Moro.
Onko Rovaniemeläisillä mielessä, että mikä yritys tai palvelu Rovaniemeltä puuttuu.
Onko Rovaniemeläisillä mielessä, että mikä yritys tai palvelu Rovaniemeltä puuttuu.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
sivukadulla.
Niin pientä kauppaa nykyään et löydä todella. Sellaiseen puotiin minun isoisänikin kuulemma kerran piipahti.
Hän etsi kauan, mutta valitsi viimein hyvän olkihatun. Mutta syy viipymiseen oli toinen. Hän viihtyi kuulemma siellä niin hyvin, ettei millään hennonnut lähteä pois!
Niin että sellaista kaupunkikulttuuria tänne varmaankin kaivattaisiin.
Siis semmonen "amerikkalaistyyppinen" pesula. Itellä ei oo varaa ostaa pesukonetta, eikä meidän talossa ole yhteisiä pesukoneita. Kyllä pari euroa aina löytyis, että koneellisen sais pestä ja samalla lingota kuivaksi. Oletan, että en ole ainut Viirinkankaan-Rantavitikan alueella, jolla ei ole varaa pyykkikoneeseen. Pyykkivuoroja vois vaikka varata etukäteen yms.
pari kuppillaa vois olla lissää,niitä on liian vähän.eikä oikein löy'y vaatekauppojakaan..eikä kampaamoja..
vai miten soli..
ja hei! täällä ei todellakaan ole vielä yksityisiä parkkifirmoja!siinäpä sulle bisnis..!! huh huh
Nimittäin tee se itse- halli täältä puuttuu. Oli aikoinaan Oijustien Finnoilin ja Nesteen aikaan. Kovalla käytöllä oli ja kyllä sellaista on kaivattu.
Yritin itse muutama vuosi sitten vuokrata omassa käytössäni olevaa tallia tee-se-itse- autonkorjaajille saadakseni näin osan tilan vuokrasta katettua.
Vaikka kovimmat pakkaset olivat meneillään, yhtään ainoata vastausta lehti-ilmoituksiini en saanut.
Ilmeisesti lappilainen on sellainen sissi, ettei hän maksa toiselle lantin lanttia lämpimän, valaistun ja sähköistetyn tilan käytöstä, vaan huoltaa autonsa hammasta purren pihalla, vaikka ulkona olisi millainen sää tahansa, pakkasta 40 astetta tai räntää tulossa taivaan täydeltä.
ja mie olen kuullu kymmenien valittavan semmoisen hallin puutteesta. Nyt ei sitten kysyntä ja tarjonta kohdanneet. Missäs ilmoittelit, meinaan että ainakin tämä paikallinen sanomalehti on niin kallis ettei monet sitä enää tilaa, netistä kun lukee samat uutiset päiviä aiemminkin. Harmi että noin kävi .
En ole varma oletko sama henkilö, jolta kysyin vuosi tai 2 sitten TI-hallin vuokraa. Parin tunnin vuokra oli sama kuin olisin vienyt korjaamolle auton muiden korjattavaksi. Hinnat olivat liian kovat. Itselläni olisi kyllä TI-hallille käyttöä, mutta en ala montaa kymppiä tunnista maksamaan. Pikkuremontin, kuten piuhan vaihdon ym. tekee kovalla pakkasella vaikka parkkihallissa. -35c pakkasessa on tullut vaihdettua laturikin autoon.
Järki siihen hinnoitteluun, niin on kysyntää.
Itse en olisi ottanut vuokraa kuin jotain kympin luokkaa tunnilta.
Parisenkymmentä vuokratuntia kuukaudessa olisi näinkin riittänyt vuokran kuittaamiseen.
Mutta kuopattu, mikä kuopattu.
Tsemppiä vaan sinne pakkaseen!
Ihmettelen sitten itsekkin että missä oikein mainostit, kun en ole ollenkaan huomannut, vaikka tarve olisi ollut ja on vieläkin. Myös tuttavapiirissä on pari jotka tarvitsisivat ko. palvelua Rovaniemelle.
Tosin köyhänä pitäisin sopivaa hintatasoa 1-5€/h. Pienen remontin kun voi tehdä kuitenkin pihallakin ja isompaa remppaa tehdessä tulisi kulut äkkiä suureksi johtuen tuntimääristä.
Toki 10€/h on kohtuullinen hinta. Ei se hallin ylläpitokaan ole ilmaista, mutta hinnoittelussa kannattaisi ottaa juurikin huomioon ajan tuomat hinnat. 15min työn tekee mielummin pihalla kuin maksaa edes muutamaa euroa. Parin vuorokauden työn takia kannattaa jo noilla hinnoilla vuokrata oma halli/ hallipaikka kuukaudeksi samaan hintaan.
Perusta R-kioski Revontuleen tai Rinteenkulmaan, siinä ois mukava käydä lottoamassa, lehtiä ostamassa jne.
Halpa-halli ja kunnon Tampereen säästötex.
TOKMANNI
Sokos
Viihdekeilahalli
HopLop (lasten sisäleikkipuisto)
Vuokrattavat edulliset autotallit moottoripyörien/auton laittelijoille
EDULLINEN katsastusasema (esim. Q-katsastus) - sillä voisi oikeasti tehdä täällä riistokatsastushintojen läänissä yrittäjä kunnon voittoa itselleen
Tarkoitettu Thai-hierontapaikka!
Kunnon pihviravintola!
Sellainen, mistä saa hyvänkokoisia pihvejä edulliseen/kohtuulliseen hintaan. Jokin bistrotyyppinen ravintola, joka ei kuulu mihinkään ketjuun.
ILOTALO, siinäpä se...