Saako 14-vuotias lapsi syödä runebergin torttua?

joku vaan

Äiti ei anna syödä runebergin torttua. Mitä haittaa siitä on, kun se aina sanoo että lapset eivät saa syödä sitä. "Siinä on haitallisia aineita lapsille" sitä paitsi en ole lapsi olen teini!
Se ei anna tehdä mitään!

11

3953

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      Siinä voi olla rommia tai sitten rommiesanssia. Jos äitisi tekee niitä itse niin käske jättää alkoholi pois, yhtä hyvin voi kostuttaa sokerivedellä

    • Vadelmahillo

      Mikä tahansa voi olla jonkun mielestä haitallista lapsille ... Runebergin torttuja kuitenkin saa myydä lapsille, joten ei ne varmaan kovin vaarallisia ole. Mutta onhan limsat ja karkitkin haitallisia hampaille ja liikaa syötyinä herkut yleensä aiheuttavat ylipainoa.

      Jos äitisi mielestä Runebergin tortuissa on jotain haitallista, niin voit tietysti kysäistä mitä se haitallinen aine tarkemmin ottaen on. Eri valmistajien tortut poikkeavat jonkin verran toisistaan. Kaikissa ei ole alkoholia sisltävää rommia kostukkeena. Runebergn torttuja voi tietysti tehdä itsekin, ja niistä voi jättää sen haitallisena pitämänsä aineen pois.

      • äöläöl

        Varsinkin kun se kostukeaine on punssia tai konjakkia yhdessä sokeriveden kanssa. Joissakin ohjeissa on näkuynyt mantelilikööriä, mutta rommia en ole vielä nähnyt missään viljeltävän.


      • kuka tykkää, itse en
        äöläöl kirjoitti:

        Varsinkin kun se kostukeaine on punssia tai konjakkia yhdessä sokeriveden kanssa. Joissakin ohjeissa on näkuynyt mantelilikööriä, mutta rommia en ole vielä nähnyt missään viljeltävän.

        Rommia tai arrakkipunssia (sanoo Wikipedia) mutta samahan tuo jos alkoholista ja lapsista puhutaan, ei punssi tai konjakki ole yhtään sen terveellisempiä kuin rommi. Itse en osta enkä tee noita torttuja, joten ihan sama millä on kostutettu. Jos lapset tykkäisivät ostaisin heille kaupasta valmiita.


      • mroo-

        omg mä oon 15 v ja oon syöny niitä varmaa 7.v lähtien mnut en kyl ees tykänny niist lapsena :) aika tiukka äiti sulla..


      • kostuu

        Enpä vielä oile kuullut kenenkään menevän känniin symällä Runebergin torttua.
        Aika monta pitäisi ahtaa ennenkun niin kävis.
        Selitä sitten poliisisedälle että joo pelkkää torttua vaan söin... hehehehe


    • Crudo (ei kirj.)

      Kyllä saa syödä tuossa iässä jo torttua. Porkkanapään saastunutta ja käytettyä torttua Crudo ei kuitenkaan suosittele. Crudo sai vakavan ruokamyrkytyksen, joka vei lopulta Crudon tiputukseen. Toista kertaa en Porkkanpää torttua maistele, vaikka kuinka tarjottaisiin!

    • K. von Ciccelström

      Kappas, Teppo on eksynyt väärälle palstalle, tällä kertaa Crudona esiintyen!
      Tepolla on vain erilaiset tortut mielessä, niinkuin akneikäisellä yleensäkin!

    • kokki5kokki

      No ihme, mitäs tuossa nyt on, mä olen lapsesta saakka syöny noita enkä ole känniin tullut tai saanut alkoholimyrkytystä tai muutakaan sivuoireita.

      Noitahan tehdään joko ihan oikeaan alkohooliin tai esanssiin (kosteat tortut).

      Enempi se sokeri noissa on terveydelle haitallista kuin se alkoholimäärä jos sellaista valmistuksessa on käytetty.

    • Ei mitään haittaa ole ellei ole allerginen jollekin ainesosalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      39
      6640
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      89
      5232
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4815
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4649
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      71
      4495
    6. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4086
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4037
    8. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      150
      3959
    9. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3530
    10. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      3417
    Aihe