Kuntosalilla rotevaksi

Olen 17-vuotias poika. En ole todellakaan koskaan aktiivisesti harrastanut kuntosalia. Olen todella laiha 60/175, mutta viimeisen puolentoista vuoden aikana olen saanut lisää painoa 8 kg ja pituutta olen kasvanut vain muutaman sentin. Minulla on (laihuudestani johtuen?) ohuet ranteet mm. Minä lenkkeilen muutaman kerran viikossa, mutta muuta säännöllistä liikuntaa ei juuri ole. Toivoisin siis, että voisin saada kuntosalin avulla paljon lisää rotevuutta ja "kokoa". Mietin tässä, että miten aloittaa tämä uusi harrastus ja montako kertaa viikossa pitäisi käydä ja onko kuntosalista ylipäätään hyötyä minulle?
10336
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Morjes. :)
Yks hyvä tapa luoda hyvä pohja kuntosalille o ostaa itsellesi leuanvetotanko,voimapyörä. Nuo,ku hankit niin pääset jo hyvin matkaan.. Treenaat kotona sitte 3-5kertaa viikossa. Täs vaikka esimerkki treenit viikolle.

Maanantai : Leuanveto. Oteleveys ja tapa voi olla se mikä susta tuntuu "voimakkaammalle" Yhdenki kunnon leuan,jos saat,ni se o jo hyvä. Ei virpomista,eikä varpomista vaan mielummin se yksikin kunnollinen,ku 5 vemputtelu tyyliin. :) Pyri tekeen aluks 5-10 sarjaa. Jos saat vaan ykkösiä,ni niin niitä voi tehä,vaikka 20 sarjaakin. Mitä pitemmät toistot sitä vähemmän sarjoja pystyt tietenkin tekemäänkin.

Tiistai : Lepo

Keskiviikko : Normaalit punnerrukset lattialla. Ohjeet samanlaiset,ku leuanvetoonki. Kunnon liikkeet mielummin,ku vemputukset. :)

Torstai : Lepo

Perjantai : Jalat. Keppikyykkyjä,askelkyykkyjä. Toistot 20-40. Suoritukset puhtaita.

Lauantai : Voimapyörä vatsalle perusliike. rutistuksia ja alavatsaliikkeitä.

Sunnuntai : Lepo

Sitte,ku leukoja menee 3x10-15 ja punnerruksia 3x 20-40 toistot pysyessä puhtaina,ni alat oleen valmista tavaraa kuntosalille.(

Äänestä

Jos haluat rotevuutta ja lihaksia lisää, niin ihan ensimmäinen asia on hankkia massaa lisää... eli syö, syö, syö ja vielä kerran syö. Kulutus on tuollaisella kasvavassa iässä olevalla pojalla niin kova, että saat kyllä syödä todella runsaasti. Ja runsaasti proteiinipitoista ruokaa. Siihen päälle säännöllinen saliharjoittelu REILUILLA painoilla, niin pitäisi alkaa tulosta syntymään. Kun haluat kasvattaa voimaa ja lihaksia, niin salilla pitäisi tehdä lyhyitä sarjoa (max 8 toistoa) ja niin isoilla painoilla, että viimeiset toistot menee nipin napin irvistyksen kanssa. Mutta jos et ole aiemmin kuntosalia/painonnostoa harjoittanut, niin suosittelisin liittymään esim. kuntosalille, jossa on omaohjaaja palvelu... jonkun asiaan perehtyneen ammattilaisen on hyvä tarkistaa liikkeiden oikein suoritus, että hajota paikkoja heti alkumetreillä. Intoa harjoitteluun!!

Äänestä

Hei. Itse olen nainen, ennen 163cm/57kg. Aloin syömään reilummin proteiineja, salia 3 kertaa viikko. nyt 63 kiloa. Sain massaa, en ole enää hentoinen pikkutyttö. Ja tämä kolmessa kuukaudessa

Äänestä
  • Omia ajatuksiani, itse en hankkisi kotiin yhtään mitään voimistelulaitetta, painoja, leuanvetotankoja tms!
    Ne jää 99%:lla ihmisistä ekan viikon jälkeen käyttämättä.
    Pistä nekin rahat kunnon kuntosalin jäsenkorttiin, kuukausikorttiin tai johonkin 10-korttiin!
    Sinne kun ottaa mennä, siellä tulee myös oikeasti tehtyä, koska siellä ei viitsi vain norkoilla, kun ympärillä on muitakin ihmisiä, ja heistä saa lisätsemppiä.
    Ja aluksi ei kannata ottaa tavoitteeksi käydä kuntosalilla joku 4-6 kertaa viikossa, kun monella näkee, koska kauan niin ei kuitenkaan jaksa tai ehdi tehdä. Ota tavoitteeksi 2-3 kertaa viikossa kunnon treeni. Niin pysyy mielenkiintokin paremmin.
    Ja tuossa iässä en suosittele maksimipainoilla vielä tekemään, varsinkaan mitään maastavetoja tai jalkakyykkyjä! Voit vielä kasvaa pituutta lisää, ja liian suurilla painoilla tehdyt esim. jalkakyykyt tai muut "raskaat" liikkeetä voivat häiritä sitä.
    Nivelesi ja luustosi kehittyy muutenkin vielä, siksi suosittelen malttia painojen kanssa, vaikka intoa olisikin. Ehdit rikkoa selkäsi sitten myöhemminkin :)

    Jos haluat kotona treenata, tee vaikka joskus illalla simppeleitä punnerruksia, ei tarvitse mitään tankoja tms, ja on nopea tehdä, mutta silti erittäin tehokkaita.

    Lisää "kokoa" saat varmasti, kun maltat vähän odottaa. Syöt vaan kunnon kotiruokaa monipuolisesti ja jätät Hesessä käynnit kavereille. Niistä tulee vain ns. tyhjiä kaloireita, eikä oikeasti kasvata sinua.

    Äänestä

Hei, olen 21v 207cm/115kg... Olisiko jotain vinkkejä kuinka saada lihaksiin muotoa, ruoka valio kunnossa, eikä läskiä,säännöllistä salitreeniä ja kamppailulajeja mutta muotoa ei tule..

Äänestä

Minkälaisia toistoja ja millä painoilla teet salilla?

Jos sulla on käytettävissa kahvakuulia, nii kokeilepa niitä.

Äänestä

Ensin kannattaa aloittaa harjottelu ihan omaa painoa käyttäen (punnerrukset, leuanvedot, kaikki mahdolliset kuntopiiri jutskat), sitten vasta salille. Niin ja ei sovi tietenkään unohtaa lenkillä käyntiä.

Itse olin aikoinaan liki samassa tilanteessa, paitsi että itte en ollut laiha... 18-vuotiaana olin aivan rapakunnossa. Elopainoa oli parhaimmillaan 84 kg (pituus 182 cm), eli lievän ylipainon rajoilla olin. Tämä ei kuulosta pahalta, mutta kyllä se sitä oli kun esim. etunojapunnerruksia kykenin tekemään muistaakseni kaksi ja leuanvedossa se ykkönenkin jäi kaukaiseksi haaveeksi. Armeijan cooperissa pääsin 2050 metriä ja sain passituksen liikunnan tukiryhmään. Penkkipunnerruksessa onnistuin muistaakseni pusertamaan 35 kg, tai jotain vastaavaa.
Mutta sitten (onneksi) kaverit sai ylipuhuttua meikäläisen pari kertaa mukaan salille, ja (onneksi) kuntoilukärpänen puri ihan kunnolla.

