Heips laitetaan tännekin palstalle:
Nyt vasta älysin miksi mun silmät on helkkarin kipeät ja tikkuiset vähintään kerran viikkoon. Siis aina uimahallissa käynnin jälkeisinä päivinä. Vissiin sitten uimahallin kloorivesi ärsyttää aika pahasti silmiä.
Onko jollain samanlaisia ongelmia ja olisiko löytynyt jotain apua vaikka jostain silmätipoista tähän vaivaan lievittämään ärsytystä tms? Olen kokeillut kosteuttavia tippoja (Artelac) mutta eipä juuri ole mitään vaikutusta. Siis silmät on tooosi ärtsyt, ei mitään pientä kutitusta..
Ei viittis uimalasit päässä uida koko aikaa kun kuitenkaan en silmät auki sukeltele ja muutenkin ihan veden pinnalla pysyn suurimman osan ajasta:/ Silti niitä roiskeita sinne jotenkin pääsee vaikka miten koittaa veden silmiin menemistä välttää.
silmät ärtyy uinnista
5
888
Vastaukset
- qwertyuiopåäölkjhgfd
Pakko opetella käyttämään uimalaseja tai vaan kestää kirvelyt. Löytyy varmasti sinunkin päähäsi hyvin istuvat lasit. Opit nauttimaan uinnista vielä enemmän.
- -
Mitä vikaa uintilaseissa? nehän on ihan välttämättömät jos meinaa oikeaoppisesti uida. Kyllä vaparissa ja rintauinnissa se pää menee vedenpinnan alle. Kyllä uimalaseja löytyy joka lähtöön ja varmasti hyvät myös sinulle.
Kannattaa muuten kerralla ostaa vähän paremmat niin eivät huurru ja on muutenkin mukavammat.Samaa mieltä monia vuosia itse nuorempana tuli uitua ilman kunnes viisastuin. Ilman niitä uintitekniikka on virheellistä ja päänasento on mitä on ja niskakipuja saattaa tulla.
- Vakiouimari
Vielä yksi etu lisää uimalaseista: minulla on likinäkö, joka on korjattu edullisilla uimalaseilla (alle 50 euro). Naiset näyttävät nyt paremmilta pinnan alta kuin päältä. Aina, silloin tällöin tulee samalla tai viereiselle radalle uimaan naisen ”prototyyppi” – piristää uimista kummasti!
- Tyttöjen tiirailija
Tietysti viereisenkin radan tyttöjä on mukava tiirailla, mutta entäs kun edessä vetelee oikein hemaiseva kaunokainen rintaa eli sammakkoa. Se on meinaan aika hankala uida perässä vaparia nenä pohjakaakelien suuntaan...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796135Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695930Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452365Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1191403- 121231
- 1851077
- 59887