Juicy pork ja jauhelihatesti

masja

Nyt olemme perheemme kanssa testanneet Juicy pork paprika makua jauhelihan kanssa. Eikä ollut lainkaan hassumpi vaihtoehto tuo jauheliha, nimittäin ainakin meidään perheessä joskus tuntuu,että aina syödään samantapaista ruokaa ja juuri jauhelihaversiona...

Idean jauhelihaan sain jonkun otsakkeesta en ole oikeen muiden juttuja ehtinyt lukea..no minä päätin siis tarttua jauhelihahaasteeseen. Ja voin sanoaettä jauheliha sopii aivan yhtä mainiosti juicy porkkiin kuin esimerkiksi kasler tai muu vastaava liha..jauheliha on hieman edukkaampaa ja meillä kun on 6 henkinen perhe sitä lihaa kuluukin aivan eri tavalla =)...

Ruskistin normaalisti jauhelihan kaadoin paistopussiin sisään juicy pork paprika mausteseos 4-6 purkkia ruokakermaa ja pussi kiinni hieman sekoittelua ja uuniin 200 asteeseen noin puolisen tuntia.

Kastike tarjoiltiin perunamuusin päällä kera wok vihannesten, nami nami kupua kohti. Meidän perhe ainakin tykkäs tästä yhdistelmästä myöskin lapset kehuivat kovasti kastikkeen makua eli myöskin tämä maku sai meiltä pisteet =)

kuvaa löytyy jälleen blogistani

http://masja2.blogspot.com/2011/02/paasin-mukaan-testailemaan-ruokia-jee.html

9

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Virhehän tuohon tekstiin minulle oli tullut tuossa ruokakerma määrässä eli oikea määrä 4-6 dl eli 2-3 purkkia

      • Kiitos loistavasta ideasta ja tänään kokeillaan!! meillä on paprika mauste pussi kokeilematta ja päivän sana jauheliha. kerron onnistuiko se meillä.


    • kiitos ei

      Ostin maustepussin johon tein ruuan(kylläkin erifirma mutta sama lopputulos)
      Kaadoin jäljelle jääneen ruuan wc pönttöön ja jätin sen vahingossa vetämättä,muutaman tunnin kuluttua vedin pöntön ja reunalle jäänyt väri ei tahtonut irrota edes pesuaineella ja harjalla hangaten,mitähän tämä herkku mahtaa tehdä suolistossa ja mahassa?

      • Wc-pönttöön ei kuulu laittaa mitään sinne kuulumatonta, ei siis ruokaakaan.
        Valmiiksi marinoidun lihan marinadi on usein samanlaista tököttiä, roiskeet ei lähde tiskipöydästä kirveelläkään. Itse lopetin tietyn broilerivalmisteen ostamisen, kun myös epäilin mitä se tekee elimistölle jossei lähde hinkkaamallakaan pois...


      • elliivo

        Mausteet ovat joskus todella vahvoja väriaineita.
        Muistan aikoinaan teininä kokeilleeni hiusten värjäystä paprikajauheella ja kaveri kokeili curryjauhetta.
        Ohjeet saimme jostain sen aikaisesta teinilehdestä.
        Ihan luontaisilla aineilla voi siis värjätä. Luonnostahan monet etsivät lankojenkin värjäykseen aineet.
        Monet pelkäävät mitä joku aine tekee elimistössä jos se ei irtoa pesussa tai jos se esim. puhdistaa pinttyneen vessanpytyn.
        Nämä pyttyfilosofit eivät ymmärrä sitä että ihan syötävät aineet voivat olla tehokkaita puhdistusaineita myös. Esimerkkinä vaikka etikka tai ruokasooda.
        Lisäainehysteria on mennyt vähän liian pitkälle jo. Seuraavaksi on varmaan vuorossa varsinainen aine-hysteria kun loismato leviää metsämarjoihin ja muut tuholaiset luomukasviksiin ym.


      • herkuttelijatar
        elliivo kirjoitti:

        Mausteet ovat joskus todella vahvoja väriaineita.
        Muistan aikoinaan teininä kokeilleeni hiusten värjäystä paprikajauheella ja kaveri kokeili curryjauhetta.
        Ohjeet saimme jostain sen aikaisesta teinilehdestä.
        Ihan luontaisilla aineilla voi siis värjätä. Luonnostahan monet etsivät lankojenkin värjäykseen aineet.
        Monet pelkäävät mitä joku aine tekee elimistössä jos se ei irtoa pesussa tai jos se esim. puhdistaa pinttyneen vessanpytyn.
        Nämä pyttyfilosofit eivät ymmärrä sitä että ihan syötävät aineet voivat olla tehokkaita puhdistusaineita myös. Esimerkkinä vaikka etikka tai ruokasooda.
        Lisäainehysteria on mennyt vähän liian pitkälle jo. Seuraavaksi on varmaan vuorossa varsinainen aine-hysteria kun loismato leviää metsämarjoihin ja muut tuholaiset luomukasviksiin ym.

        Joku siis vielä voi väittää että pussi täynnä lisäaineita on terveysruokaa?Näitä asioita puolustellaan kiitettävästi mutta onneksi asiat alkavat pikkuhiljaa selviämään kovempipäisillekkin.
        Itse ostan marinoimatonta lihaa johon lisään yrttejä ja suolaa,ja voin taata että parempaa kun lisäainemössö joka on kyllä "helppo" laittaa uus avuttomampienkin.Mutta suomessa on vapaus syödä ihan mitä kukin haluaa vaikka niitä fosfaatteja mitä jugurtteihinkin lisätään että saadaan parempi suutuntuma,siis samaa ainetta kun pyykinpesuaineissa.
        Tätäkin asiaa on lupa puolustella,ja takuulla hyvä selitys löytyy


    • metabo

      Jokaisellahan löytyy mielipide,mutta makuasioista ei voi kiistellä...ja teille jotka lisäaineista hehkutatte niin jokaisessa tuotteessa on aina jotain....mutta tuskin se ketään tappaa jos silloin tällöin vetäseekin parit juicy porkit mahaansa

      • Hehkuttajatar

        "jokaisessa tuotteessa on jotain".....niinkun Jyrki Sukula sanoi "mikään ei ole merkityksetöntä mitä suuhunsa laittaa"....tai ainakin nielaisee.
        Aika huonoa perustelua että tuskin ne ketään tappaa,mutta ei ainakaan hyvää tee terveydelle kun sitä sieltä ja täältä saa jokapäivä.
        Onneksi valinta on jokaisen oma,saa syödä vaikka arsenikkia(kai?) kun ei vaan muille ala tarjoilemaan.


    • HIeno arabian uunikokkivuoka lisukkeineen saapui kotiovelle toimitettuna eilen kiitos :) pannaanpas siitäkin blogiin kuvaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      513
      6602
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      314
      2478
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      387
      1984
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      124
      1179
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      30
      1122
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1104
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      79
      922
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      894
    9. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      892
    10. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      40
      780
    Aihe