Ykkösdivarin otteluohjelma julkistettu. Yksi asia vaan siinä hämmentää.
http://www.sajl.fi/-/artikkeliarkisto/?num=24363
[lainaus]Ykkösen otteluohjelma valmis
Viiden joukkueen voimin pelattavan ykkösdivisioonan otteluohjelma on valmistunut. Kymmenen kierroksen mittainen runkosarja käynnistyy toukokuun puolivälissä, ja Spagettimalja on ohjelmassa elokuun puolivälissä. [/lainaus]
Jos joukkueita on viisi, niin eikös runkosarjassa pitäisi tulla kahdeksan matsia eikä kymmenen, vai pelaako joukkue kaksi kertaa myös itseään vastaan?
Missä viipyy kakkosen sarjaohjelma. Siellä on kuulemma 15 joukkuetta niin kiinnostaisi nähdä miten se on järjestetty nippuun.
2011 ykkösdivarin otteluohjelma
21
780
Vastaukset
- divarijyrä
Toihan nyt on kaikkea muuta kuin valmis otteluohjelma. Itse käsitän "valmiin otteluohjelman" niin, että siellä on merkittynä päivät ja kellonajat, mutta tuolla mennään noin-muutaman-päivän-tarkkuudella.
1.kierros 13.-15.5.
69ers-Steelers
2. kierros 20.-22.5.
TAFT-Steelers
Ghosthunters-Indians
28.5. (5.kierroksen ottelu)
TAFT-69ers
3. kierros 2.-6.6.
Steelers-Ghosthunters
69ers-Indians
4. kierros 12.-13.6.
Indians-TAFT
Ghosthunters-69ers
5. kierros 17.-20.6.
Indians-Steelers
TAFT-Ghosthunters
6. kierros 1.-4.7.
Ghosthunters-Steelers
Indians-69ers
7. kierros 8.-11.7.
Steelers-TAFT
Indians-Ghosthunters
8. kierros 15.-18.7.
69ers-TAFT
Steelers-Indians
9. kierros 22.-25.7.
TAFT-Indians
69ers-Ghosthunters
10. kierros 29.7.-1.8.
Ghosthunters-TAFT
Steelers-69ers
Välierät
5.-8.8.
Spagettimalja
13.-14.8. - Dirre
Eikös ne pelaakin kahdeksan matsia? Vai sanotaanko jossain että kymmenen matsia?
- 99+999
8 peliä runkosarjassa pelaavat playoffit.
Saapa nähdä dominoiko Taft ensi kesänä samallailla kuin viime kautena ja paljonko vaikuttaa, jos Kadmiry joudutaan korvaan jenkillä.
Oma ennustukseni on runkosarjan jälkeen seuraava:
Taft
Steelers
Indians
69´ers
Ghosthunters - 16+3
99+999 kirjoitti:
8 peliä runkosarjassa pelaavat playoffit.
Saapa nähdä dominoiko Taft ensi kesänä samallailla kuin viime kautena ja paljonko vaikuttaa, jos Kadmiry joudutaan korvaan jenkillä.
Oma ennustukseni on runkosarjan jälkeen seuraava:
Taft
Steelers
Indians
69´ers
GhosthuntersJuu, muuten näyttää hyvältä veikkaus, mutta en usko että GH jää viimeiseksi.
Oma veikkaus:
Kuopio
69
Taft
GH
Indians - 99+999
16+3 kirjoitti:
Juu, muuten näyttää hyvältä veikkaus, mutta en usko että GH jää viimeiseksi.
Oma veikkaus:
Kuopio
69
Taft
GH
IndiansMikäli GH oppii nopeasti 1.div tasolla puolustamaan heitto, niin voipi tietenkin ylemmäskin päästä, mutta
yleensä ottaen 2.div riittää kun saa juoksu pois. Ykkösessä jos on jenkki quuppa niin rankaisee kyllä, jos
siellä haahuillaan. - STT uutisia
16+3 kirjoitti:
Juu, muuten näyttää hyvältä veikkaus, mutta en usko että GH jää viimeiseksi.
Oma veikkaus:
Kuopio
69
Taft
GH
IndiansMilläs perusteella tuo puliukkolauma on rankattu kakkoseksi? Kuusysit on täynnä yli nelikymppisiä jahjattomia ukkoja joille ei treeni maistu. Valitettavaa on se, että tänäkään vuonna kukaan ei putoa kakkoseen vaikka 69 sinne ehdottomasti kuuluisi.
Kuopio ennakkosuosikki vaikka De Carvallaho menikin sinne sotkemaan kuvioita. Ghosthunttressi vahvistettuna Saintsin tulokkailla ja ylisuurella rosterilla on hyvänä kakkosena. TAFT ei varmasti saa samaa sykettä päälle ilman Miroa, joten kolmossija niille. Indians tuo tänäkin vuona taas sen 5-6 ulkomaalaista, joten kauden puoliväliin tökkii ja nelossija. Numerohemmot tulikin jo tuolla aiemmin käytyä läpi, eli talven treenaamattomuus, valmennuksen puute ja vanhat pelaajat tulee hättämään joukkueen peräpään pitäjäksi.
Kuopio
GH
TAFT
Indians
69 - 817
STT uutisia kirjoitti:
Milläs perusteella tuo puliukkolauma on rankattu kakkoseksi? Kuusysit on täynnä yli nelikymppisiä jahjattomia ukkoja joille ei treeni maistu. Valitettavaa on se, että tänäkään vuonna kukaan ei putoa kakkoseen vaikka 69 sinne ehdottomasti kuuluisi.
Kuopio ennakkosuosikki vaikka De Carvallaho menikin sinne sotkemaan kuvioita. Ghosthunttressi vahvistettuna Saintsin tulokkailla ja ylisuurella rosterilla on hyvänä kakkosena. TAFT ei varmasti saa samaa sykettä päälle ilman Miroa, joten kolmossija niille. Indians tuo tänäkin vuona taas sen 5-6 ulkomaalaista, joten kauden puoliväliin tökkii ja nelossija. Numerohemmot tulikin jo tuolla aiemmin käytyä läpi, eli talven treenaamattomuus, valmennuksen puute ja vanhat pelaajat tulee hättämään joukkueen peräpään pitäjäksi.
Kuopio
GH
TAFT
Indians
69Loistava provo. Valitettavasti ko. Ns. Faktat eivät taida minkään joukkueen kohdalla pitää paikkaansa, siis minun mielestä.
Esim. Taft tulee varmasti kovaa, uusi jenkki QB ei varmastikkaan ole miroa huonompi. Kouvolan vahvistukset eivät olleet viime vuonna loistavia, mutta jos rahaa riittää EU-pelaajien tason nostamiseen, voi kouvolasta kajahtaa. Aika ja raha näyttää todellisen luonteensa. Kuopio on ehkä mysteeri tällähetkellä, muutama oikea vahvistus voi näyttää suuntaa kohti mestaruutta, mutta nykyisillä ei ole asiaa loppuotteluun. Nokia, täysi mysteeri minulle, luottaa ilmeisesti juoksuun tällä hetkellä, koska ketään tunnettua QBta ei ole siellä näkynyt, tai ainakaan minun tuntemaani. Ja sitten se jokapojan lempilapsi, jätesäkki jota kaikki haukkuvat, mutta kukaan ei tiedä mitä siellä tapahtuu, vai tapahtuuko siellä mitään ? Veikkanpa että taktiikka on juuri kyseinen. Koirat haukkuu ja karavaani kulkee. Juoruja kuulee useasta valmentajasta ja kymmenistä pelaajista, faktaa ei olla lyöty pöytään oikein muusta kuin yhdestä valmentajasta. Ehkä tässä olisikin hyvä peräänkuuluttaa tiedotusta. Täällä on nälkäisiä ihmisiä lukemaan mitä missäkin tapahtuu :) - 16+18
817 kirjoitti:
Loistava provo. Valitettavasti ko. Ns. Faktat eivät taida minkään joukkueen kohdalla pitää paikkaansa, siis minun mielestä.
Esim. Taft tulee varmasti kovaa, uusi jenkki QB ei varmastikkaan ole miroa huonompi. Kouvolan vahvistukset eivät olleet viime vuonna loistavia, mutta jos rahaa riittää EU-pelaajien tason nostamiseen, voi kouvolasta kajahtaa. Aika ja raha näyttää todellisen luonteensa. Kuopio on ehkä mysteeri tällähetkellä, muutama oikea vahvistus voi näyttää suuntaa kohti mestaruutta, mutta nykyisillä ei ole asiaa loppuotteluun. Nokia, täysi mysteeri minulle, luottaa ilmeisesti juoksuun tällä hetkellä, koska ketään tunnettua QBta ei ole siellä näkynyt, tai ainakaan minun tuntemaani. Ja sitten se jokapojan lempilapsi, jätesäkki jota kaikki haukkuvat, mutta kukaan ei tiedä mitä siellä tapahtuu, vai tapahtuuko siellä mitään ? Veikkanpa että taktiikka on juuri kyseinen. Koirat haukkuu ja karavaani kulkee. Juoruja kuulee useasta valmentajasta ja kymmenistä pelaajista, faktaa ei olla lyöty pöytään oikein muusta kuin yhdestä valmentajasta. Ehkä tässä olisikin hyvä peräänkuuluttaa tiedotusta. Täällä on nälkäisiä ihmisiä lukemaan mitä missäkin tapahtuu :)Kyllä sixtarit voi pärjätä hyvinkin. Ei tarvi muuta ku vaihtaa pelaajat.
- 14+8
16+18 kirjoitti:
Kyllä sixtarit voi pärjätä hyvinkin. Ei tarvi muuta ku vaihtaa pelaajat.
Ja valmentajat
- woldemsix
14+8 kirjoitti:
Ja valmentajat
Mitkä ihmeen valmentajat? Ite pelasin vuoden sixtareissa ja lopetin koko pelaamisen omalta osalta viime kauteen. Mun käsityksen mukaan jengin vähätkin valmentajat siirty toiseen jengiin valmentaa ja syynä kuulemma huono ilmapiiri ja luottamuspula valmennuksen ja hallituksen välillä. Tää oli osaltaan syy miksi itse en joukkueessa jatkanut pitempään- Kun homma ei toimi niin sitten se ei vaan toimi.
Ite ainakin olen sitä mieltä että vähäisellä valmentajaporukalla tulosta tuli ihan kivasti vaikka hallitus ei arvoa antanutkaan tälle työlle ja ainakin olisin halunnu treenaa kovaa ja enemmän mutta kun paikalla oli se 10-20 pelaajaa treeneissä niin siitä ei ihmeitä leivota. Sixtareissa ei ole kun kourallinen pelaajia jotka oikeesti osaa ja haluaa voittaa. Sitä en tiedä mikä seuran johdon tavoite oli mutta välillä tuntui että useammassa joukkueessa pelanneena olen nähnyt tämän saman ilmiön aikaisemminkin että vaikka pelit ratkotaan kentällä niin jos hallitus sotkeentuu liikaa valmennuksellisiin asioihin ja toistepäin niin hommasta ei tule mitään. Valitettavasti pitää sanoa että niin kauan kun samat tunarit pyörittää joukkuetta tuosta ei tule sen valmiimpaa ja samoihin virheisiin homma kaatuu vuosi toisensa jälkeen. Hyvänä esimerkkinä tää Johnssonien veljesten sotku mikä kuulemma oli taloudellisesti kaataa koko joukkueen jo talvikaudella reilu vuos sitten. Ja hallitus oli sen sotkun jälkeen kusi sukassa ja osa hallituksesta ihan vaan katos maisemista sen jälkeen eikä niitä edes tavottanut kukaan.
Ainoo plussa mikä pitää jengistä sanoa on että junnupuoli toimii hyvin tuolla ja siitä on ihan vaan kiittäminen kahta, Piiaa ja Tonia koska ilman näitä hommasta ei koskaan olis tullut mitään.
Tämä on tietty vaan mun mielipide ja muut voi olla ihan mitä mieltä tahansa. - Hyur
woldemsix kirjoitti:
Mitkä ihmeen valmentajat? Ite pelasin vuoden sixtareissa ja lopetin koko pelaamisen omalta osalta viime kauteen. Mun käsityksen mukaan jengin vähätkin valmentajat siirty toiseen jengiin valmentaa ja syynä kuulemma huono ilmapiiri ja luottamuspula valmennuksen ja hallituksen välillä. Tää oli osaltaan syy miksi itse en joukkueessa jatkanut pitempään- Kun homma ei toimi niin sitten se ei vaan toimi.
Ite ainakin olen sitä mieltä että vähäisellä valmentajaporukalla tulosta tuli ihan kivasti vaikka hallitus ei arvoa antanutkaan tälle työlle ja ainakin olisin halunnu treenaa kovaa ja enemmän mutta kun paikalla oli se 10-20 pelaajaa treeneissä niin siitä ei ihmeitä leivota. Sixtareissa ei ole kun kourallinen pelaajia jotka oikeesti osaa ja haluaa voittaa. Sitä en tiedä mikä seuran johdon tavoite oli mutta välillä tuntui että useammassa joukkueessa pelanneena olen nähnyt tämän saman ilmiön aikaisemminkin että vaikka pelit ratkotaan kentällä niin jos hallitus sotkeentuu liikaa valmennuksellisiin asioihin ja toistepäin niin hommasta ei tule mitään. Valitettavasti pitää sanoa että niin kauan kun samat tunarit pyörittää joukkuetta tuosta ei tule sen valmiimpaa ja samoihin virheisiin homma kaatuu vuosi toisensa jälkeen. Hyvänä esimerkkinä tää Johnssonien veljesten sotku mikä kuulemma oli taloudellisesti kaataa koko joukkueen jo talvikaudella reilu vuos sitten. Ja hallitus oli sen sotkun jälkeen kusi sukassa ja osa hallituksesta ihan vaan katos maisemista sen jälkeen eikä niitä edes tavottanut kukaan.
Ainoo plussa mikä pitää jengistä sanoa on että junnupuoli toimii hyvin tuolla ja siitä on ihan vaan kiittäminen kahta, Piiaa ja Tonia koska ilman näitä hommasta ei koskaan olis tullut mitään.
Tämä on tietty vaan mun mielipide ja muut voi olla ihan mitä mieltä tahansa.Loistava teksti. Mukana oli kirjoitettu jopa muutama oikea nimikin. Huomaa että on katsottu läheltä keltasilla laseilla tietämättä totuutta. Suomalaisen jefun ongelmat varmaan tiedostetaan kaikkialla. Valitettavasti vain perättömät paska puheet täsäkin asiassa ei edelleenkään aiheuta päänvaivaan kenellekkään ko. Organisaatiossa olevalle. Teot puhuvat puolesta. Valmentajia on, pelaajia on ja talous on kunnossa... Helmikuussa tulee lisätietoa.
- 14+10
STT uutisia kirjoitti:
Milläs perusteella tuo puliukkolauma on rankattu kakkoseksi? Kuusysit on täynnä yli nelikymppisiä jahjattomia ukkoja joille ei treeni maistu. Valitettavaa on se, että tänäkään vuonna kukaan ei putoa kakkoseen vaikka 69 sinne ehdottomasti kuuluisi.
Kuopio ennakkosuosikki vaikka De Carvallaho menikin sinne sotkemaan kuvioita. Ghosthunttressi vahvistettuna Saintsin tulokkailla ja ylisuurella rosterilla on hyvänä kakkosena. TAFT ei varmasti saa samaa sykettä päälle ilman Miroa, joten kolmossija niille. Indians tuo tänäkin vuona taas sen 5-6 ulkomaalaista, joten kauden puoliväliin tökkii ja nelossija. Numerohemmot tulikin jo tuolla aiemmin käytyä läpi, eli talven treenaamattomuus, valmennuksen puute ja vanhat pelaajat tulee hättämään joukkueen peräpään pitäjäksi.
Kuopio
GH
TAFT
Indians
69 - 999+999
woldemsix kirjoitti:
Mitkä ihmeen valmentajat? Ite pelasin vuoden sixtareissa ja lopetin koko pelaamisen omalta osalta viime kauteen. Mun käsityksen mukaan jengin vähätkin valmentajat siirty toiseen jengiin valmentaa ja syynä kuulemma huono ilmapiiri ja luottamuspula valmennuksen ja hallituksen välillä. Tää oli osaltaan syy miksi itse en joukkueessa jatkanut pitempään- Kun homma ei toimi niin sitten se ei vaan toimi.
Ite ainakin olen sitä mieltä että vähäisellä valmentajaporukalla tulosta tuli ihan kivasti vaikka hallitus ei arvoa antanutkaan tälle työlle ja ainakin olisin halunnu treenaa kovaa ja enemmän mutta kun paikalla oli se 10-20 pelaajaa treeneissä niin siitä ei ihmeitä leivota. Sixtareissa ei ole kun kourallinen pelaajia jotka oikeesti osaa ja haluaa voittaa. Sitä en tiedä mikä seuran johdon tavoite oli mutta välillä tuntui että useammassa joukkueessa pelanneena olen nähnyt tämän saman ilmiön aikaisemminkin että vaikka pelit ratkotaan kentällä niin jos hallitus sotkeentuu liikaa valmennuksellisiin asioihin ja toistepäin niin hommasta ei tule mitään. Valitettavasti pitää sanoa että niin kauan kun samat tunarit pyörittää joukkuetta tuosta ei tule sen valmiimpaa ja samoihin virheisiin homma kaatuu vuosi toisensa jälkeen. Hyvänä esimerkkinä tää Johnssonien veljesten sotku mikä kuulemma oli taloudellisesti kaataa koko joukkueen jo talvikaudella reilu vuos sitten. Ja hallitus oli sen sotkun jälkeen kusi sukassa ja osa hallituksesta ihan vaan katos maisemista sen jälkeen eikä niitä edes tavottanut kukaan.
Ainoo plussa mikä pitää jengistä sanoa on että junnupuoli toimii hyvin tuolla ja siitä on ihan vaan kiittäminen kahta, Piiaa ja Tonia koska ilman näitä hommasta ei koskaan olis tullut mitään.
Tämä on tietty vaan mun mielipide ja muut voi olla ihan mitä mieltä tahansa.GH menestys on paljon kiinni, paljonko ovat saaneet apuja tampereelta. Liekkö L.Siitonen
sitten se QB joka siellä pelaa, muistelujen varassa on mutta ei hän nyt ihan ole se pora käsi mitä pelkäisin. Niin, Kuopio ja coach C= mitähän luvassa ?? Eikös Nesi kutsunut viime kaudella kentällä
itsenäisesti pelejä. Miten Nesi ja Coach C sitten pääsevät kompromissiin omista päämääristään.
Muistaakseni Nesi viime kaudella huuteli Karkulahdelle sidelinelle, että turhaan huidot siellä, mää kutsun ! Kouvolan menestys pohjaa paljon minkälaisen QB saavat hankittua, niillähän on WR kalusto hyvä, juoksu uhka on tasan 0 niin kauan kuin se menninkäinen siellä juoksee. - 11+2
Hyur kirjoitti:
Loistava teksti. Mukana oli kirjoitettu jopa muutama oikea nimikin. Huomaa että on katsottu läheltä keltasilla laseilla tietämättä totuutta. Suomalaisen jefun ongelmat varmaan tiedostetaan kaikkialla. Valitettavasti vain perättömät paska puheet täsäkin asiassa ei edelleenkään aiheuta päänvaivaan kenellekkään ko. Organisaatiossa olevalle. Teot puhuvat puolesta. Valmentajia on, pelaajia on ja talous on kunnossa... Helmikuussa tulee lisätietoa.
Etpä pahemmin paskapuheita oikonutkaan. Kuusysin teot nyt eivät puhu mitään. Joukkue ei kai ole koskaan saavuttanut mitään mainittavaa. Viime vuosikymmen meni Demonsin varjossa ja nyt menevät nuoremmat joukkueet vauhdilla ohi. Muutama lökäpöksy treeneissä ja matseissa kuokkaan. Mahtavaa.
- 8+55
11+2 kirjoitti:
Etpä pahemmin paskapuheita oikonutkaan. Kuusysin teot nyt eivät puhu mitään. Joukkue ei kai ole koskaan saavuttanut mitään mainittavaa. Viime vuosikymmen meni Demonsin varjossa ja nyt menevät nuoremmat joukkueet vauhdilla ohi. Muutama lökäpöksy treeneissä ja matseissa kuokkaan. Mahtavaa.
Ihan sivusta seuraten. Miksi kenenkään pitäsi täällä korjata taikka perustella kenellekkään mitä mikäkin seura tekee tai on tekemättä? Tuntuu että samat naamat kirjoittavat kaikki haukkumiset yhdestä joukkueesta ja samat kehumiset toisesta. Mitä joukkuetta voitaisi nyt sitten kehua? Millä seuralla on loistava organisaatio?
- 19+12
999+999 kirjoitti:
GH menestys on paljon kiinni, paljonko ovat saaneet apuja tampereelta. Liekkö L.Siitonen
sitten se QB joka siellä pelaa, muistelujen varassa on mutta ei hän nyt ihan ole se pora käsi mitä pelkäisin. Niin, Kuopio ja coach C= mitähän luvassa ?? Eikös Nesi kutsunut viime kaudella kentällä
itsenäisesti pelejä. Miten Nesi ja Coach C sitten pääsevät kompromissiin omista päämääristään.
Muistaakseni Nesi viime kaudella huuteli Karkulahdelle sidelinelle, että turhaan huidot siellä, mää kutsun ! Kouvolan menestys pohjaa paljon minkälaisen QB saavat hankittua, niillähän on WR kalusto hyvä, juoksu uhka on tasan 0 niin kauan kuin se menninkäinen siellä juoksee.Ei Nesi QB:ta Kuopiossa pelaa, Tai ei ole ainakaan tarkoitus.
Aloittaa varmaan sitten QB:na kun ne huomaa että "opsoniin" ei saada toimimaan, ja joudutaan palamaan takaisin perinteiseen suomi jefuun.
- 11+7
No eikö siinä ohjelmassa sinun mielestäsi ole kymmentä kierrosta? Kukaan ei puhunut kymmenestä matsista, vaan kymmenestä kierroksesta.
- 19+2=?
Pariton määrä joukkueita ja kaksinkertainen sarja, siksi jokaisella joukkueella kaksi vapaata viikkoa. Siitä se 10 kierrosta tulee.
- 8+16
19+2=? kirjoitti:
Pariton määrä joukkueita ja kaksinkertainen sarja, siksi jokaisella joukkueella kaksi vapaata viikkoa. Siitä se 10 kierrosta tulee.
Kiitos, MINÄ ymmärsin sen kyllä...
- Sivustaseuraaja
GH varmasti kehityskelpoinen joukkue kun sais suunnattua energiansa neljästä Pirkanmaalaisten perusominaisuudesta siihen kunnon pelaamiseen: sikailu, tahallinen vahingoittaminen, suunsoitto ja vihellyksen jälkeinen pelaaminen.
En oikeasti käsitä miten melko urheilullisilla jätkillä ei lanttu kestä kasassa, edes sen vertaa että puhtaaseen peliin pystyisi. Astorilta aivan velliperse isku kypärä edellä polveen Indiansia vastaan, vaihtoehtoja olisi ollut mutta kun ei. On se kova jätkä, not... Ja legendaarinen "Suntta", jättäisi lajin sikseen jos ei pannu kuurittamiselta kestä kasassa. - 15+10
Sas ny nähä kuinka kauvan Kuopiolaiset jaksaa katella sitä valmentajaansa siellä. Tästähän varoteltii jo ennen kauden alkua että huono valinta ja turpaa tuntuu tuleva joka jengiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1952043
- 1331138
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21805- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34721ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522