Maanvyöryt lisääntyvät

Sateiden aiheuttamien maanvyöryjen määrä lisääntyy. Samalla lisääntyy maanvyöryissä surmansa saaneiden määrä.

http://blogs.agu.org/landslideblog/2011/02/05/global-deaths-from-landslides-in-2010/
9185
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

niin kaikenlaiset kuolematkin lisääntyvät varsinkin kun voimakkain väestönkasvu on juuri noilla alueilla, joissa maanvyöryjä esiintyy (kasvava väestö valtaa aluieta, jotka ovat entistä riskiherkempiä). Osittain homma liittyy myös parempiin tilastoihin.

Käyrän näennäisen tasainen kasvu nimenomaan kertoo juuri siitä, että homma on yhteydessä noihin kavutekijöihin eikä säätiloihin.
http://blogs.agu.org/landslideblog/files/2011/02/11_02-fatal-landslides-4.jpg

Ja (sokerina pohjalla) kyseessä ei ole minun omat pähkäilyt. Asiasta löytyy myös tieteellistä tutkimusta:
http://blogs.agu.org/geospace/2010/10/15/population-floods-africa/

"The authors also show the geographic association of population growth and deadly floods. While floods occurred in many parts of the African continent between 1985 and 2009, the floods that killed people are strongly concentrated in areas with high population growth."

Äänestä

Tosiaankin. Ihmisperäinen hiilidioksidi on varmaankin käynyt polttamassa puut maailman ennen niin metsäisiltä rinteiltä. Siksi vyöryjä on enemmän.

Äänestä

Kun se maa kerran vyöryy sieltä alas niin ei se toista kertaa vyöry, ellei henkiin jääneet paikalliset asukkaat kanna sitä takaisin. Väitän siis todistaneeni että maanvöryjen trendi on pitkällä tähtäimellä väistämättä voimakkaasti laskeva.

Äänestä
  • Suorastaan hellyttävää tuo denialisminne. Pusi pusi kaikille.

    Äänestä

  • Vähäpaljo kirjoitti:

    Suorastaan hellyttävää tuo denialisminne. Pusi pusi kaikille.

    Itsehän vetelet täysin tuulesta temmattuja (AGW uskonnon mukaisia) johtopäätöksiä, joita me joudumme sitten tiedolla ja tieteellä oikomaan. Seuraavaksi tosiaan ilmoitat varmaan HIVn olevan myös AGWn tulosta?

    Äänestä

  • Vähäpaljo kirjoitti:

    Suorastaan hellyttävää tuo denialisminne. Pusi pusi kaikille.

    Pusittelen edelleen vain toisen sukupuolen kanssa. Mene takaisin kaappiin.

    Äänestä

  • scepdius kirjoitti:

    Itsehän vetelet täysin tuulesta temmattuja (AGW uskonnon mukaisia) johtopäätöksiä, joita me joudumme sitten tiedolla ja tieteellä oikomaan. Seuraavaksi tosiaan ilmoitat varmaan HIVn olevan myös AGWn tulosta?

    Ilmasto lämpenee ihmiskunnan tupruttelujen seurauksena, jäätiköt sulavat, merenpinta nousee jne., eikä loputon hörhöilysi muuta faktoja yhtään mihinkään.

    http://climate.nasa.gov/keyIndicators/
    http://climate.nasa.gov/evidence/
    http://climate.nasa.gov/causes/

    http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutos/
    http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


jokaappa kirjoitti:

Sateiden aiheuttamien maanvyöryjen määrä lisääntyy. Samalla lisääntyy maanvyöryissä surmansa saaneiden määrä.

http://blogs.agu.org/landslideblog/2011/02/05/global-deaths-from-landslides-in-2010/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu