Näkyvän universumin ulkopuolella oletetaan olevan myös universumia ja sen kaiketi oletetaan olevan ääretön, mutta miksi äärettömän oletetaan myös laajenevan, sehän on ääretön?
Universumi
veniursumi
11410
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jos siellä on muita universumeja, niin ovatko nekin äärettömiä? En tiedä onko tämä enää käytössä oleva juttu, mutta aiemmin pidettiin yhtenä hulluuden merkkinä sitä, että luulee ymmärtävänsä maailmankaikkeuden olemuksen.
et Savorinen on hullu vai??? ;p
Niinpä. Se ei taida mennä vaan ihmisten aivoihin, kun on rajoittunutta ajattelua. :)
Kuinka näet sen että universumin epäillään olevan litteä levy?
Voiko jotakin syntyä tyhjästä. Näköjään voi. Olemmehan me täällä. Mutta miksei voisi muuallakin syntyä maailmoja, jos aikaa on tarpeeksi. Mutta tätä ajatusta jatkaen maailmankaikkeuksia syntyy ja kuolee loputtomasti. Ja tilaa on(?), elikä niitä on ääretön määrä
"Voiko jotakin syntyä tyhjästä. Näköjään voi."
Tai sitten ei?
sitten jotain aina ollut olemassa? Ja mistäs se sitten on syntynyt (jos ei tyhjästä)?
Epätarkkuusperiaatteen mukaan materiaa voi tulla tyhjästä jos "energian lainaus" maksetaan kuitenkin takaisin epämääräisyysajan puitteissa. Koko universumi on siis voinut syntyä tyhjästä, massaenergian kuplasta, jonka painovoimakentällä on ollut yhtä suuri määrä vastakkaista energiaa. Siten universumin kokonaisenergian määrä on nolla ja inflaatio on laajentanut sen pienen kuplan nykyään näkyväksi maailmankaikkeudeksi. Tämä teoria on täysin linjassa fysiikan kanssa. Ei kovin hullua.
"The universe is commonly defined as the totality of everything that exists, including all physical matter and energy, the planets, stars, galaxies, and the contents of intergalactic space."
Täytyykö universumi ymmärtää kaikkena mitä on ja sen ulkopuolella olisi tyhjää joka ei ole mitään vai kuuluuko se tyhjä ei mitään, jos sellaista voi olla, myös universumiin?
Syntyikö universumi äärettömään tyhjään vai syntyikö ääretön tyhjä samalla kuin universumin materia ja energiakin?
http://www.youtube.com/watch?v=LyzIau5dBao&feature=related Alut, loput ja tila ovat vääriä kysymyksiä, voi voi kun tietäisitte ;D