VHH-sipsit ja dippi

h-m0ilanen

Helppo korvike perunalastuille on siipaloida ohuita siipaleita kesäkurpitsasta joko juustohöylällä tai sitten siipalointiraudalla. Pääasia, että siivut ovat perunalastumaisen ohuita. Sipsut vain öljyyn porisemaan, jonka jälkeen kuivaus esim talouspaperin päällä ja maustaminen suolalla ja millä nyt ikinä tahtookaan. Dipiksi sopinee normaali sipsidippi kermaviilissä tai jokin oma mausteseos.

Onnistunee ehkä uunissakin, kunhan voitelee siivut hyvin öljyllä ja maustaa ennen uuniin pistoa.
Kylkeen voi myös paistaa ohuita pepperonimakkara viipaleita uunissa, jolloin niistä tulee mukavan rapsakoita. Ja eikun dippailemaan. : )~

7

5675

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rasvakeitin..

      Oletko kokeillut oikein keittää niitä öljyssä vai onko vasta teoria asteella? kuulostaa kyllä hyvältä...

    • Mr. Kattila

      a) Nuo ovat varmasti pahoja
      b) Vhh:lla ei kyllä tarvitse mitään korvikkeita syödä. Itse en syö mitään herkullista, vaan minulle riittää purkki smetanaa ja puolukoita välipalaksi. Ilman sokeria tietenkin.

    • kolmas kerta!

      täytyy testata heti huomenissa.
      Varmasti ovat terveellisempiä kuin "oikeat sipsit"

      • -------

        No ei todellakaan ole.


    • ...............

      SE SANA ON KYLLÄ VIIPALOIDA, SIIS V-I-I-P-A-L-O-I-D-A JA VIIPALOINTIRAUTA! Siipaloida ei ole edes mikään sana, jumalauta!
      JA SIPSIT, EIKÄ SIPSUT! SIPSU ON NIIN JUMALATTOMAN JUNTTI SANA, ETTÄ ALKAA IHAN SUUTUTTAMAAN.

      Ei mulla muuta. Hyvää päivänjatkoa.

    • Smetanahomo

      Vhh:lla ei siipaloida mitään sipsuja, sellainen siipalointi on ihan homojen hommaa. Vhh:lla syödään välipalana reilu annos smetanaa puolukoiden kera vittuuntunut ilme naamalla. Mitä kyrsiintyneempi, sen parempi.

      Jos vhhlaisilla olisi normaali sosiaalinen elämä saati ystäviä, niin silloin käytäisiin ystävien luona kylässä vertailemassa, kenellä on vittuuntunein ilme ja surkastunein alapää. Sen ohessa hakuttaisiin muiden ihmisten ruokavalio ja myös ne ystävät, jos olet huomannut heidän joskus ostavan kaupasta banaania ja porkkanaa saati ruisleipää tai normaaleja maitotuotteita.

      Tässä sivuttiinkin vähän sitä syytä, miksi vhhlaisilla ei ole ystäviä tai normaalia sosiaalista elämää. Heidän vanhat ystävänsä ovat nimittäin kyllästyneet siihen, kuinka vhhlaiset arvostelevat heidän ruokavaliotaan, vaikka nämä ystävätkin noudattaisivat vhh-ruokavaliota. Se ei kuitenkaan haittaa vhhlaista, koska ei hän ehtisikään tavata ketään, koska kaikki aika menee pohdiskellessa, kuinka paljon kurkussa on hiilihydraatteja.

      Kaiken pohdiskelun lomassa muistakaa kuitenkin tämä, rakkaat vhh-ystävät: sadassa grammassa smetanaa on ainoastaan 2,2 grammaa imeytyvää hiilihydraattia.

    • Onnellinen karppaaja

      Näitä sipsejä on pakko kokeilla, kuulostaa hyvältä. Sitten tietää osaako suositella kavereillekin.

      Ja smetanahomo, sinun sosiaalinen elämäsi varmaan on kovin rajoittunutta, kun suussasi on täysjyväruisleipää vähärasvaisen margariinisipaisun kera. Bannatkaa joku nämä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      796
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      528
      737
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      67
      661
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe