joo mitä pitäis tulla ja mikä on oikea nimi jälkkärille ..
päärynöitä tai omenoita , voita , sokeria , jotain lehtitaikina levyjä
ja kaikki uuniin n:45min todennäköisesti tosta on jotakin jäänyt
pois mutta mitä .....
tt : uuss avutomat mukulat .
päärynää , voita ..........
2
740
Vastaukset
- omenapiirakka
Kyseessä pn klassikko, Tarte Tatin. Pannulle paljon voita ja lohkotut omenat (tai miksei päärynätkin) ja jonkun verran sokeria. Annetaan hedelmien karamellisoitua pannulla keskilämmöllä. Voit myös maustaa kanelilla tai vaniljalla, jos haluat.
Kun hdelmät ovat karamellisoituneet, pane kaiken kanneksi voitaikinalevy, joka peittää koko komeuden. Työntele voitaikinalevyä vähän myös reunoille siten, että omenat jäävät aivan peittoon. Uuniin, 200 astetta, 30 minuuttia.
Ota uunista ja aseta tarjoilulautanen pannun päälle ja rivakalla liikkeellä keikauta torttu ylösalaisin lautaselle. Tarjotaan vaikka vaniljan makuisella kermavaahdolla tai jäätelöllä.- muokaelemaan vaan
http://www.erimenu.fi/ruokaohje/Keikauskakku . Siihen vaikka mitä; omenaa, päärynää tms
ja ihanaa vaniljasoossin kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422822Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423562600Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta562345- 352204
- 251743
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251639- 481526
- 1001449
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391405Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa661319