http://ilmatieteenlaitos.fi/jaatilanne?p_p_id=WebProxyPortlet_WAR_WebProxyPortlet_INSTANCE_1gXJ&p_p_lifecycle=1&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-4&p_p_col_pos=1&p_p_col_count=4&_WebProxyPortlet_WAR_WebProxyPortlet_INSTANCE_1gXJ_edu.wisc.my.webproxy.URL=http://cdn.ilmatieteenlaitos.fi/legacy-fmi-fi-content/products/ice-condition-maps/index.php?mode=3&lang=fi
Viime vuonna oli kova jäätalvi, vertailun vuoksi yllä viime vuotisen ja tämän vuoden vertailu. Tuleeko kovin jäätalvi vuosikymmeniin?
Viime vuonna oli kova jäätalvi, vertailun vuoksi yllä viime vuotisen ja tämän vuoden vertailu. Tuleeko kovin jäätalvi vuosikymmeniin?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ennusteiden mukaan Itämeren jäätalvesta ei ole tulossa vain ankarin vuosikymmeniin vaan ankarin sitten 1860-luvun...
Tiiä sitten, mutta kyselin vanhoiltakin parroilta, täällä meilläpäin ei ole "koskaan" avattu jäätietä vielä joulukuussa, nyt on, eikä olla edes kuun puolessa välissä, saaristossa 30cm teräsjäätä,
määrä jota ei esmes -90 luvulla saavutettu likikään joka talvi koko talven aikana.
Tämäkin sivusto on taas avattu tälle talvelle:
http://haavi.fimr.fi/polarview/forecast.php
Ja tässä päivittäinen tilanne pdf-karttana:
http://www.itameriportaali.fi/html/icef/icemap_c.pdf
"Jäätalvi 2009-2010 oli keskimääräinen."
http://www.itameriportaali.fi/fi/tietoa/yleiskuvaus/jaa/jaatalvi/fi_FI/2010/