* 10 000 . . .!

TV Arto

10 000, H20- N2 O2.

Meitä kiinnostaa seuraavaksi se säteilyn energiamäärä jota säteilyn ionisoima perusilma kykenee kuljettamaan. Tässä en laske lainkaan atomin ytimien malenkan- kuorimallitehoja, vaan ainoastaan uloimman valenssielektronin aiheuttamaa ionisaatiota. Suolaisen veden ionitasot määräsi natriumin Na 5eV ja kloori-ionien Cl 13eV keskiarvotaso (9eV). Kun taas ilmassa typen (78 %) N 14,4eV ja hapen ionien O 13,3eV lähtöarvot. Ilma on näin 1,5 kertaa aggressiivisempaa. Seuraavaksi pitää määritellä kuinka suuri osa voi olla kauan ionisoitua esim. luonnonolosuhteessaan. Merien vedestä vain 3,5 % on ionisoituneena. Välimeren n. 8 % ionisoitumisaste on taso jossa syvä perusmerivesi on kyllästynyt ioneista ja muodostaa jo kiintosuolaa liiastaan. Mutta esimerkiksi Kuolleessameressä, jossa vesi on runsaan säteilyfotonisoinnin alaisuudessa sen vesi pysyy 25 % ionisointiasteessa suolastaan. Merkittäväksi kasvuksi liki 10-kertaisuuteen verrattuna perusmeriveteen.

Nyt voimme laskea paljonko täysionisoituneeseen meriveteen muodostuu säteilyfotonin taltion ionisaatiosta energian varastoitumaa /m3. Osmoottinen vesivoimala Norjassa kykenee tuottamaan 3,5 % meriveden ja 1000L/s jokisuistoon pysyvän 981kW energiantuotannon. Jos siirrämme tämän laitoksen Kuolleeseen mereen saadaan: 25 %/ 3,5 % * 981kW= 7 007kW. Norjalaisessa voimalassa membraanikalvo nostaa 100m vettä vaikka se optimillaan on 200m. Joten teho kaksinkertaistetaan tästä ja saadaan jo 14MW ionisaation vesienergiat 1m3/s virtaavasta joesta Kuolleeseen mereen.
Vesikaava jota käytän h(m)* virtaama(m3/s)* gravitaatiovakio (g) 9,81= tulos kW.

jatkuu.

8

669

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinua kiinnostaa

      Ei kuule kiinnosta valheesi, jos sinua kiinnostaa please ala kirjoita tanne, PLIIIIISSSSSS

      • Tuo on...

        aivan normaalia, että skitsofreenikot käyttävät itsestään monikkomuotoa! 8)


    • kiinnostumaton---..

      #Meitä kiinnostaa seuraavaksi #
      MEITÄ ei kiinnosta, menisit muualle haaveilemaan, Ole hyvä!!!

      • kiinnostumaton++++

        Kyllähän tuo viestisi fysiikkaa on, vaan se faktatieto, mistäpä on peräisin, ei kait vain omaa tutkimusta?


      • kiinnostumaton--++
        kiinnostumaton++++ kirjoitti:

        Kyllähän tuo viestisi fysiikkaa on, vaan se faktatieto, mistäpä on peräisin, ei kait vain omaa tutkimusta?

        Ei tämä ainakaan geologiaa ole


    • ysiysikasi

      Melkein oikeella palstalla, oikeammalla kuin villakoirafoorumi tai pissistyttöjen keskustelupalstat.
      Fysiikka voi siis sekoittaa pään. Ihan oikeesti.

    • martta0

      "Vesikaava jota käytän h(m)* virtaama(m3/s)* gravitaatiovakio (g) 9,81= tulos kW"

      Kerropa miten saat tällä kaavalla kilowatteja? Et mitenkään...

      • Saa sillä...

        kilowatteja ja vaikka hattiwatteja, jos tahtotila on tarpeeksi kova ja lääkitys ei ole aivan kohdillaan! 8)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      106
      3761
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3193
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      230
      2809
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      39
      2366
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      35
      1676
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1486
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1476
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      14
      1361
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      18
      1335
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1271
    Aihe