Aamiaisvaihtoehdot?

pullaposki79

Mitä vaihtoehtoja aamiaiselle on, jos on kyllästynyt kananmuniin /munakkaisiin ja haluaa vaihtelua? Mieluiten nopeita ja helppoja valmistaa. Minulla ei yleensä ole aamuisin suuri ruokahalu, joten pienikin riittää.

11

4742

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meillä...

      Paista viikonloppuna niitä sämpylöitä missä 2g/100g hh niin saat viikon aamiaiset, makkaraa kurkkua juustoa ym päälle ja hyvää on. Sämpylän ohjeet tuolla alempana.

    • Syö makkaroita

      tai edellisen päivän päivällisen tähteitä.

    • Kun valmistat illallista niin tee sen verran reilummin että siitä jää jotain aamiaisellekin. Jos paistat kalaa niin jätä joku pala aamuksi tai jos teet pataruokaa niin mikä estää sitä syömästä myös aamulla. Voit myös syödä marjoja aamulla. Viiliä, smetanaa tai kermaa joukkoon niin kyllä se aamiaisesta käy. Kun itse paistan muikkuja tai silakoita niin kyllä niitä voi kylmänä syödä aamulla vaikka salaatin kanssa niin ei mene aikaa valmistamiseen.

    • sannafitnesscat

      Kokeile tätä:
      Täytetyt Propaprikat
      1 annos (300kcal):

      * 1 paprika (keltainen)
      * 2 kananmunaa
      * 2 siivua juustoa
      * kalkkunaleikkelettä

      Keitä kananmunat kovaksi ja murskaa haarukalla. Halkaise paprikat keskeltä, poista siemenet ja kaikki valkoiset osat sisältä. Muista myös pestä paprika huolellisesti. Täytä paprikan puolikkaat kananmunalla ja lisää molempien päälle siivu juustoa ja kalkkunaleikkelettä. Syö kuin leipää! (300kcal)

      Lisää reseptejä: http://fitnesscat91.blogit.fi/kisadieetti-testi/reseptit/

    • herkkusuunlautasella

      jugurttia josa Mysliä jonka itse olet sekoittanut auringonkukansiemenistä, pellavansiemenistä, pähkinöistä.
      mutta unohda kuivahedelmät, rusinat mm. riippuen missä vaiheessa karppaat ja miten vähän syöt hiilihydraatteja, voit myös lisätä leseitä. lidlistä löytyy mahtavan paksua jugurttia, 10% rasvaa sitä vaan siihen.

      • hieno alku päivälle

        marjoja.


    • tillintallin50

      Hienoja ohjeita! Itse kokkaillen laitoin kuumalle pannulle yhden kananmunan kerrallaan jonka pyöräytin koko pannun alalle, näin yhden ns letun lautaselle täytteeksi käy siis kaikki mitä vaikka mieleen tulee. Ohut ja rapea kuori pyöräytettynä ties minkä ympäri on puolisolle ollut aina mieluinen aamiaisherätys:)

    • basilika.

      Ei mullakaan , mutta jotain kun on pakko syödä verensokerin takia. Paahda karppileipää, se menee kahvin kanssa. Tai minihiilari. Kesäkurpitsakeitto maistuu myös kylmänä, M.O.T.samoin kukkakaalikeitto, jos ei mikään kiinteä uppoa. Pirkan turkkilainen jogurtti ja marjat stevia. Joskus viipaloin koskenlaskijaa, päälle kikkusiivu ja paljon kurkkua ja tomaattia.

    • Niinsanottu leipäjuusto, Riitan Herkun, Kainuun leipäjuusto ja mitä niitä valmistajia nyt on! Kuppi kuumaa kahvia tai teetä,aidolla kuohukermalla ja pala juustoleipää. Juustoleipä, joko kylmänä tai lämmitettynä. Lämmittää voi mikrossa lautasella tilkkassa kermaa tai silppuat juustoleivän kuppiisi ja kaadat kuuman juoman päälle. Syöt lusikalla pehmeät juustonpalat ja juot vähän jäähtyneen juoman. Siinä se yksinkertaisuudessaan! Minigrip pussiin muutama manteli 10-15 kpl mukaan,välipalaksi jos nälkä yllättää töissä tai kahvitauolla "kahvipullan" sijaan.

    • VP?

      Ruisleipä ja kaurapuuro toimivat aamulla! Niiden kanssa hedelmiä.

      • Ympärysmitta

        Niinhän se toimii ja on tässä yritettävä päästä siitä eroon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      17
      2563
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      92
      2435
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1344
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1228
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1211
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1131
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      15
      967
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      949
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      54
      840
    Aihe