Ilmasto-rahahana kiertyy nyt kiinni nopeaa vauhtia kongressin lopettaessa pseudotieteen tukemisen. Niinpä nyt turvaudutaan jo epätoivoisiin konsteihin. Ne vaan valitettavasti myös näyttää epätoivoisilta, paljon sauhuttu julkistus "maan ulkopuolisesta elämästä" lässähti totaaliseksi pannukakuksi kun löytyikin yks uusi bakteeri. Ja sekin tanakasti maan pinnalta.
NASA on jo epätoivoinen
;
3136
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mediatempaus siis, toisaalta bakteerilöytökin on aina kiva, niitä vaan taitaa olla melkoinen tukku vielä löytämättä että sellaisenaan ei mikään mullistava uudin, paitsi jos ennestään tuntematon sukuhaara,
sitäpaitsi löytyihän hiljan taas yksi virus joka ei tarvitse isäntää lisääntyäkseen, aisasta toiseen,
Hansselin limatolookiaosasto on NASA:lle kiusallinen kirppu.
Salaa silti toivoin jotain hieman raflaavampaa, kuten tällaista.
"Kun NASA ilmoittaa tehneensä arktisella jäätiköllä hämmästyttävän tieteellisen löydön, uutinen herättää välittömästi myös epäilyksiä. Puolueettoman arvion saamiseksi neljä tutkijaa saa tehtäväkseen arvioida avaruusviraston väitteet löytöpaikalla.
Yhdysvaltain presidentin pyynnöstä heidän joukkoonsa kuuluu tiedusteluasiantuntija Rachel Sexton, joka saa seurakseen tunnetun valtameritutkijan Michael Tollandin. Ryhmän toimintaa tarkkaillaan herkeämättä. Kun tutkijat yllättäen havaitsevat viitteitä huijauksesta, Rachel ja Michael joutuvat taistelemaan tiensä lumen ja jään keskeltä totuuden lähteille.
Samaan aikaan Rachelin isä, senaattori Sedgewick Sexton valmistautuu haastajaksi Yhdysvaltain seuraaviin presidentinvaaleihin. Avaruusviraston suuret ja kalliit suunnitelmat tarjoavat loistavan tilaisuuden arvostella istuvaa presidenttiä, mutta NASAn merkillisen löydön taakse kätkeytyy odottamaton salaliitto."
http://xerxes.blogs.fi/2006/06/10/dan_brown_meteoriitti~868031/
Epäilinkin eilen löytyvän jonkuin "limanuljaskan" metaanimerestä.
Paikkaako NASA mainettaan? Mutta pikkukaks, satuitko koskaan näkemään yhtä linkkiäni
joka liittyi aiheeseen joka kiinnosti jummartaakseni sinua, ei ainakaan tullut kommenttia?
http://www.ilovemycarbondioxide.com/pdf/Greenhouse_Effect_on_the_Moon.pdf
Muistaakseni, kun mielestäni tämäkin asia on minulle vaikea ymmärtää, vaikka sen pitäisi olla helppo,
havaita vaikka menemällä parvekkeelle?
Aikanaan minua pyydettiin osallistumaan SETI projektiin mikä on oikiasti olemassa,
käskin tapani mukaan p... v....n.
Ei sen takia etteikö olisi mahdollista, vaan sen vuoksi että kovin epätodennäköistä löytää,
eli resurssien hukkaamista. Olihan se kiva kirja "Ensimmäinen yhteys".
http://en.wikipedia.org/wiki/SETI