Kuinka vapautua kauniina olemisen pakosta

ceciilis

Miten päästä "yli" siitä ainaisen jatkuvasta, paskamaisesta mantrasta, joka hokee "voi kun mä olisin näist parist kohtaa erilaisempi, sit mä oisin tosi kaunis ja jonkun verran menestyneempi!!.." ?
Olen itse 17-vuotias tyttö ja ihan ok:n näköinen. En vaan kestä sitä musertavaa fiilistä, kun tajuaa olevansa mitättömämmän näköinen kuin Hän tai Tuo...
Puhun erityisesti kasvoist, kropan nyt saa treenil kuntoon jos löllyys ketuttaa. Naama. aaah. Taustalla mulla on se ajatus, et mun pitäs olla jotain hyvin erityistä, sykähdyttävää, se "huumaavan kaunis nainen, josta ei voi silmiä irroittaa". Mutta kun en ole (oon saanu kehuja ja ihan ok mä kait oon kumminki.) semmoinen!
Jotenkin kevyeltä tämä nyt kuulostaa, muttei ole sitä. Pidän itseäni hyvänä tyyppinä, mutta koska en ole Kaunis, multa puuttuu joku jutttu (jonka kauniit niin henkisesti kuin fyysisesti omaavat.)
TAHDON VAPAUTUA JA PÄÄSTÄ JONNEKKIN SYVEMMÄLLE TASOLLE TÄN ELÄMÄN KANSSA ENKÄ RUIKUTTAA.
mutta se on niin vaikeata (varsinkin kun nkyy olevan niin, että ihmisen luonne kajoaa kauneuteen ja unohtaa muut arvot.....)
(anteeksi massapostitus, mi desperate.)

1

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ok, tässä muutama retorinen kysymys, joita voit itsekses mietiskellä ja juua vaikka teetä.

      1) Miten ymmärrät kauneuden? Miten määrittelisit sen?
      2) Miksi kauneus on sulle niin tärkeää, mitä sinä haluat kauneudella saavuttaa, miehiä, kavereita, työsuhteita, muita suhteita? Eli onko kauneus sinulle itseisarvo vai välinearvo?
      3) Eikö nuorena voi rellestää ja viettää rietasta elämää ilman absurdeja kauneusihanteita sekä -paineita?
      4) Oletko miettinyt, että kauneus ei ole mikään absoluuttisesti määritettävissä oleva tila, jonka saavutettua saat helpoiten sen, mitä luulet tarvitsevasi?
      5) Oletko varma mitä sinä todellisuudessa haluat? Kehuja toispuoleisista asioista vai aitoa arvostusta ja rakkautta.

      Perusmiellyttävä persoona, perusmiellyttävällä naamalla, perusmiellyttävine pervoisuuksineen on ehkä miellyttävin yhtälö, jonka ihminen voi saavuttaa, sillä chanssit on, että määrällisesti (se suurin joukko ihmisiä, joka sijoittuu normaalijakaumassa keskelle) tulet pärjäämään kaikista huolettomammin elämässä ja ihmissuhteissa.

      Toisaalta elämästä ei ikinä tiedä. Kunhan nouset seistäksesi, etkä kaatuaksesi niin olet positiivisesti maksimoinu sun odotusarvon elämällesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      266
      4654
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      133
      3019
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2590
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1644
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1511
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe