Haluaisin kasvattaa olkapäälihaksia. Tai mitä ne sitten tossa käsivarressa onkaan. Haluaisin näyttää siis vähän kulmikkaammalta, mutta liikkeet vaan ei tunnu purevan. Onko jollakin antaa jotain tehokkaita vinkkejä? Hauis on hyvin kasvanut ja ojentaja myös.
vinkkejä kaivataan...
Tiinu
121612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vipunostot sivuille.
Tee eri variaatioilla eli istuen ja seisten, välillä painot yhteen alhaalla, välillä taas painot reiden sivuun ala-asennossa.
Vaihtele myös painoja ja kokeile mikä tuntuu parhaalta. Toiset tykkää tehdä vähän reilummilla painoilla ja toiset taas kevyillä painoilla, mutta superpuhtaalla tekniikalla.
Tässä sinulle muutamia hyviä liikkeitä. Keskity siihen tekniikkaan. Kysy joltain jos epäilyttää. Painoja kuitenkin niin paljon, että viimeiset liikkeet tuntuu kunnolla. Toistoja 3x8-10.
Pystysoutu tangolla tai taljassa. Liike kohdistuu hartioiden etu- ja keskiosaan ja epäkkääseen.
Viparit kulmassa l. nojaat reilusti eteenpäin. Kohdistuu kolmipäisen hartialihaksen takaosaan.
Viparit sivulle käsipainoilla -> kolmipäisen hartialihaksen keskiosa.
Pystypunnerrus käsipainoilla -> kolmipäinen hartialihas.
Kaiken a ja o on (raskaat) perusliikkeet eli niskantakaa punnerrus ja pystypunnerrus. Näissä kehittyy ojentajakin samalla sopivasti. Sitten kun näillä oot saanut homman aluilleen ja tuloksia näkyviin niin voit siirtyä eristävämpiin liikkeisiin !!
"niskantakaa punnerrus ja pystypunnerrus"
Niskantakaa liikkeitä ei yleensä suositella etenkään aloittelijoille. Siinä hartiat ovat luonnottomassa asennossa. Pystypunnerrus tasatahtiin käsipainoilla istuen penkissä, jonka selkänoja ei ole ihan pystyssä on hyvä. Myös perinteinen military-press eli pystypunnerrus seisten, tangolla, eteen rinnalle laskien on hyvä.
Olen samaa mieltä KooMikon kanssa (mikä on sinänsä pieni ihme :D), että ei niskan takaa punnerrusta. Se military-press on kans hyvä. Ja kyllä noi viparit on kanssa aika hyviä. Takaolkapäätä ei saa unohtaa. No, nämä on kai makuasioita. Minulla on ainakin toiminut hyvin.
Mitä muuten PunttiPaavo tapahtui sille sun aloittamalle jutulle. Pyysitkö poistamaan sen? Alkoko joku ahdistamaan?
Ei millään pahalla, mutta pyysin poistamaan sen. Ja samallaiset poistatutan jatkossakin...
Älkää ottako tätä miteenkään henkilökohtaisesti, mutta kun seuraa palstaa ja huomaa että on tullut uusia viestejä jne... Niin on todella turhauttavaa huomata että ne täysin palstalle sopimattomia "paskan jauhanta" (anteeksi sanavalinta) viestejä.
Vaihtakaa s-posti osoitteet tai menkää johonkin chattailemaan, mutta pidetään keskustelut täällä asiallisina ja aiheeseen liittyvinä... PLEASE!!
Jatkakaa toki muuten palstalla olemista, sillä teiltä kyllä löytyy fiksuja(kin) kommentteja ja mielipiteitä...
Ymmärrätte varmaan mitä tarkoitan?
Eli jos en tätä viestiä olisi laittanut, niin tämäkin viestiketju lähtisi PunttiPaavolle osoitetun kysymyksen takia täysin pois aiheesta ja alkuperäisen kysymyksen esittäjä saisi turhaan katsella "ahaa... tullut lisää vastauksia" ja sitten pettyä ja turhaantua turhanpäiväisistä viesteistänne!
Tiedän ettette tarkoita millään pahalla, mutta näin asia vain on! Mutta toivottavasti ei enää tästä päivästä eteenpäin...
Ei mun mielestä niskantakaa ole mitenkään luonnotonta kun pitää vaan järjen mukana siinä eikä ala rykimään hirmusia maksimirautoja het alkuunsa.
Meitä syrjitään edelleen, siis mua ja mimmiä. Se on todennäkösesti ollut taas joku riisikeppi tai muutenvaan ruipelo jota on ahdistanut ja on käskenyt poistamaan sen yhden ketjun.... ;)
En sanoisi olevani riisikeppi tai ruipelo...
Mutta syön kyllä riisiä kepeillä... tai oikeammin tikuilla, kun käyn kiinalaisessa :)
Eli ei millään pahalla...
Mutta varmaan ymmärsitte että viestittelynne on häiritsevää ja turhauttavaa muille, vaikka ette sitä tarkoittaisikaan!
Ok, asia on ihan selvä. Ja hieman nolottaa nyt... Punttimimmi poistuu palstoilta.
Yhdyn edelliseen puhujaan ;)
Prolle: oikeassahan kai olet, mutta tulihan sitä meikäläisenkin ainakin muutama rivi kirjotettua ihan asiaakin....
Vilkaise tonne kehonrakennuksen puolelle ja lue niitä viestejä. Siellä sitä poistettavaa vasta onkin. Ne on vielä moni tosi törkeitä ja loukkaavia. Meidän jutustelu oli kai aika harmitonta kuitenkin, mutta se oli sinun mielestäsi poistamisen arvoista. Mutta kuten jo sanoin, oikeassa olet kuitenkin. Hyvää jatkoa kaikille.
...en tosiaan tarkottanut pahalla!
Tässä on erona se, että te olette fiksuja ja kuten sanoin ette ole tarkoituksella tehneet mitään... Teidän jutustelu onkin ihan harmitonta, mutta siinä on tuo haitta puolensa jonka mainitsin.
Mutta niiden juttujen (joita luultavasti tarkoitit) kirjoittajat on IDIOOTTEJA... ja kun siihen ampiaispesään sohaisee kepillä, niin ne kakarat vain innostuu!
Eli ajattelin että tähän asiaan voi saada muutoksen, mutta niitä ääliöiden viestejä ei saa loppumaan ikinä...
No, eipä tästä sen enempää...
Jatketaan harjoituksia :)