Huono ohjelma

Purkkikauppa

Katselin äsken jonkin veran uintikilpailuja FST5-kanavalta. Täytyy kyllä sanoa että keiden on oikeasti ajateltu katsovan noita lähetyksiä enemmänkin? Uimareita ei esitellä mitenkään, vain pikaisesti näytetään nimilista ruudussa. Eikä kilpailusta saa mitään irti, kun altaassa näkyy vain kahdeksan epämääräistä hahmoa vieretysten uimassa. Tuosta lähetyksestä ei saa mitään irti kukaan muu kuin sellainen todellinen uintikatsoja, joka jo ennestään tuntee kaikki uimarit, ja voi heitä sen mukaan seurata.

Yleensähän urheilulähetykset antavat jotakin satunnaiskatsojille tai lajin uusille seuraajille tietyn jännityksen kautta. Valitaan joka erässä oma suosikki, millä tahansa henkilökohtaisella perusteella, ja sitten jännitetään pärjääkö hän. Näissä lähetyksissä ei sellaista mahdollisuutta ole. Onko oikeasti tarpeellista käyttää lupamaksurahoja tuollaisiin televisiolähetyksiin, joissa ei anneta edes mahdollisuutta saada lähetyksestä jotakin katsomisen arvoista kenellekään muille kuin jollekin marginaaliselle uintiharrastajien piirille.

2

558

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 34

      miten noita nyt kukin katsoo. Minä taas olen aina inhonnut niitä urheilijahaastatteluja yms. "taustajuttuja". Haluan nähdä varsinaisen matsin (kuten huomaat, en katso oikeastaan muita kuin erilaisia pallopelejä, yksilölajien kilpailuissa ei ole mitään minua kiinnostavaa katsottavaa; vaikkapa tennis määritellään tässä pallopeliksi eikä yksilölajiksi :))

    • Juho Ratava

      Uinnilla lajina ei ole kovinkaan paljon näkyvyyttä mediassa, joten jonkin verran kokemattomuuttakin on varmasti paitsi median, myös kilpailunjärjestäjien taholta. Silloin, kuin kyseessä ei ole kooste, niin kilpailuissa kyllä esitellään uimarit, jolloin yleensä kamerakin ehtii heidät kuvata. Finaaleissa esim. mainituissa Eindhovenin lyhyen radan EM-kisoissa uimarit tulivat radan päätyyn yksi kerrallaan esiteltynä. Ainakaan suomenkielisen ääniraidan selostaja ei tosin mitenkään säväyttänyt asiantuntemuksellaan. Voi toki olla, että selostaja ei vain saanut sitä tuotua esille. TV-näkyvyyttä ei helpota, että itse urheilija on puoliksi veden alla.

      "Livenä" seurattuna Suomessa on ainakin vielä tapana jakaa tai myydä lähtöluetteloita katsojille, jolloin erien osallistujat ovat jo etukäteen yleisön tiedossa. Joissakin isommissa kisoissa (tosin harvemmin, mutta kuitenkin) voidaan myös etukäteen kysyä uimareiden saavutuksia, jolloin kuulluttaja osaa esitellä vähän tuntemattomammatkin uimarit. TV-lähetyksessä vastaavaan ei päästä muuten, kuin panostamalla vaikkapa verkkomedian käyttöön (linkit sivuille, joilla lähtöluettelot ovat nähtävissä) ja asiantuntevan kommentaattorin käyttö.

      Monet maajoukkueuimarit ovat vielä nuoria, joten heidän taustojensa tuntemiseksi pitäisi seurata SM tai Nuorten SM -kilpailuja tai muuten tuntea lajia. Toisaalta, uintia tuntevan toimittajan löytäminen voi olla vaikeaa. Yksi toimiva ratkaisu voisi olla vaikkapa YLE:n ja Uimaliiton yhteistyö, jolla etsittäisiin joku sopiva "alan harrastaja" selostajan aisapariksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4571
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3512
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      63
      2854
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2811
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2674
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1913
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe