silmät ärtyy uinnista

tikkusilmä

Heips laitetaan tännekin palstalle:

Nyt vasta älysin miksi mun silmät on helkkarin kipeät ja tikkuiset vähintään kerran viikkoon. Siis aina uimahallissa käynnin jälkeisinä päivinä. Vissiin sitten uimahallin kloorivesi ärsyttää aika pahasti silmiä.

Onko jollain samanlaisia ongelmia ja olisiko löytynyt jotain apua vaikka jostain silmätipoista tähän vaivaan lievittämään ärsytystä tms? Olen kokeillut kosteuttavia tippoja (Artelac) mutta eipä juuri ole mitään vaikutusta. Siis silmät on tooosi ärtsyt, ei mitään pientä kutitusta..

Ei viittis uimalasit päässä uida koko aikaa kun kuitenkaan en silmät auki sukeltele ja muutenkin ihan veden pinnalla pysyn suurimman osan ajasta:/ Silti niitä roiskeita sinne jotenkin pääsee vaikka miten koittaa veden silmiin menemistä välttää.

5

831

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • qwertyuiopåäölkjhgfd

      Pakko opetella käyttämään uimalaseja tai vaan kestää kirvelyt. Löytyy varmasti sinunkin päähäsi hyvin istuvat lasit. Opit nauttimaan uinnista vielä enemmän.

    • -

      Mitä vikaa uintilaseissa? nehän on ihan välttämättömät jos meinaa oikeaoppisesti uida. Kyllä vaparissa ja rintauinnissa se pää menee vedenpinnan alle. Kyllä uimalaseja löytyy joka lähtöön ja varmasti hyvät myös sinulle.
      Kannattaa muuten kerralla ostaa vähän paremmat niin eivät huurru ja on muutenkin mukavammat.

      • Samaa mieltä monia vuosia itse nuorempana tuli uitua ilman kunnes viisastuin. Ilman niitä uintitekniikka on virheellistä ja päänasento on mitä on ja niskakipuja saattaa tulla.


    • Vakiouimari

      Vielä yksi etu lisää uimalaseista: minulla on likinäkö, joka on korjattu edullisilla uimalaseilla (alle 50 euro). Naiset näyttävät nyt paremmilta pinnan alta kuin päältä. Aina, silloin tällöin tulee samalla tai viereiselle radalle uimaan naisen ”prototyyppi” – piristää uimista kummasti!

      • Tyttöjen tiirailija

        Tietysti viereisenkin radan tyttöjä on mukava tiirailla, mutta entäs kun edessä vetelee oikein hemaiseva kaunokainen rintaa eli sammakkoa. Se on meinaan aika hankala uida perässä vaparia nenä pohjakaakelien suuntaan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4591
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3522
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      64
      2893
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2841
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2684
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1923
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe