Perimmäisiä kysymyksiä

Mehän pystymme kaukoputkella näkemään menneisyyteen. Mutta jos sieltä "menneisyydestä" joku katsoo kaukoputkella meidän suuntaan, niin näkeekö hän tulevaisuuteen? Entä voisimmeko mekin teoriassa samalla tavalla nähdä tulevaisuuteen jostakin suunnasta?
4229
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

juu ei!

Valolta kuluu yhtä kauan aikaa kulkea sieltä menneisyydestä tänne, kuin täältä sinne.

Äänestä

Eikun sen toisen suhteen pätee ihan sama kuin meillekin ; hänkin näkee vain menneisyyteen, koska valon kulkemiseen kuluu aikaa.

Äänestä

Todennäköisesti se katsoja on kehityksessä vähintään miljoona vuotta meitä edellä.

Äänestä

Katsot aina menneisyyteen. Kolmensadan metrin päässä olevan kohteen näet sellaisena kuin se oli mikrosekunti aikaisemmin. Jos näet 300 km:n korkeudella olevan satelliitin, on se jo kulkenut yli 7 m siitä, kun näkemäsi valo lähti sen pinnasta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


............... kirjoitti:

Mehän pystymme kaukoputkella näkemään menneisyyteen. Mutta jos sieltä "menneisyydestä" joku katsoo kaukoputkella meidän suuntaan, niin näkeekö hän tulevaisuuteen? Entä voisimmeko mekin teoriassa samalla tavalla nähdä tulevaisuuteen jostakin suunnasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu