Jäätikö kasvavat

15237
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Jossain jäätiköt kasvavat, mutta useimmat jäätiköt pienevät, juuri niinkuin jutussa kerrotaan.

Joko et osaa englantia juuri ollenkaan tai sitten olet ihan muuten vaan pahantahtoinen mulkero. ; )

Äänestä
  • "Joko et osaa englantia juuri ollenkaan tai sitten olet ihan muuten vaan pahantahtoinen mulkero"

    Et sitten malttanut olla kirjoittamatta asiattomuuksia. Sitä lajia on jo ihan tarpeeksi tällä palstalla muutenkin.

    Äänestä

  • 17+6 kirjoitti:

    "Joko et osaa englantia juuri ollenkaan tai sitten olet ihan muuten vaan pahantahtoinen mulkero"

    Et sitten malttanut olla kirjoittamatta asiattomuuksia. Sitä lajia on jo ihan tarpeeksi tällä palstalla muutenkin.

    Aloittaja oli asiaton, tahallaan väärässä ja pahantahtoinen. Miten siihen vastataan asiallisesti?

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Aloittaja oli asiaton, tahallaan väärässä ja pahantahtoinen. Miten siihen vastataan asiallisesti?

    Jospa vastaisit ko.lehteen.

    Äänestä

  • the tel.. kirjoitti:

    Jospa vastaisit ko.lehteen.

    Oletko varma ettei aloittaja yrittänyt olla sarkastinen?

    Äänestä

  • m.m.. kirjoitti:

    Oletko varma ettei aloittaja yrittänyt olla sarkastinen?

    Ymmärretty: jäätiköitten sulamisesta kertominen lehdistössä on sallittua,lisääntymisen mainitseminen(huolimatta ilmastomuutoksesta) on "asiaton, tahallaan väärässä ja pahantahtoinen".

    Äänestä

  • the tel.. kirjoitti:

    Jospa vastaisit ko.lehteen.

    Lehtihän oli oikeassa...

    Äänestä

  • m.m.. kirjoitti:

    Oletko varma ettei aloittaja yrittänyt olla sarkastinen?

    Olen. Sarkasmi vaatii huumorintajua ja huumorintaju vaatii älykkyyttä.

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Lehtihän oli oikeassa...

    "Aloittaja oli asiaton, tahallaan väärässä ja pahantahtoinen...mulkero." -ja tämä laji on...?

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Olen. Sarkasmi vaatii huumorintajua ja huumorintaju vaatii älykkyyttä.

    Sarkasmi on luvatonta suomen oikeuslaitoksen mukaan.
    Etenkin jos harrastaa oikeuslaitoksen hylkäämää sarkasmia.
    Huumorikin on pahasta, koska ihmisiä on teloitettu kirjojen hallussapidosta, pari esimerkkiä:
    Länsirintamalta ei mitään uutta :Eric Maria Remarque
    Kunnon sotamies Svejk :Jaroslav Hasek
    Ja kiellettyihin kuuluu vuonna 1984 (Erich Blair = George Orwell).
    Vilkaskaa jos kiinnostaa, miksi?
    Mitä tulee parodiaan, oikeuden päätös:
    "Helsingin käräjäoikeus: Parodia ei ole parodiaa

    Electronic Frontier Finland ry (Effi) huomioi Helsingin käräjäoikeuden päätöksen, että parodia ei ole parodia, koska se on parodia.

    "Oikeuden viesti on selvästi, että vain vakavia asioita saa sanoa", mielistelee Effin hallituksen jäsen Lars Wirzenius. "Hyvä hallintoalamainen jättää siis lehdistötiedotteenkin lyhyeksi. Minä olen nyt hiljaa."

    Käräjäoikeus on tänään tuominnut Matti Nikin sakkorangaistukseen. Nikki oli tehnyt parodisen nettisivun, jolla hän pyrki kritisoimaan sitä, että Pelastakaa Lapset ry hoitaa poliisille kuuluvia viranomaistehtäviä. Tuomion mukaan parodia ei saa olla halventava eikä samankaltainen kuin kohteensa. Erityisen raskauttavaa on, jos parodia on lisäksi epäonnistunut.

    "Ehdotamme parodian käytön tekemistä luvanvaraiseksi", lisää Effin hallituksen jäsen Leena Romppainen. "On tarpeen määritellä kansalliset laatukriteerit parodialle. Luvan saamiseksi tarvittaisiin psykiatrin puoltava lausunto, kirjallisuuden professorin arvio teoksesta jolle lupaa haetaan, sekä rikosrekisteriote."

    Lisäksi Effi esittää, että parodiaan käytettäviä lupia hallinnoivana viranomaisena toimii jatkossa Sisäasiainministeriön arpajais- ja asehallintoyksikkö.
    >>>>>>>>>>>>>
    Olemme siis tuomitut!

    Äänestä

  • ? kirjoitti:

    "Aloittaja oli asiaton, tahallaan väärässä ja pahantahtoinen...mulkero." -ja tämä laji on...?

    ...analyysiä.

    Äänestä

  • Panitko merkille että jutun pienenevät jäätiköt oli niillä alueilla joissa kelit lämpiää kun PDO on plussalla.

    näis alaarmeis on tiätty se hauskuus että aina löytyy joku källi, elikkäs luonnollisen vaihtelun "unohtaminen", jolloin ilmiöt kokonaisuudessaan aina on agw:ta,
    ei ikinä oo rehti raportti vielä vastaan tullut, en ainakaan muista.

    Sit taalas ihmettelee blogissaan kun ihmisiä vituttaa ja luotto limatologian ihmelapsiin on mennyt ja syyttelee skeptikoita salaliitosta.

    Äänestä

Otsikko antaa olettaa, että jäätiköt kasvaisivat.

Sisältö kertoo miten lähes kaikki jäätiköt hupenevat, elleivät jopa katoa.

Lukiko aloittaja otsikkoa pitemmälle?

Äänestä
  • Ehkä päivitetty savolaisuus:Vastuu on linkin avaajan?

    Äänestä

  • Asiaa on jo palstan asiantuntijoiden toimesta käsitelty ja todettu sekä totuuden kertomisen että huumorintajun olevan peräti tuomittavaa.

    En itse ole tämän palstan asiantuntijoita, enkä tiedä minkä alan asiantuntijoita he ovat.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


,,,,,, kirjoitti:

-huolimatta ilmastomuutoksesta-?? Siis mitä?
http://www.telegraph.co.uk/earth/environment/climatechange/8188605/Cancun-climate-change-summit-glaciers-increasing-despite-climate-change.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu