raskaaksi e-pillereistä huolimatta?

raskaanako?

Harrastin siis viimekierron taukoviikolla seksiä ilman kondomia (normaalisti käytän tuplaehkäisyä, mutta nyt se humalatilan vuoksi unohtui) tutun kumppanin kanssa. Taukoviikon jälkeen aloitin normaalisti uuden liuskan Cypretyliä ja otin jokaisen pillerin ajallaan, unohtamatta yhtään. Seuraavalla taukoviikolla tyhjennysvuoto tuli ihan normaalisti ajallaan (2.-5.11).

Nyt tämän viikkoa olen kuitenkin kärsinyt pahoinvoinnista, ikäänkuin jatkuvasta ellotuksesta aina iltapäivisin ja alavatsassani on tuntunut pientä polttelua. Eilen olisi ollut kaverini kosteahkot synttärijuhlat, mutten kyennyt juomaan kuin kaksi siideriä kun jo tunsin että tulee seinä vastaan (normaalisti en vielä saa huonoa oloa noin vähästä alkoholimäärästä) ja kotiin päästyäni jouduinkin jo juoksemaan vessaan oksentamaan. Lisäksi minua oli sattunut päähän koko päivän. Yöllä heräsin vielä pääkipuun, mutta nyt aamulla ei ole taas mitään oireita. Yleensä pahoinvointi alkaa siis iltapäivästä, 14-15 aikoja.

Kysyisin siis onko mahdollista että olisin raskaana? Jos on, miten ja missä voisin tehdä abortin ja mitä se maksaa? Olen 18-vuotias työtön ja en todellakaan ole valmis äidiksi, ja rahaakaan ei turhan paljon ole. Jos taas en ole, mistä nämä oireet voisivat johtua? Vatsatautia ei perheessämme muilla ainakaan ole, ja sen oireet tod.näk. jatkuisivat kokoajan, joten en tiedä voiko olla sitäkään.

Sain poskiontelontulehdukseen antibioottikuurin torstaina, mutta pakkausselosteessa ei lue mitään siitä, että ne voisivat aiheuttaa moisen reaktion alkoholin kanssa. Otan lääkkeen n. 12 aikaan päivällä ja mietinkin voiko se muka vaikuttaa noin pitkälle iltaan tuolla tavoin.

Kiitos jos jaksatte lukea tän romaanin ja vastailla :D Jos oireet jatkuvat niin kai se pitää apteekissa vierailla että saa edes sielunrauhan tämän asian tiimoilta. Ja kyllä, tiedän ettei tämä ole mikään raskaustestilä, mutta haluaisin tietää kokemuksia jos jollakulla taskunpohjalta sattuisi löytymään..

5

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      ensin raskaustesti. Sitten mietit asioita.

    • Niiden parasta ennen merkintää. Ko. päivämäärä tarkoittaa nimenomaan sitä, että tuote on PARASTA ennen tätä päivää.

      • .

        sekoilet päivämäärien kanssa?! (muutoinkin sinulla on tällä palstalla aika outoja kommentteja)

        Aloittaja; kai olet tietoinen, että nyt antibioottikuurin aikana sitten LISÄEHKÄISY mukaan, kas kun suuri osa antibiooteista heikentää e-pillereiden tehoa!!!!! Huomioi se!


    • oceansoul0

      Jotkin antibiootit voivat heikentää e-pillereiden tehoa, kai tarkistit asian apteekissa? Ja kyllä antibiootit voi vatsaongelmia aiheuttaa; siksi kannattaa syödä maitohappobakteereita niiden kanssa.

      Mutta teet tietenkin raskaustestin, niin ei tarvitse sitä tässä arvuutella.
      Jos siihen kaksi viivaa ilmestyy, niin soittelet neuvolaan, josta saat lisäohjeita (sairaalassa keskeytys tehdään). Vaikka sinulla ei rahaa olisikaan, saat kyllä abortin (sosiaalitoimisto auttaa) - siitä ei huolissaan tarvitse olla.

      • raskaanako?

        Kiitos vastauksista!

        Joo tosiaan en nyt antibioottien aikaan ole paneskellut enkä aio paneskellakaan, joten siitä ei ole huolta. Eniten ihmetytti tuo alkoholin sietokyvyn yhtäkkinen romahdus, muistelin että joku olisi joskus kertonut hänellä olleen samankaltainen "oire" alkuraskaudessa. Mutta aamusella piipahtamaan apteekissa niin siitä se sit selkenee!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. "Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"

      Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk
      Maailman menoa
      72
      5531
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      628
      3615
    3. SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"

      Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit
      Maailman menoa
      84
      2959
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      293
      2801
    5. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      96
      1840
    6. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      660
      1770
    7. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      487
      1453
    8. Partamies hoi!

      En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re
      Ikävä
      24
      1421
    9. Mistä ihmeestä sitä viirasi?

      Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti
      Jyväskylä
      14
      1411
    10. Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?

      Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      990
    Aihe