Nyt viisi vuotta myöhemmin näkisin, että olen reilusti oman ikäryhmän keskiarvoa parempi kuntoinen. Kehitys on ollut aika valtavaa kun on vaan viitsinyt liikkua päivittäin, ja paljon. Paino laski aluksi 84:stä noin 70:een kiloon (ylimääräinen läski ja neste katosi), ja on sieltä tasaisesti noussut nykyiseen 77 kiloon. Samana aikana etunojapunnerrukset nousivat 2:sta 80:een ja leuanveto puhtaasta nollasta yli kahteenkymmeneen. Cooperin tulos nykyään yli 3000 metriä.

Itselläni kuntoilu lähti aika pitkälti kantapään kautta. Yleensä neuvotaan että alussa pitäisi lähteä liikkeelle hyvin kevyesti ja varovasti, mutta itse tein käytännössä joka päivä niin paljon kun vaan jaksoin. Tämä johti sitten muutaman kerran aika pahaan ylirasittumiseen, mutta siitä viisastuneena kuntoilu aina jatkui.
Aloittajaa neuvonkin kuuntelemaan tarkasti kokeneempien kuntoilijoiden neuvoja. Tsemppiä treeneihin!

Äänestä

Itseänikin kiinnostaisi rotevuuden lisääminen, etenkin käsivarsien ja olkapäiden seudulla, mutta mitä kaikkea pitäisi syödä jotta saisi ensinnäkin sitä massaa itelleen? Siis mitä pitäisi syödä erityisesti? Pähkinöitä? Manteleita? Soijarouhetta kaiken ruuan sekaan? Ja muistelen että oli joku maitorahka tms. jota jotkut bodarit syövät?

Äänestä
  • Tärkeintä on että syö monipuolisesti ja mahdollisimman terveellisesti.Sopivasti proteiinia,hiilihydraatteja sekä rasvoja.Proteiinia olisi hyvä olla jokaisella aterialla.Ja mitä tahansa hiilihydraattia ei kannata vedellä vaan pitkäketjusia hiilihydraatteja.Esim.Kaurapuuro,ruispasta,monivlja riisi,ruisleipä...Sama rasvoissa.Suosi hyviä rasvoja.Ja se että jos tahdot "rotevuutta" niin sinun tulisi syödä enemmän kuin kulutat.Noin 200-500 kaloria yli kulutuksen on ihan sopiva niin silloin sitä ylimääräistä ei kerry älyttömiä määriä.Ja suosittelen kyllä treenaamaan ihan koko kroppaa.Näin varmistat sen että tulet rotevammaksi ja näytätkin vielä fiksulta.ja samalla lihastasapaino säilyy.Poimit netistä jonkin 1 tai 2-jakoisen harjoitus ohjelman ja alat noudattamaan sitä.Varmasti löydät ohjelman jos jaksat 5 minuuttia etsiä.Niitä on netissä about 10000000 kpl.

    Äänestä

Alotappa ihan lihasmassa kausi kunnolla, plussakaloreilla meet ja proteiinia 2g per painokilo päivässä. Sitten voit vaikka ekat 3 kuukautta vetää arnoldin kultaisella kuusikolla tai SS:llä googlettamalla löytyy lisätietoa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pojutsy kirjoitti:

Olen 17-vuotias poika. En ole todellakaan koskaan aktiivisesti harrastanut kuntosalia. Olen todella laiha 60/175, mutta viimeisen puolentoista vuoden aikana olen saanut lisää painoa 8 kg ja pituutta olen kasvanut vain muutaman sentin. Minulla on (laihuudestani johtuen?) ohuet ranteet mm. Minä lenkkeilen muutaman kerran viikossa, mutta muuta säännöllistä liikuntaa ei juuri ole. Toivoisin siis, että voisin saada kuntosalin avulla paljon lisää rotevuutta ja "kokoa". Mietin tässä, että miten aloittaa tämä uusi harrastus ja montako kertaa viikossa pitäisi käydä ja onko kuntosalista ylipäätään hyötyä minulle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu