lihakset

mä haluaisin lihaksikkaamman vartalon. olen 14-vuotias. eli siis jos teen joka arkipäivä koulun jälkeen väh. 20 vatsavatsa- ja selkälihasta ja vielä illalla samat ja sitten viikonloppuina aina aamulla väh. 20 vatsa- ja selkälihasta ja keskipäivällä ja illalla samat, niin kuinka nopeasti tuloksia alkaa näkyä?

ja vielä että jos kävisin joka toinen päivä väh. 1km lenkin (yhteensä) kuinka pian se alkaa näkyä? meillä on myös kerran viikossa 2h liikuntaa koulussa.

olen siis 167cm pitkä ja painan varmaan n.47-50kg

tarkoituksenani ei siis todellakaan ole laihuttaa vaan saada lihaksia!

2

339

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lihasta klopille

      Samoilla painoilla tekemällä et kehity mihinkään. Lihakset tottuvat hyvin nopeasti samaan. Siksi seuraavalla treenikerralla pitää tehdä aina enemmän toistoja tai lisätä pieni määrä rautaa tankoon. Selvitä onko sinulla mahdollisuus päästä johonkin halvalle salille. Ihan mikä vain kuntosali käy. Kaupungista riippuen voi löytyä todella halpa sali, varsinkin nuorelle klopille. Kotona et saa lihasta nimeksikään, salilla se työ tehdään!

      Tässä sinulle ohjelma. Älä stressaa muuta vaan tee ohjelman mukaisesti ja syö paljon kotiruokaa ja koulussa niin paljon kuin jaksat. Maitoa paljon, koulussa juot litan jos mahdollista ja kotona toisen. Aamupalalla puuroa tms. Ilman ruokaa et kasva!

      http://www.punttis.net/kuntosaliohjelmat-treeniohjelmat/arnolds-golden-six-kultainen-kuusikko

      Jos et saa mitenkään vanhempia maksamaan salikäyntiä niin tee pururadalla dippejä, leuanvetoja vasta ja myötäotteella, puu lankkujen nostoja missä kahvat (yleensä löytyy samasta paikasta eri painoisia), siellä on myös vatsapenkit puusta yms. Kotona teet punnerruksia 3-5 sarjaa niin paljon kun menee. 1-2min sarjatauot. Käyt juoksemassa välillä ja pelaat futista/sählyä tms niin kuntokin kasvaa. Näillä vinkeillä pääset alkuun ja salille heti kun mahdollista vaan.

      • okei kiitos vastauksesta! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1002
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      929
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      821
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      739
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      707
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      611
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      203
      608
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      574
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      187
      556
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      90
      538
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      254
      454
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      65
      451
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      81
      402
    14. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      393
    15. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      141
      367
    16. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      362
    17. 26
      356
    18. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    19. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      3
      336
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      26
      332
    Aihe