AGW iskee Helsinkiin ja nostattaa sellaisen käristyksen, että vaikka on tulossa kuutamoilta, niin lämpötilat ovat plussalla ja iltaa kohden lämpenee vain.
http://www.foreca.fi/Finland/Helsinki/details/20110117
http://www.foreca.fi/Finland/Helsinki/details/20110117
Vastaukset 4
Vanhimmat
Normaalia talvisään vaihtelua. Naivi aloitus! Oletko niin nuori, ettei ole kokemuksia lumi- ja pakkastalvista?
AGW-kelit on nykysanakirjan mukaan talvisten suojakelien synonyymi. Pakkassää taasen on ihmisen aiheuttaman ilmastonmuutoksen tuoma ääri-ilmiö.
Forecan mukaan Helsingissä tänään on voimassa ääri-ilmiö, huomenna lauhtuu. Maanantai-Tiistai tuo tullessaan ajoittaista AGW:tä, jonka jälkeen ilmastonmuutoksen aiheuttama sään kylmeneminen tuo tullessaan jälleen melko rapeita pakkaslukemia ihan Stadiinkin.
http://www.weather.fi/Finland/Helsinki/tenday
Eikö myforecastin enusteet enää kelpaakaan?
http://www.myforecast.com/bin/expanded_forecast_15day.m?city=62073&metric=true
Sen mukaan mennään tammikuun jälkipuolisko enimmäkseen keskimääräistä kovemmissa pakkaslukemissa.
Ja talven kylmin ja lumisin aika on vasta edessä.
Kun lasten ei enään pitänyt nähdä lunta, ja nyt viime talvet ovat olleet niin poikkeuksellisia
etteivät lapset eivät ole päässeet hangelle pelehtimään. Tarkoitan että edellytykset hankikeliin
eivät ole toteutuneet kun tyypillinen talven lauha jakso ei ole näyttäytynyt poikkeuksellisten
pitkien pakkasjaksojen vuoksi. Espoossakin lumi aivan höttöä, vaikka piti viime viikolla olla suojakeli.