Tämä viesti ei ole provo, vaan ihan oikeasti kiinnostaa keksiikö kukaan mitään työtä joka sopii myös kieli-, kirjoitus- ja lukutaidottomalle?
Siis jo pelkkä matkustaminen työpaikalle olisi ongelma, jos sinne ei voisi kävellä ja paikka ei olisi tiedossa. Mitkään opasteet ja ohjeet eivät auttaisi. Työsopimus olisi vähän ongelma. Työpaikalla pitäisi olla joku suomenkielentaitoinen heimoveli.
Siis jo pelkkä matkustaminen työpaikalle olisi ongelma, jos sinne ei voisi kävellä ja paikka ei olisi tiedossa. Mitkään opasteet ja ohjeet eivät auttaisi. Työsopimus olisi vähän ongelma. Työpaikalla pitäisi olla joku suomenkielentaitoinen heimoveli.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Joku raksan apumieshomma saattaisi luonnistua.Siinä ei tosin auta olla laiska mikä on monen afron ominaisuus.
Eipä taida nykyään onnistua.
Ei monesta suomenkieltä osaavasta suomalaisesta ole juurikaan mitään hyötyä jatkuvan hengailun vuoksi työpaikoilla. Ainoa mitä tekevät päivänmittaan on lähinnä seurustelevat keskenään, pitävät ylipitkiä kahvi- ja lounastaukoja ja ravaavat tupakalla joka tunti n 15min. Siihen vielä maanantai-rokulipäivät, kun on heillä pää pipi...miksiköhän? Parempi olisi kielitaidoton jolla ei menisi työaika noihin touhuihin.
Ovatko suomalaiset siis viimeinkin oppineet ottamaan rennosti? Sitähän meiltä on vaadittu. Että oltaisiin vähän enemmän niin kuin afrikkalaiset tai manjana-ihmiset . Osattaisiin ottaa rennosti ja olla stressaamatta, löysin rantein. Ja italialainen lakkokin on käsite, joka kenties on rantautunut jo Suomeenkin.
työpaikkahan on pääasiassa työntekoa varten. Jotkut eivät sitä tosi ole oivaltaneet.
Mitäs saatais sulle töitä? Ei näytä auttavan välttävä luku- ja/tai kirjoitustaitokaan.
Floridaan taksikuskiksi.
Ei sellaisia töitä ole.
Siksipä juuri yhteiskuntamme kustantaa lukutaito- ja kielikoulutusta sekä työelämävalmennusta tänne tuleville.