Moikka, huomenna ois fyssan tentti ja tää lasku on vielä vähän vaikea ymmärtää, voisko joku ohjeistaa.
Elektroni lähtee paikaltaan sähkökentän potentiaalista -100v.Mikä on elektronin nopeus potentiaalissa 100v?
Elektronin nopeus
Kanelipulla92
2
1151
Vastaukset
- vastausautomaatti
Elektronin saama liike-energia = sähkökentän varaukselle tekemä työ.
Asiaa on yksinkertaisin ajatella suoraan kiihdytysjännitteen pohjalta. Jos kiihdytysjännite on vaikka 1000V niin elektroni (varauksen suuruus e) saa tällöin liike-energian 1000eV.
Esimerkkitapauksessasi jännite eli potentiaaliero on 200V joten elektronin saama liike-energia on 200eV. Tästä nopeuden ratkaiseminen onkin sitten jo helppo juttu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1321387
- 104901
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15553ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40494Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..36441- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402