lihakset

peppii123

mä haluaisin lihaksikkaamman vartalon. olen 14-vuotias. eli siis jos teen joka arkipäivä koulun jälkeen väh. 20 vatsavatsa- ja selkälihasta ja vielä illalla samat ja sitten viikonloppuina aina aamulla väh. 20 vatsa- ja selkälihasta ja keskipäivällä ja illalla samat, niin kuinka nopeasti tuloksia alkaa näkyä?

ja vielä että jos kävisin joka toinen päivä väh. 1km lenkin (yhteensä) kuinka pian se alkaa näkyä? meillä on myös kerran viikossa 2h liikuntaa koulussa.

olen siis 167cm pitkä ja painan varmaan n.47-50kg

tarkoituksenani ei siis todellakaan ole laihuttaa vaan saada lihaksia!

2

338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lihasta klopille

      Samoilla painoilla tekemällä et kehity mihinkään. Lihakset tottuvat hyvin nopeasti samaan. Siksi seuraavalla treenikerralla pitää tehdä aina enemmän toistoja tai lisätä pieni määrä rautaa tankoon. Selvitä onko sinulla mahdollisuus päästä johonkin halvalle salille. Ihan mikä vain kuntosali käy. Kaupungista riippuen voi löytyä todella halpa sali, varsinkin nuorelle klopille. Kotona et saa lihasta nimeksikään, salilla se työ tehdään!

      Tässä sinulle ohjelma. Älä stressaa muuta vaan tee ohjelman mukaisesti ja syö paljon kotiruokaa ja koulussa niin paljon kuin jaksat. Maitoa paljon, koulussa juot litan jos mahdollista ja kotona toisen. Aamupalalla puuroa tms. Ilman ruokaa et kasva!

      http://www.punttis.net/kuntosaliohjelmat-treeniohjelmat/arnolds-golden-six-kultainen-kuusikko

      Jos et saa mitenkään vanhempia maksamaan salikäyntiä niin tee pururadalla dippejä, leuanvetoja vasta ja myötäotteella, puu lankkujen nostoja missä kahvat (yleensä löytyy samasta paikasta eri painoisia), siellä on myös vatsapenkit puusta yms. Kotona teet punnerruksia 3-5 sarjaa niin paljon kun menee. 1-2min sarjatauot. Käyt juoksemassa välillä ja pelaat futista/sählyä tms niin kuntokin kasvaa. Näillä vinkeillä pääset alkuun ja salille heti kun mahdollista vaan.

      • okei kiitos vastauksesta! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1549
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      200
      1411
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      43
      1129
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      43
      833
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      720
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      711
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      700
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      646
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe