Ei se ole tältä planeetalta, merenpinta kutterin viestissä nousee kymmenkertaisesti viimeisiin
havaintoihin nähden. Kutteri väittää että merenpinnan nousuvauhti on sentin vuodessa.
Eikö se tutki alan julkaisuja, lopettaisi jo, mekein alkaa säälittämään tuommonen!
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ilmastonmuutoksen vauhti kiihtyy – luvassa ennätyslämmin vuosi/1135262127214
havaintoihin nähden. Kutteri väittää että merenpinnan nousuvauhti on sentin vuodessa.
Eikö se tutki alan julkaisuja, lopettaisi jo, mekein alkaa säälittämään tuommonen!
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Ilmastonmuutoksen vauhti kiihtyy – luvassa ennätyslämmin vuosi/1135262127214
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eihän Taalas nyt voi muuttaa enään lausuntojaan, ettei me kuolla kohta.
Kommentit ovat hauskoja ja suurinosa nauraa.
Kun on hihhulin vuoro sanoa jotain, niin niissä on vain viittauksia "peräkammaripoikiin".
Eiköhän se ole juuri päinvastoin.
Ai niin... Huomenta Mononen. Sivistysvaltiossa kun ollaan.
Heräsin jo neljältä kun tuli mentyä niin aikaisin nukkumaan.
Tiedätkö minkänimisestä järvestä NASA ilmoitti löytäneensä elämää?
En tiennytkään mulla olevan oma järvi!
En taija kuitenkaan alkaa palstoittamaan rantatontteja tai laskea verkkoja.
http://www.nasa.gov/centers/ames/research/expeditions/monolake.html
ja tuumaakaan ei anneta periksi vaikka ilmastomotti on täydellinen ja IPCC ei enää kykenen toimittamaan ammuksia. Itsemurha ei ole ratkaisu. Taalas pitäisi ylentää kenttäklimatologiksi. Suomi ei tule koskaan antautumaan tosiasioiden edessä. Salainen teoria on valmisteilla ja se voi muuttaa kaiken.
ei koskaan ole myöntänyt olevansa väärässä. Antautuminen tosiaisoille ei tule kysymykseenkään vaan ilmastotaistelua jatketaan ja tuumaakaan ei anneta periksi.
Salainen teoria voi valmistua millä hetkellä hyvänsä se osoittaa mailman tuhoutuvan jo ennen vuotta 2050 kiistattomasti.
Tähän on tälläkin palstalla päädytty:
Sosiaalipummi ja mielenterveysongelmainen sähköääliö keskustelee itsensä kanssa sekavia.
Varsinainen tiedekeskustelu juuh...
luulisit saatavan aikaiseksi? Eihän tähän hömppään enää kukaan usko, nyt pitää vain hoitaa alasajo niin ettei kasvoja menetetä isoilta pojilta. Obama ja japsit jo miehekkäästi vetivät ruksit ilveilyn päälle.
ammuttiin Stalingradissa. Uusi-ilamasto laki heti voimaan jossa kielletään tälläisten huhujen levittäminen AGW tappiosta. Pysykää lujana älkääkä vilkuilko sivuille Kenttäklimatoklogi Taalas tulee henkilökohtaisesti johtamaan ja voittamaan viimeisen ilmastotaistelun. Lukekaa Taalaksen päiväkäsky Hesarista . Älkääkä lukeko kapitalistista länsimediaa.
Jutussa sanottiin että tästä vuodesta on Suomessa tulossa lämpötilaltaan "keskimääräinen"
Karu totuus on kuitenkin se, että tuo graafi menee miinukselle:
http://tinyurl.com/3xy2cwy
Paluu 1950- ja 60- ja 70- lukujen "sinisiin vuosiin" on alkanut! Kyllä tyhmimmänkin alarmistin pitäisi jo tajuta että viimeinen 30 vuoden lämpötilakehitys on vain osa isompaa luonnollista sykliä.
