Kouluruoka on oikeasti karmeaa.. Tosin keskuskeittiökin löytyy, josta ruuat yli tuhannelle lapselle ja nuorelle päivittäin.
Työharjoittelu paikallisessa vanhainkodissa; ruoka aivan mahtavaa. Kaikki maistuu aivan taivaalliselta. Oma keittiö.
Miksei kouluissakin ole omat keittiöt kaikissa, kun sillä saadaan näin iso ero aikaan. Saattaa olla rahallisessa uhrauksessakin eroja, mutta miksi? Eikö kaikilla ole oikeus syödä TERVEELLISTÄ ja RAVITSEVAA ruokaa eikä sitä MOSKAA mitä kouluissa tarjotaan?
Miksi näin iso ero?
4
878
Vastaukset
- joku2345
öö hä?
- Kotiruokaa kotona
Olen syönyt viisi vuotta elämässäni ruokaa, joka valmistettiin keskuskeittiössä, jossa tehtiin yli 10 000 ateriaa päivässä. Ruoka oli hyvää ja ravitsevaa. Ostin sitä kotiinkin lapsille joskus. Olen itse keittöalan ammattilainen ja tiedän, ettei ruuan laatu ole keittiön koosta kiinni, vaan raaka-aineista, tuotantomenetelmistä ja resepteistä. YHteiskunnalla ei todellakaan ole varaa rakentaa valmistuskeittiöitä jokaiseen kouluun ja päiväkotiin. Syököön kukin kotiruokaa kotonaan. Ettekö te lue talousuutisia, kun kehtaatte edes esittää tuollaista järjettömyyttä?
- ttg25
amiksessa on helvetin hyvää ruokaa...
- -97 <3
Meijän koulus on mun mielest hyvää ruokaa, mut mä asunki Kotkas ja täälhän on suomen terveellisimmät ja parhaat kouluruoat kun tuli uus keskuskeittiö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1018827
- 474349
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021946Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html391554- 241480
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341209Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121190Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53887Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31872Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837