Olin jäädä auton alle viime vuonna. Autoilija ei "huomannut" pyörääni, kun lähti stop-merkin takaa suoraan eteeni alamäen alla. Vilkkuva ledivalo oli keulalla.
Nyt pitää saada sellainen valo, että varmana näkyy! Mikä olisi todella hyvä? Helppo lataustoiminto on plussaa.
Nyt pitää saada sellainen valo, että varmana näkyy! Mikä olisi todella hyvä? Helppo lataustoiminto on plussaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Aivan sama mitä mieltä laki on mistäkin, mutta minä ainakin mielummin ihan vaan väistän itse kuin testaan huomaako autoilija. Varsinkin talvella ajellaan jäisellä tiellä ikkunat lumen peitossa tai täysin huurteessa, eihän autosta silloin mitään kevyttä liikennettä kuitenkaan näe, vaikka vilkkuisi mikä valo tahansa.
Auto pysähtyi stop-merkin taakse kuten pitää. Annoin pyörän valua alaspäin, kun autokin pysähtyi. Mutta sitten se lähtikin liikkeelle, kun pyörällä pysähtyminen oli jo myöhäistä! PRKL!
Testaus ei kyllä tule mieleen. Olen ollut töissä teho-osastolla. Kypärän käyttö kannattaa.
Kiitos lamppuvinkistä.
Laita ihan mikä tahansa halogeenivalo tai edes keskimääräisen tehokas vilkkumatta palava ledivalo. Asenna se niin, että se näkyy eteenpäin ja valokeilansa verran sivuille. Se antaa autoilijalle parhaan mahdollisen ennakointimahdollisuuden liikkeidesi suhteen.
Vilkkuvalo on (paitsi laiton) todella vaikea arvioida huonossa säässä ja liikkuvasta autosta. Kuinka kaukana se on, liikkuuko se vai pysyykö paikallaan? Vai välähteleekö se jossain kaukana puiden välistä... Siksi valo eteen ei saa vilkkua.
Tarpeeksi tehokkaita valoja löytyy jokaisesta halpakaupastakin. Paras on hyvän ja käyttökelpoisen vihollinen.
Vilkku on kaupungissa paras vaihtoehto. Sen huomaa helpoiten muun valosaasteen seasta. Taajaman ulkopuolella ei auta muu kuin raaka voima, eli reippaasti tehoa.
...vilkku mitenkään paras näkymään.
Itse huomaan paremmin kunnolliset valot,joilla näkee ajaakkin.
http://personal.inet.fi/koti/elinajajukka/40W led/40W led.htm
Led Lencer p7 ja siihen kuuluva teline... Jo näkyy ja huomataan....