Kysymys ja vastaus

Miksi vuonna 1930 ei Suomessa jaettu lainkaan jääkiekon suomenmestaruus-titteliä?

Vastaus löytyy Wikipediasta: http://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkiekon_SM-liiga

"Vuonna 1930 ei mestaruutta jaettu liian leudon talven vuoksi."
677
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
  • hohhelin on vaikea tunnustaa tosiasioita. 1930 -luvulla oli lämpimämpää kuin nykyisin, ja AGW-hörhötiedemiehet eivät pysty selittämään ilmiötä.

    Äänestä

  • sddsadaf> kirjoitti:

    hohhelin on vaikea tunnustaa tosiasioita. 1930 -luvulla oli lämpimämpää kuin nykyisin, ja AGW-hörhötiedemiehet eivät pysty selittämään ilmiötä.

    Jos lätkän sm-liigaa olisi pelattu vuosina 2007 ja 2008 ulkosalla, olisi liiga ollut Jyväskylän eteläpuolella 4 päivän pituinen.

    Äänestä

  • X-skepsis kirjoitti:

    Jos lätkän sm-liigaa olisi pelattu vuosina 2007 ja 2008 ulkosalla, olisi liiga ollut Jyväskylän eteläpuolella 4 päivän pituinen.

    Yhäkään AGW-hörhötiedemiehet eivät pysty selittämään 1930 -luvun lämpöilmiötä.

    Äänestä

Yhäkään wannabe-skeptikot eivät hyväksy mitään selityksiä, koska kaikki vain vahvistavat AGW:n olevan todellisuutta ja tätä päivää, ja jonka seurauksista kärsivät tulevat sukupolvet.
Samapa se, eipä niitä ilmastonmuutoksia määritelläkään muutamilla lumettomilla talvilla jossain Skandinavian perähikiällä nimeltä Finniland.

Äänestä
  • Sinähän tässä se wannabe-skeptikko olet, kun suhtaudut epäilevästi luonnon omiin lämpösyklivaihteluihin.

    Todistustaakka on väitteen esittäjällä. Väitteeni on, että luonnossa on omia lämpösyklejä, tästä ovat todisteena esim. jääkaudet.

    Ei minun siis tarvitse mitään kieltää, enkä ole mikään skeptikko.

    Sinä et ole puolestasi pystynyt todistamaan AGW:n olemassaoloa, koska hypoteesit eivät ole todisteita.

    Sinä tässä siis olet se skeptikko.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


................ kirjoitti:

Miksi vuonna 1930 ei Suomessa jaettu lainkaan jääkiekon suomenmestaruus-titteliä?

Vastaus löytyy Wikipediasta: http://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkiekon_SM-liiga

"Vuonna 1930 ei mestaruutta jaettu liian leudon talven vuoksi."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu