Vaihtoveturin ominaisuudet

Millainen pitää vaihtoveturin olla verrattuna "linjaveturiin"? Siis mitä vaihtoveturissa on sellaista mitä muissa ei ole, eli mikä tekee vaihtoveturin?

Miksi muuten Dv12 ovat vielä käytössä vaikka dv 15 ja 16 on eläkkeellä? Eikö Dv12 ole vanhempi veturimalli?
1135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

ketterä ,että liikkuu hyvin ratapihojen kiverissä mutkissa,ja voimaa suhteessa nopeuteen,ratapihoilla kun ei nääs ajeta huippunopeuksia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


teeverit kirjoitti:

Millainen pitää vaihtoveturin olla verrattuna "linjaveturiin"? Siis mitä vaihtoveturissa on sellaista mitä muissa ei ole, eli mikä tekee vaihtoveturin?

Miksi muuten Dv12 ovat vielä käytössä vaikka dv 15 ja 16 on eläkkeellä? Eikö Dv12 ole vanhempi veturimalli?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu