Pakkasta, lunta....
huohh.......
5137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Miksi et keksi omaa nimimerkkiä?
Tämä on minun nimimerkkini
AGW ei tule ikinä tänne, jos mittana on lumisade ja pakkanen. Suomessa tulee olemaan lunta ja pakkasta vielä satoja vuosia. Ilmatieteilijöiden mukaan maapallon keskilämpötila on noussut 0,8 astetta tähän päivään mennessä 1900-luvun alusta. Ensi vuosikymmenellä lämpötila nousee 0,2 astetta, joten on turha pelätä, että Suomen kivimassa sulaa. Ilmastotieteilijät sanovat, että nyt kylmien ja lämpimien talvien suhdeluku on 1:2, vuonna 2050 1:20 ja 2100 1:50. Suurin osa ilmastotieteilijöistä epäilee, että 2100 maapallon keskilämpötila on noussut 4 astetta, mutta vaihteluväli on 2 asteesta jopa 10 asteeseen. 10 asteen keskilämpötilan nousua kannattaa vain pieni joukko. Kiistely ilmastotieteilijöiden välillä ei ole siitä, etteikö hiilidioksidi nostaisi maapallon lämpötilaa, vaan siitä miten nopeasti ja miten paljon. Kaikki muu hörhöily kuuluu ilmastotieteen ulkopuolella.
"AGW ei tule ikinä tänne, jos mittana on lumisade ja pakkanen. Suomessa tulee olemaan lunta ja pakkasta vielä satoja vuosia"
Olet siis sitä mieltä että Ilmatieteen laitos hörhöilee:
"Ja tämä on se ilmastonmuutoksen yksi ikävä tulevaisuudenkuva: entistä useammin meillä tulee olemaan varsinkin maan etelä- ja keskiosassa lauhoja, vähälumisia ja sen vuoksi myös pimeitä talvia."
http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia
"...Suurin osa ilmastotieteilijöistä epäilee, että..." Mistä sinä tiedät, mitä suurin osa ilmastotieteilijöistä epäilee? Voitko laittaa lähteen, mistä tuon asian voi todentaa? Muussa tapauksessa puhut lämpimiksesi vain paskaa.
On olemassa monta eri skenaariota, ja 4 asteen lämpeneminen on näistä skenaarioista vain ns. "kauhuskenaario", johon vihervasemmistolaiset ja media ovt tarttuneet.
Todennäköisesti suurin osa ilmastotutkijoista pitää koko AGW-hysteriaa huuhaana, mutta heidän suunsa on tukittu työpaikan menettämisen pelossa.