Miksi ihmeessä täällä ilmastonmuutos osiossa puhutaan säätilanteista? Suomi24:ssä on oma osio säälle:
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4248
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/4248
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Kymän talven vuoksi kaikki ilmasto on muuttunut sääksi.
Ilmasto on tavoitettavissa juhannuksen maissa, jos jäät ovat lähteneet, ja lumet sulaneet.
Sitten palaamme ilmasto aiheeseen.
Koska ilmastoa ei olisi olemassa ilman säätä eikä toisinpäin.Kun kaikkialla on kylmä sää niin myös ilmasto viilenee, mikä tässä nyt on niin vaikea ymmärtää.
Ilmastotieteilijät sanovat, että lämmin ilma pystyy sitomaan enemmän vettä kuin kylmä ilma. Nyt ilmavirtaukset ovat Siperiasta, koska pohjoisella Napa-alueella on ollut ennätyksellisen lämmintä. Tällaista ilmavirtausta kutsutaan Pohjois-Atlantin negatiiviseksi oskillaatioksi. Kun pohjoinen ilmavirta törmää lämmenneeseen mereen, niin syntyy lumisateita, mutta jos virtaukset olisivat etelästä, niin vesisateita. Eurooppa on viime ja tänä vuonna kärsineet voimakkaasta Pohjois-Atlantin oskillaatiosta. Onkohan tästä tulossa pysyvä ilmiö, kun pohjoinen Napa-alue jatkaa lämpenemistä? Viimeiset 12 kuukautta ovat olleet mitatun historian lämpimimmät, mutta tämä vuosi ei ole vielä varma. Se voi pudota kylmän joulukuun ansiosta toiselle tai jopa kolmannelle sijalle. Ilmastotieteilijät sanovat, ettei ilmaston lämpeneminen ole monotonista, eli jokainen vuosi ei ole edellistä lämpimämpi. Ensi vuosikymmen tulee todennäköisesti olemaan 0.2 astetta edellistä vuosikymmentä lämpimämpi. Ilmakehän kosteuden vuoksi voimme tehdä ennätyksiä lumensyvyydessä, mutta emme kylmyydessä.
Saanut tiedon että viimeiset 12 kuukautta ovat olleet mittaushistorian lämpimämmät.
Laita linkki että saamme riekkua, ja muutenkin hupia aamupäivään.
Jollet laita. olet valehtelija.
Yhä kiinni AGW uskossa? Kannattaa etsiä käsiin alkuperäisiä käsikirjoituksia uskontosi alkutaipaleelta ja sen varrelta. Huomaat, kuinka uskontoasi on sorvattu koko ajan sopivaksi kulloisiinkin olosuhteisiin ja niiden on väitetty aina todistavan ilmaston lämpenemistä. Nykyisinhän mikä tahansa, lumiennätys tai pakkasennätys tai merijääennätys, osoittavat kiistatta ilmaston lämmenneen, siis AGW kirkon opetuksen mukaan. Ja ilmeisesti olet tämän opetuksen hyvin omaksunutkin.
otus totta? Kuka voi lahoavan päänsä perusteella enää edes kirjoittaa, täyttä soopaa ja kirjoitusvirheitä vilistävää soopaa kaiken lisäksi?
Juuri puhetta denialismialzheimerista, sitäkö?
Katselehan jo valmiiksi joku kiva paikka, jostakin rauhallisesta kaupungista vaikka. Jos joulu nimittäin on valkoinen, sinä lupasit mennä hoitoon. Jos se on musta eli lumeton, syön kenkäsi. Näyttää siltä, että häviät vetosi.
Kyllä NAO neg. tuo myös kylmyyden mukanaan. Jos ja kun ollaan siinä vaiheessa, että Suomenlahti ja Pohjanlahti on jäätynyt jolloin laaja korkeapaineen alue jämähtää herkästi Suomen ylle, niin silloin on paukkupakkasten vuoro. Samalla kosteus vähenee ilmasta ja tuulisuus vähentyy.
Mikäli vuosituhannen vaihteen lauhat talvet ja pitkät NAO posit. jaksot ovat tuoneet tämän ilmiön mukanaan niin kysymyksessä on tavanomainen jaksojen vuorottelu.
"Ilmakehän kosteuden vuoksi voimme tehdä ennätyksiä lumensyvyydessä, mutta emme kylmyydessä."
Tämän perusteella näyttäisi siltä että siellä missä on ollut pajon lunta ja pyryä, on ollut myös keskimääräistä kylmempää:
http://www.esrl.noaa.gov/psd/map/images/rnl/sfctmpmer_30a.rnl.html
Keski- ja Etelä-Euroopassahan se kylmyys on ihan välttämätöntä, muuten siellä ei tulisi lunta vaan vettä.
Enä muutenkaan ymmärrä tuota kylmyysennätyksien vaatimista. Pienen jääkauden olosuhteet voivat palata ilman ainuttakaan kylmyysennätystä, riittää että KESKIlämpötila laskee riittävän alas.
kaupungista ei ollut puhetta ja Madridissa on musta joulu joten lähetän vanhat kenkäni sinulle syötäväksi. Musta joulu on määrittely kysymys ja sinä hävisti minä voitin
Buahaaaaaaaaahhhha HaaaaaaBUHaaAAAAAAAAAAAA........ Minä voitin BUuuuHaaaaaAAAAAAAAAAA............
http://www.metoffice.gov.uk/corporate/pressoffice/2010/pr20101202b.html
Ei siitä puhuttu ennätyksestä, vaan lähes ennätyksestä, mikä nyt tarkoittaa ihan mitä hyvänsä..
"Viimeiset 12 kuukautta ovat olleet mitatun historian lämpimimmät"
Itse länkytit ottä ovat, etkä että ovat lähes.
Vedä vittu päähäs idiootti, viittit inttää selvän asian kanssa, eli puhuit taas paskaa.
ilmastonlämpeemisest.