Olen 25-vuotias nainen, normaalipainoinen nykyään (163/53), mutta ennen painoin n.95kg. Laihdutin n. vuosi sitten rajusti n. 30 kiloa ja sitä ennemmin kymmenisen kiloa. Ongelmanani on nyt se, että koen olevani melkein päivittäin ällöttävä ja lihava. Salilla käymisestä on tullut melkein pakkomielle, 6 päivää viikosta käyn, tulee kamala morkkis jos jätän yhdenkin päivän välistä. Syön kevyesti, vajaa 1500 kaloria päivässä, mutta välillä(n. 1x vko) tulee ahmimiskohtauksia, jolloin vedän ruokaa melkein kaksin käsin, en oksenna ruokaa pois, mutta erittäin huono omatunto tulee ja seuraavana päivänä treenaan kahta kertaa kovempaa. Yleensä nämä ahmimiset tapahtuu "vapaapäivinä" ja olen yrittänyt keksiä keinon millä pääsisin eroon tästä. Myös sen olen huomannut, että koen hirveitä paineita siitä, miltä näytän. Vaikka mieheni kehuu minua jatkuvasti, ystäväni sanovat olevansa kateellisia tällaisesta kropasta, en ymmärrä kuitenkaan asiaa niin vain ajattelen heidän sanovan siksi noin, jotta minulle ei tulisi paha mieli. Olen nyt melkein vuoden pyöritellyt asioita mielessä, yrittänyt ratkoa niitä ja käynyt psykologilla, mikään ei kuitenkaan auta. Onko ketään samaa kokeneita? Haluaisin oikeasti oppia nauttimaan elämästäni, syödä ilman paineita muutakin kuin broilersalaattia ja kaurapuuroa ja olla ahmimatta ruokaa enää.
Ongelma josta en pääse irti.
tyttöonneton
3260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mielestäni treenaamista ei kannata käyttää katumisharjoituksena. Max 30 min aerobista (jos on ihan pakko hinkata) ja 30 min punttitreeniä. Yhteensä max 60 minuuttia päivässä niin pysyy järki päässä. Syöpöttely on suositeltavaa heti punttitreenin jälkeen. "Vapaapäivinäkin" voi vetää normi-punttitreenin ja sen jälkeen kaksin käsin mitä haluaakin. Aerobista hinkkaamista vähemmän ja lihaa lisää puseron sisään, niin hyvä tulee.
Psykologiseen puoleen en ota kantaa, kun sitä ei ratkaista syömisellä tai treenillä.
Lihasmassaa mulla on mielestäni hyvin, lihasten luiden paino 42,8 kg. Fatmass 10,2 kg. Mutta treenit jatkuu vaikka lukemat oli mitkä oli..
Ehkä se paras kaveri sinne salille voi hyvinkin olla se ajastinkello ja sitten kun piippaa on pakko lopettaa. Sopiva aika voisi olla "hieman enemmän kuin mahdottoman vähän". Eli jos 30 minuuttia on ihan liian vähän, niin laittaa vaikka 35 minsaa. Sitten vaan 7 kertaa viikossa. Tämmöisen "jarruviikon" pitäisi auttaa ainakin maaniseen ylitreenaamisen vaaraan. Ei vapaapäiviä, vaan vähemmän per päivä.
PS.
Huonoon omatuntoon ja ylitreenaukseen auttaa aina alkoholi... muutaman bissen jälkeen ei vaan jaksa pingottaa ja olla huolissaan yhtään mistään! ;)