Mekanistinen malli joka kuvaa hiukkaset ja voimat oikein, sekä antaa kvanttimekaniikan mukaiset, mutta eksaktit tulokset. Perustuu diskreettiin, kausaaliin kvantittuneeseen aika-avaruuteen.
Kvanttimekanistinen aika-avaruusmalli
A.Ioni
3188
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
No kirjoita se malli, niin Nobel on sinun. Pelle
Kvanttimekaniikan ennusteiden mukaiset korrelaatiot ovat seurausta nimenomaan siitä että eksakti mekanistinen aika-avaruus on kvantittunut, eli se on diskreetti. Näin ollen rotaatiot, suunnat jne. eivät ole vapaita, vaan nekin ovat rajattuja eli kvantittuneita. Juuri tästä syntyvät kvanttihypyt ja niin sanottu lomittumisharha. Näyttää että hiukkaset jakavat ominaisuuksia ja ovat kaukovaikutuksessa, mutta todellisuudessa avaruuden rakenne ja sen vapausasteet määräävät että hiukkasten välillä on vain tietyt mahdolliset tilat mm. spinillä. Fotonit, neutriinot, kvarkit, elektroni, positroni ym. hiukkaset ovat reaalisia fysikaalisia objekteja, eivät todennäköisyysluonteisia. Maailmalla on eksaksi rakenne ja vaikkapa vetyatomi on fysikaalinen automaatti, jonka rakenne ja toiminta on mallinnettavissa. ns. perushiukkasemme eivät ole pistemmäisiä, vaan niillä on rakenne ja ne koostuvat vielä yhden alemman tason kvanteista, ajan ja avaruuden kvantittuneista yksiköistä, joita edustaa vaikkapa gravitoni, painovoiman kvantti. Kyseessä on gravitaation kvanttiteoria, joka koostuu ns. Planckin elementeistä.
Tietysti kahden eri suuntaan liikkuvan fotonin välillä liikkuu informaatiota.
Kaikkien fotoneiden läpi liikkuu koko ajan joka suunnasta tulevia fotoneja paljon pienempiä hiukkasia joista absorboituu energiaa fotoneihin, niin että myös fotoneista absorboituu energiaa niihin, ei kuitenkaan yhtä paljon kuin niistä fotoneihin ja siksi fotoneihin tulee koko ajan lisää energiaa ja siksi fotonit laajenevat koko ajan ulos päin jo olemassa olevaan tilaan joka on ei yhtään mitään, samalla kun koko ajan laajenevat fotonit liikkuvat kyseisessä tilassa eteenpäin.
Näin kaikkien fotoneiden kesken on olemassa kaukovaikutus.
Sellainen jonka ihminen voi ymmärtää.
fotonnit syntyvät näkyvän maailmankaikkeuden energiatihentymistä.
kvarkkien ja fotoneiden läpi liikkuvat erittäin pienet hiukkaset olivat olemassa jo ennen kuin näkyvän maailmankaikkeuden aine syntyi ikuisesta energiasta, jolloin meidän aikammekin syntyi.
Kyseiset hiukkaset liikkuivat ikuisessa tilassa jo ennen kuin meidän aineemme syntyi ja ne liikkuvat näkyvän maailmankaikkeuden läpi yhdessä hetkessä, välittäen informaatiota matkansa varrelle osuvista tihentymistä tihentymiin joita kohtaavat matkallaan sen jälkeen.
.