Sehän on maailmanlaajuisen lämpötilan kuvaaja, tämä vuosi tulee olemaan mittaushistorian lämpimin kuten kaikki vähänkin muuta kuin Seiskaa ja Alibia lukevat jo tietävätkin.
"Sehän on maailmanlaajuisen lämpötilan kuvaaja"
Mitä ihmettä sekoilet, tuo linkittämäni kuva on nimenomaan Suomen vuosikeskilämpötila.
Ja tästä vuodesta tulee globaalisti vain kolmanneksi lämpimin, mikä on melkoinen floppi, kun sitä vertaa siihen rummutukseen mitä alarmistit ovat pitäneet "mittushistorian lämpimimmästä vuodesta"
Taalaksen puheet muistuttaa skitson puheita.
Talvet lämpenee Suomessa, mut kylmenee Suomessa. Vedenpinta nousee vähintään metrin 2100 mennessä (noussu 10cm viime sadan vuoden jaksolla).
Joka tapauksessa ilmaston muutos on uhka Suomen luonnolle lämpenee tahi kylmenee, se on selvä.
Hehheh hee! Onkin aina ilo kuulla tai lukee Taalaksen jutuja. Taalas on kuitenkin sen verran fiksu mies että tietää että kannattaa olla mahollisimman paljon hissuksiin.
Tää ilmasto"tiede" on siitä erikoinen tieteenala, että julkinen debatti puuttuu kokonaan, minkä tahansa muun alan proffat olisi aina valmiina tv-studioihin keskustelemaan kenen kanssa tahansa tieteenalastaan. Ilmastotieteilijät ei tähän jostain syystä suostu :)
Kutteri? Mitä tekemistä purjeveneellä on asian kanssa?
Lisäksi ihmettelen, että lukiko aloittaja lainkaan linkkaamaansa artikkelia. Ja jos luki, niin ymmärsikö sen.
Siellä kun ei lukenut kymmenkertaisesta noususta mitään. Siellä oli IPCC:n puolen metrin nousuarviosta ja että havaintojen mukaan nousu olisikin metri. Tämäkään ei ollut Taalaksen sanomaa, vaan journalistin kirjoittamaa.
Jos Kutteri Peelas saarnaa limatolokiaa ilmatieteen laitoksen johtajan
olemassaolemattomalla arvovallalla, hän vastaa jokaisesta sanastaan. Tuossa asemassa ei
päästetä mitään mediaan ellei itse ole hyvähksynyt tekstiä.
Sitäpaitsi kutteri on yhdentyyppinen höylä.
Vänniinku klipperi ei ole sakset!
"Tämäkään ei ollut Taalaksen sanomaa, vaan journalistin kirjoittamaa."
Ilmastouutisoinnin taso on luvattoman heikko. Toimittajat lainailevat suoraan toistensa sanomisia tarkastamatta alkuperäistä lähdettä.
Esimerkiksi tuosta aikaisemmasta Met Officen julkaisemasta tiedotteesta laaditussa uutisessa suuri osa oli toimittajien itsensä keksimää lisäilyä. Ne jotka eivät vaivautuneet tarkistamaan alkuperäistä lähdettä, jäivät siihen käsitykseen että kaikki uutisessa esitetyt dramaattiset väitteet olivat Met Officen laatimia.
On vääntänyt, toimittaja vai MetOffice?
Mää vaan kysyn, ei tarvitse loukkaantua.
Loukkaantuneet viedään airaalaan ja siellä on ruuhkaa jääkelien vuoksi!
http://wattsupwiththat.com/2010/11/28/the-uk-met-office-winter-forecast-fail-or-faux/
Taalas ei ole vastuussa toisten tai journalistin sanoista, eikä voi päättää mitä lehdissä julkaistaan.
Kutteri: http://fi.wikipedia.org/wiki/Kutteri