Luotatko hyvään onneesi

ja otat riskejä elämässä vai kuulutko niihin, jotka ovat lakanneet yrittämästä liiallisten epäonnistumisten myötä?
Itse taidan kuulua tuohon jälkimmäiseen sarjaan. Asuapa maalla ja olla naiivi koko ikänsä...


Nimim. Yskimisestä häädön saanut
12241
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

landellakaan voi nykyisin olla palikka.

Äänestä
  • en vaan voi suositella kerrostaloasumista kenellekään. Sääntöjä, sääntöjä, sääntöjä...

    Äänestä

  • eoy kirjoitti:

    en vaan voi suositella kerrostaloasumista kenellekään. Sääntöjä, sääntöjä, sääntöjä...

    ei mustakaan enää taitas siihen olla. Liian kauan omat säännöt. Rivari meni kun oli ihanat naapurit,mut okt on kuitenkin ihan muuta.

    Äänestä

Laitoin kaksi eri työpaikka-anomusta ja tuskin saan.
Ikää liikaa, sairauksia liikaa, motivaatiota liian vähän.

Äänestä

luota, mutta joitakin riskejä otan (jos nyt niinkään voi sanoa), elämä muutoin kadottaa arominsa. Lannistuminen on joskus rakentavaakin ja palvelee motivaatiota eikä vastoinkäymisiä ainakaan kannata häpeäksi ottaa. Kuka jätti sut yksin yskäsi kanssa?

Äänestä

otin nuorena riskejä kaikilla elämäni osaalueilla.
Sitten kun tuli lasten aika, tuli sellainen seesteinen aika turvallisuus ja riskittömyys ovat olleet se asia, jotka ovat olleet minulle hyvin tärkeitä.
Niin asumismuodoissa kuin työelämässä, kaikkinainen epävarmuus on ollut nyt kolahduttavampaa.

Mutta nyt on taas sellainen aika- liki 12-vuoden tauon jälkeen, että voisin jopa ottaa pienen riskinkin jo taas.

Äänestä

mutta luotan siihen, että elämä kantaa pahimmankin karikon yli.

'Been there, done that ja ollut joskus aivan saatanan epätoivoinen'

Äänestä

Sellaisen sinisilmäisyyden ja opportunismin on elämä jo ajat kaiken sitten karinut minusta kovalla kädellä pois.

Luotan kuitenkin siihen, että pystyn kaikesta huolimatta itse vaikuttamaan siihen, miten minulle lopulta käy. En siis ole antanut periksi, enkä ole katkeroitunut, vaikka monet minun sijassani ovat ratkenneet ryyppäämään ja jääneet itsesäälin syövereihin.

Jos antaisin periksi, antaisin voiton juuri niille, jotka ovat minua potkineet, jotka ovat luottamukseni pettäneet ja jotka ovat tuhoani toivoneet.

Success is the best revenge!

Äänestä

Vaikka epäonnea ei erityisemmin ole ollutkaan, pyrin aina varautumaan siihenkin ennakolta.

Äänestä

en "luota" onnenkantamoisiin, vaan ennemmin "hiljaa hyvä tulee" logiikkaan.

Äänestä

ja katson mitä tapahtuu. - Ihan hyvin on mennyt :)

Äänestä
  • här :) Se kattotaan minkä etehen laittaa ...ts. ongelma kerrallaan jos niikseen tulee..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epäonninen yrittäjä kirjoitti:

ja otat riskejä elämässä vai kuulutko niihin, jotka ovat lakanneet yrittämästä liiallisten epäonnistumisten myötä?
Itse taidan kuulua tuohon jälkimmäiseen sarjaan. Asuapa maalla ja olla naiivi koko ikänsä...


Nimim. Yskimisestä häädön saanut

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu