Ek:n bropakandaa

tutkimus työelämästä

Hyvin erikoinen oli Ek:n "tutkimus" työelämän laadusta,ja lopputulema oli aivan niinkuin tilaaja halusi !
Olen ollut työelämässä 60 luvun puolesta välistä ,ja työelämä oli vielä reiluapeliä 70 luvun loppuun.
Neuvostoliiton kaaduttuaalkoivat otteet muuttumaan,lakkasi yhteisyö elimien toiminta työmailla .
Alkoi isännän ääni vaikuttamaan,jaoptiot pyörimään mutta vain yhtiön johdolle.
Irtisanomiset ja ulosliputtamisista tuli arkipäivää työmailla, ei enään edes kysytty työntekijäin mielipidettä
kyseisistä asioista.
Yksintyö,vuorotyöt ja osa-aikatyöt lisääntyivät huimasti koskivat jälleen kerran vain työntekijöitä !
Työsuojelu on aivan alamaissa enään ei kehitetä työpaikkoja ainoa on vain johtajistolle optioiden turvaaminen ! Työsuojelu asioista puhuminenkin leimaa työntekijän hankalaksi, ja on kyse sentään työsuojelulain normien täyttymättömyys !
Henkinen ilmapiiri on todella surkea,kiusaaminen ja eriarvoisuus kukoistavat työmailla, sairastuakaan et saa sillä sinut leimataan lintsariksi.
Sääntöjä ja määräyksiä kyllä keksitään jotka koskevat vain työntekijöitä,leimoja ja kirjautumisia kyllä on riittävästi .
Esimiesten suosikki järjestelmä takaa vain "hyville"työläisille palkkakehityksen,nämä hyvät ovat niitä työmaiden selkäänpuukottajia !
Pomolle täytyy juoruta kuka puhui mitä ja kuinka erinomainen "minä" olen.
Ainoa hyvä työläinen on nöyrä ja hiljainen työntekijä joka vain nyökyttelee pomon käskytyksen mukaan.
Palkkaus on todella eriarvoista siinä ei makseta hyvän työntekemisestä vaan sopivuudesta,pomon polvella on varminta hekojen nosto !
Erilaisuutta ja omantahdon esiintuontia ei sallita muuta kuin työmaan ulkopuolella (kortistossa).
Ihmisyys puuttuu työpaikoiltamme se koskee vain pomoja ja virkamiehiä,työläiset eivät saa muuta oikeutta kuin painaa töitä niskalimassa,kuumissa epäergonomisissa työpaikoissa!
Kemialliset altisteet ja raskastyö ovat arkipäivää työläisille,ja kiire kiire !
Epävarmuus ja alistaminen ne ovat Ek:n päiväkäskyjä yrityksiin suomessa 2010.

1

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      EK:n jäsenfirmojen pomoiltakin tulee välillä kommentteja siitä että EK:n pellelauma on vetänyt "vähän" överiksi. Mutta kommentit taitaa olla sen kokoisista firmoista jossa pomo tuntee jokaisen duunarin. Isommissa firmoissa missä pomo ei tunne kuin jokusen tyypin on helpompi tuntea itsensä maailman tapiksi kun nämä lähimulkut yrittää toteuttaa kaikki rapula-aamujenkin oikut.

      Pahimmat (ihmis)oikeuksien polkijat on sitten näitä tyyppejä joille on luvattu miljoonakorvaukset jos ne potkastaan talosta ulos. Ei kyllä kannusta lakeja noudattamaan, päin vastoin. Ei muuta kuin oikein törkeetä peliin että pääsee käsiksi potkut-korvaukseen ja sitten hyvä-veli systeemillä seuraavaa firmaa rokottamaan.

      Näkyy olevan nykyään yllättävän paljon myös valtion firmojen johdossa ko. tyyppejä. Eli palkan maksajana myös omia työntekijöitä - ei paljon paina. Varsinkaan viimeisen hallituksen aikana. Mutta oli se meno jo aika hurjaa Lipposenkin aikana (oikeistolaisempi demari kuin useimmat kokoomuslaiset). Ei ihme jos demareilta meni kansan luottamus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      309
      3055
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      124
      2057
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2043
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1743
    6. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1399
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1395
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1347
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      69
      1280
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      79
      1250
    Aihe