Onnistuuko sellainen että lähtee saman tien kun vie irtisanomislapun, eli ei ole ollenkaan irtisanomisaikaa töissä. Tai onnistuuhan se mutta mitä rahallisesti menetän siinä ja vaikuttaako esim. työkkärin karenssiin tai muuhun???
Kertokaa kaikki tiedot joilla kokemusta?
Heti pois töistä, ilman irtisanomisaikaa...
4
770
Vastaukset
- Erto kertoo
http://www.erto.fi/tyosuhdeopas/tyosopimuksen-irtisanominen/216-irtisanomisajan-noudattamatta-jattaminen
Lisäksi menetät lomarahan, mikäli muuten olisit saamassa sitä työehtosopimuksen mukaan.
Karenssi tietenkin tulee. - nmbmlk
Kokeile ensin kepillä jäätä. Voi olla että työnantaja ei halua sinua notkumaan töihin, vaan oma-aloitteisesti ehdottaa että irtisanomisaikana ei ole työvelvoitetta. Harvoin kyllä toimii, jos on noin päin että olet itse lähdössä.
- kaikkealöytyy
Kannattaa neuvotella asiasta. Itse ainakin annan alaisten lähteä heti, motivaatio on irtisanoutuvilla miinuksella ja kaikki ovat kyselemässä tältä koko ajan asiasta, eli sekoittaa muidenkin työntekoa. Sovin yleensä, että tulee pariksi päiväksi vaikka kertomaan seuraajalle tehtävistä.
Itse olen muuten kokenut irtisanouduttuani kiusaa johdon taholta, kaikkea mahdollista jäynää ja ikäviä tehtäviä. Aivan lapsellista touhua, joka vain vahvisti irtisanoutumispäätöstäni ja sitä, etten varsinkaan kenellekään suosittele ko. paikkaa millään tasolla. Mutta siis tällaisiakin ihmisiä on. Pienimielisten vallankäyttöä se vaan on. Nyt jälkikäteen kyllä ihmetyttää, miten tuollaiset ihmiset ovat pääseet johtajatasollle asti!!! - kuspäiden leikkikent
kaikkealöytyy kirjoitti:
Kannattaa neuvotella asiasta. Itse ainakin annan alaisten lähteä heti, motivaatio on irtisanoutuvilla miinuksella ja kaikki ovat kyselemässä tältä koko ajan asiasta, eli sekoittaa muidenkin työntekoa. Sovin yleensä, että tulee pariksi päiväksi vaikka kertomaan seuraajalle tehtävistä.
Itse olen muuten kokenut irtisanouduttuani kiusaa johdon taholta, kaikkea mahdollista jäynää ja ikäviä tehtäviä. Aivan lapsellista touhua, joka vain vahvisti irtisanoutumispäätöstäni ja sitä, etten varsinkaan kenellekään suosittele ko. paikkaa millään tasolla. Mutta siis tällaisiakin ihmisiä on. Pienimielisten vallankäyttöä se vaan on. Nyt jälkikäteen kyllä ihmetyttää, miten tuollaiset ihmiset ovat pääseet johtajatasollle asti!!!Eikös se ole vaan fakta että johtajatasolle pääsevät vain yhteiskunnan kusipäisimmät ihmiset?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028137Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907411Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot725546Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144763Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232538Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys502423Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61379Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71374Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461220