Outback 2,5 -07

Sub a ru

Tervehdys asiantuntijoille ja muillekin. Kysyisin sellaista, että onko 2,5 bensa-nelikkoon, turbottomaan koneeseen saatavilla lastua, joka lisäisi ehkä hiukan tehoa, mutta erityisesti lisä-vääntö olisi tervetullutta.
"Joudun" suht usein vetämään suht raskasta kärryä auton perässä ja laajempi vääntöalue olisi mannaa. Koneen jatkeena on automaattiloota. Eli saako hyvästä vielä himpun paremman ja millaisin kustannuksin?
Kiitos mahdollisista vastauksista.

7

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ole omakohtaisia kokemuksia tuon koneen lastuttamisesta, joten kuulun joukkoon "muut".
      Outbackin automaatti lienee toteutettu periaateessa samalla tavalla kuin Foresterinkin.
      Laatikon yhteydessä on momentin muunnin ja sähköisesti ohjattu monilevykytkin, joten tuskin huomaisisit lastuttamalla saatua lisätehoa ja väännön lisäystä liikkeelle lähdettäessä kärrin kanssa. Tuo tehon lisäys tuntuisi selvimmin kiihdytyksissä.

    • SUBAR
      • 10

        Oletko itse klubin jäsen? Käsittääkseni vain jäsenet voivat kysellä.


      • subar
        10 kirjoitti:

        Oletko itse klubin jäsen? Käsittääkseni vain jäsenet voivat kysellä.

        kysellä esim tekniikka osiossa ei tarvi olla jäsen


      • lumley
        10 kirjoitti:

        Oletko itse klubin jäsen? Käsittääkseni vain jäsenet voivat kysellä.

        Kysellä voi vapaasti, ja varmaan saa vastauksen, Mutta joitakin osia vain jäsenille, Mutta ja jäsen maksu edullinen.


      • Jämsänäijjä
        lumley kirjoitti:

        Kysellä voi vapaasti, ja varmaan saa vastauksen, Mutta joitakin osia vain jäsenille, Mutta ja jäsen maksu edullinen.

        Outback 3.0 litrasella moottorilla voisi olla hieno peli , edellyttäen että polttoaineen kulutus on sivuseikka.


    • tähdet löytänyt

      Dieselillä vetämään on minun suositus , vaihdokkejä jo on muutama. Jos paljon veto hommaa niin rungollinen maasturi mielummin (ei eglantilaisia vaikka testejä voittavatkin)
      Subarut ei ole vääntäviä koneita ,itsekkin ajan subarulla mutta turbolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      144
      4857
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3546
    3. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      30
      2545
    4. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      40
      2223
    5. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2061
    6. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      63
      2013
    7. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      23
      1981
    8. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      85
      1973
    9. Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?

      Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet
      Sinkut
      19
      1458
    10. Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin

      Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään
      Maailman menoa
      99
      1262
    Aihe