Alumiiniset kakkuvuoat

Tepa890878676

Voiko vanhoja alumiinisia kakkuvuokia käyttää vai ei? Irtoaako niistä alumiinia leivonnaisiin?

11

12587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kem.ope

      Alumiini liukenee ainoastaan happamiin elintarvikkesiin. Tällä hetkellä sitä paitsi ei tietääkseni olla pystytty osoittamaan alumiinin haitallisuutta ihmiselle, joskin alumiini hivenaineena lienee täysin tarpeeton ihmiselle. Alumiinisia ruuanvalmistusastioita käytetään nykyäänkin mm. suurkeittiöillä. Kotona käytetään foliota ja alumiinisia laatikkovuokia. Kunhat ei mehuja noissa astioissa keittele, voi olla turvallisin mielin.

      • Alumiini Maija

        Voit keitellä ne mehusikin ihan entiseen tapaan siinä vanhassa alumiinisessa Mehu-Maijassasi, ei se ole epäterveellisempää kuin 40 vuotta sittenkään. Katsos kun homman nimi oli yksinkertaisesti vai se, etä valmistaja huomasi mehumaijojen menekin tyrehtyneen kun se oli jo liki joka talaoudessa. Keksivät sitten alkaa valmistamaan sitä rosterista ja keksivät tarinan alumiinin vaarallisuudesta ja taas kauppa kävi. Hyväuskoisia kun on hemmetin helppo höynäyttää.
        Kertokaapa yksikin todistettava tapaus alumiinisen maijan aiheuttamasta myrkytystilasta tai muusta haitasta?


      • Tepa890878676

        Jatkan siis levollisin mielin leipomista vanhoilla vuoillani;)


    • Aluminiun

      Muutama vanha alumiinivuoka on minullakin käytössä ja hyvin asiansa toimittavat.
      Kunhan voitelee ja korppujauhottaa vuoan, niin ei tartu kakku kiinni vuokaan.
      Ei hyviä kakkuvuokia kannata pois heittää.
      Paljon enemmän myrkkyjä elimistöön saa, jos vaikka hitsaa alumiinia ilman asiallisia suojaimia.
      Siinä ilmaan pääsee alumiinikäryä ja se on paljon vaarallisempaa, kuin vaikka keittäisi kaikki mehut alumiinimehumaijassa.

    • MIETI VIELÄ KERRAN
    • SIINÄHÄN

      mainitaan pikäaikaisesta ja jatkuvasta käytöstä,jos silloin tällöin kakun paistaa tuskinpa siitänyt suuria jäämiä tulee.

    • 3330000444

      joku v.tun silikoni vuoka niin siihen tarttuu kaikki kiinni , alumiiniseen ei

      • voitelitko ?

      • Anonyymi

        Kertaakaan silikoni vuokaan ei ole tarttunut . Kastele juoksevan veden alla ennen taikinan laittoa . Ei varmasti tartu


    • Äitykkä 7kk

      Mummon opetus... Voit keittää ja paistaa kaiken alumiinisessa, mutta älä säilytä siinä mitään!

      • kiitos muistutuksest

        Tuo " älä säilytä" on just jetsulleen


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      56
      2215
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      201
      2051
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1392
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      58
      887
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      855
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe