PALJON keskustelua lihan maustamisesta.Kaikki saman makuisia, isoon markettiin maaseudulta ajeltava. Me suurin osa kansasta maustetaan itse mieluummin ja tiedämme paremmin mitä syömme. monet kerrat ne ,kun ei tuoreena mene ,niin pyöritellään mauste mönjässä jopas on hyvän näköistä.Tietysti osa on uusiavuttomia - kohta niille täytyy olla kaikki valmista. HUOMIO painoa ei maustetussa lihassa ole 70% ,joten mönjästä maksatte.olen ollut kaupassa töissä liha tiskissä aikoinaan helsingissä
Kauppias viisastu KANSA HALUAA
68v
10407
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos kansa haluaa maustamatonta, miksi sitten markettien lihahyllyissä on metrikaupalla marinadissa lilluvaa ainesta ja vain muutama hassu pakkaus maustamatonta? Kauppiaat - anteeksi, kauppaketjut, eihän yksittäisellä kauppiaalla ole mitään sanomista K:n ja S:n valikoimiin - väittävät, että "kuluttajat haluavat valmiiksi maustettua". Miksi sitten juuri se maustamaton on aina lopussa?
Minä olen siirtynyt asioimaan kauppahalliin.
Ystävä ja tuttavapiiriltäs, moniko haluaa juuri noita valmiiksi mönjässä lilluvia ostaa!
No sitähän minä juuri ihmettelen, että keitä ne "asiakkaat" oikein ovat, jotka niitä marinoituja vaativat, kun minä en tunne ketään sellaista.
Paha vain, että hätäpäissään niitä joutuvat ostamaan nekin, jotka eivät niitä halua, koska koko kaupassa ei ole muunlaista lihaa. Olen jopa kuullut, että ihmiset huuhtelevat marinadin pois. Pienissä kaupoissa voi aina sanoa kauppiaalle, mutta isoissa marketeissa ei pääse puheisiin sen henkilön kanssa, joka vastaa hankinnoista. Nettivalitukset ovat yhtä tyhjän kanssa, olen pari kertaa sellaisen tehnyt, ja vastaukseksi on tullut ympäripyöreä "Kiitos palautteesta, pyrimme palvelemaan asiakkaita pälä pälä".
Pakko niiden on kaupaksi mennä, koska miksi niitä muuten olisi koko ajan valtavat määrät tarjolla? Vai onko kyse siitä, että marinadiin laitetaan kaikki se liha, joka muuten menisi roskiin, koska se on vanhentumassa ja näin marinointi vähentäisi hävikkiä. Sehän olisi kauppiaan kannalta järkevää.
Vaadi päästä puhuttelemaan häntä nokatusten, ei ne niin isoja herroja ole, etteikö ne asiakkaitaan kuuntele, jos ovat niin vaihda kauppaa, sillä kyse ei ole silloin palvelevasta kauppiaasta.
Se voi tietysti olla pienellä paikkakunnalla vaikeaa, mutta ei mahdotonta. Siis rohkeasti vain kyselemään mikä on syy. Äläkä hyväksy vastausta, että "Kun asiakkaat haluavat"! Se on emävale!
lähikaupassa possun sisäfilettä, naturellia ja marinoitua, sama kilohinta. Ne naturellit oli loppu melko pian. Olen myös huomannut, että on myös pakastamatonta lihaa myynnissä (pakkaustekstin mukaan), eli ehkä pitkäkestoinen protestointi marinoitua lihaa kohtaan tuottanut tuloksia. Yhden herraS:n lihatalon possusuikaleet eivät olleet pakasteesta, eikä marinoituja ja sen kyllä huomasi. Tuli hyvä ruoka.
Tätä lajia lisää toivon.
No kun se "marinaadi" ei maksa kuin noin 1 euron kilo, niin eiköhän sitä kannata pakata 10 euron kilohinnalla myytävään liha pakettiin mahdollisimman paljon!
kauppiaat pitää kansaa tyhmänä.Etelässä kaupoissa näe moista röppö lihaa.Olen gluteenittoman ruokien syöjä sairauteni takia.itse etelän reissuilla ruokani laitan ,joten olen tutustunut hyvin lihakaupan valikoimiin. Suomi kauppias ota mallia ulkomailta.
ostavansa.Lihan maku häviää ,kun ne uiskentelevat usean päivän ajan mauste liemessä. huuhtelevat pois,mutta eihän se ole järkevää.kauppiaat hyötyvät.säilyvyyttä painoa,sekä rahaa enemmän.
sitten ,kun niitä joutuu huuhtelemaan ,ei se enää tuoreen makuista ole. liha pitää olla liha makuista. hallista onneksi vielä saa,ja isoista marketeista,
Ostin tuossa muutama päivä sitten Snellmannin porsaan uunifilee pakkauksen, maustetun, siis oli siinä jotain mausteita mutta syödessäni huomasin mahtavan suolaisuuden, siis todella suolaista, meinasi jäädä syömättä mutta leikkasin sen sitten pieniksi keittoliha paloiksi, ei tarvinnut keittoon enää lisätä suolaa.
Ostopaikalla ei liene väliä mutta oli silloin kuitenkin hinnaltaan alle 5 euroa kilo.