Kannattaiskohan aikuisopiskelu,

juhani.maki-ainali

Jäin myyntineuvottelijan hommasta työttömäksi n 2kk sitten ja nyt mietin mitä isona alkaisin tehdä.
Tuo aikuis opiskelu kiinnostais kun pienenä tuo opiskelu ei oikeen kiinnostanut on toki peruskoulu käyty aikanaan ja asentajan paperit on ja yrittäjäkurssit on takana.mutta lukioo en oo käynyt, Merkonomi opinnot kiinnostais kyllä mutta onnistuukohan tuo vai tuleekohan eläke ikä vastaan oon syntynyt herranvuonna 1960 joten ojalanlaskuopin mukaan 18 11 2010 on 50v täynnä.Toki työkokemusta myynnistä on jo 10v ajalta mutta lisäoppi ei pahitteeksi olisi.Oiskohan tuossa ideaa että kouluun vielä lähtisin.

2

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käytännössä ei !

      Työnantajat sortuvat ikärasismiin,turha on enään yli 50 vuotiaan varsinkin kun on kouluttautunut uuteen ammattiin eikä käytännön kokemusta ole kyseisestä ammatista hakea edes alan töitä !
      Jos sattuu semmoinen lottovoitto että otetaan töihin niin se on vain ketju määräaikaisia työsuhteita ja palkkaus on sama kuin vasta koulusta tulleella nuorella.Siinä ei paina kokemus työelämästä.
      Kouluttautuminen on kyllä henkisesti hyvä ja toivottava asia mutta se onnistuu vain nuorenahenkilönä !
      Itse olen joutunut työttömäksi 40 vuoden uraputken jälkeen,kun yritys saneerasi ja tietenkin vanhemmasta päästä.Työttömyys kursseille ei oteta turha edes hakea,ainoa mihin pääset on näiden yksityisten kurssinjärjestäjien "urankehityskursseille" joissa puhutaan samoja asioita kun peruskoulusta päässeille nuorille,todella naurettavaa lisänä viel joudut hakemaan itsellesi harjoittelupaikan jossa työskentelet peruspäivärahan suuruisella korvauksella vaikka kyseinen työolisi samaa mitä olet aiemmin tehnyt.Mikä parasta niin sinulle höpistään että ala yrittäjäksi,millä varoilla ja ainoat alat ovat lähinnä aputöitä esim. siivous.
      Varokaa näitä ammatin kehittämiskursseja ne on vain bisnestä näille yksityisille koijari firmoille

    • Äkkiä töihin vaan!

      Myyntihommissa ei lukioo välttämättä tarvita. Kai sulla muutakin työkokemusta on kuin 10 v myyntityötä, jos ikää kerran alkaa olla 50 v etkä ole opiskellutkaan. Luulisi työhistoriaa olevan takana 30 v. ainakin, joten kyllä vielä töihin pääset, mutta mitä pikemmin sen parempi!

      Sen olen lähipiirissä huomannut että mitä pitempään on pois työelämästä, sen vaikeampi on päästä takaisin. Työmarkkina-arvo tippuu ihan ropisemalla kun on yli puoli vuotta työttömänä, ja vuoden päästä ei tule enää haastattelukutsuja ollenkaan hakemuksiin.

      Opiskele merkonomin tutkinto aikuiskoulutuksena työn ohessa, mutta ensisijaisesti yritä päästä äkkiä töhin! Tuossa iässä työstä pois tippuminen vaikuttaa koko lopuelämän eläkkeisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      50
      4154
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      1959
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      153
      1346
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      154
      1232
    5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      1024
    6. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      192
      992
    7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      229
      976
    8. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      947
    9. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      55
      820
    10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      122
      815
    Aihe