennessä uikkarinsa.

        Tämä aloitus on alunperin tehty "naturismi ja nudismi" palstalle - ylläpito on siirtänyt tänne.


    • Oksettavaa

      "En muista koskaan istununeeni saunassa uikkari jalassa, mutta olen nähnyt monen kesäaikaan riisuutuvan saunaan mennessä uikkarinsa. "

      Näin ei kuitenkaan tapahdu yleisillä uimarannoilla, joissa on sauna ja kylmäuintiin osallistuu kymmeniä ihmisiä erilaisista kulttuuritaustoista. Tajuan kylläkin, että ihmiset on alasti omisssa kotirannoissaan ja kotonaan, mutta julkisella paikalla munasillaan heiluminen kyllä tulkitaan itsensäpaljasteluksi.

      Olen muutenkin tuosta naturismista sitä mieltä, että pervot itsensäpaljastelijat ovat keksineet mukamas "luonnonmukaisuuden" verukkeen sille, että saavat pervoilla, paljastella ja tirkistellä hyväksytysti. Kaikkein karmeinta on, että lapsetkin vedetään tuohon mukaan. On pedofiilit keksineet kiertotavan harjoittaa sairaita mieltymyksiään ihan luvan kanssa tällaisissa kerhoissa.

    • Anonyymi

      Eiköhän tähänkin kysymykseen pitäisi olla ihan päivänselvä vastaus, kunhan vain osaa käyttää maalaisjärkeä.

      Eli, jos käyt avannossa omassa koti tai mökkirannassa, niin saat silloin itse päättää, että käytkö siellä avannossa alasti vai uikkarit päällä, kun olethan silloin omalla yksityisalueella, mutta jos käyt avannossa yleisellä avantouintipaikalla, niin silloin on suotavaa käyttää uima-asua, etenkin jos paikalla käy paljon muitakin uimareita.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      2348
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      152
      1593
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      131
      1588
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      64
      1277
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      1267
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1144
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      234
      1022
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      936
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      849
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      839
    Aihe