Eikö ole hienoa

“Bye Bye Miss American Pie, Drove my GIStemp to the Levy But the Levy was Dry; and them Good Ol’ Boys was Drinking Whiskey and Rye, and Singin’ ‘This Will Be The Day That I Die!, This Will Be The Day, That I Die’…”

Alarmismi on kuollut

Pai pai.
963
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

SiroaminenPääartikkeli: Rayleigh’n sironta
Struttin teoria valon siroamisesta oli ensimmäinen oikea selitys kysymykseen: ”Miksi taivas on sininen?” Strutt julkaisi siroamista koskevan tutkimuksensa vuonna 1871. Teoriassa oletetaan, että sirottavan partikkelin koko on paljon pienempi kuin säteilyn aallonpituus. Rayleigh'n sironnan perusajatuksena on hiukkasen varausjakauman oskillointi siihen vaikuttavan sähkömagneettisen säteilyn sähkökentän vaikutuksesta.

Rayleighin mukaan sironta on kääntäen verrannollinen säteilyn aallonpituuden neljänteen potenssiin. Tämä tarkoittaa sitä, että sironta on sitä voimakkaampaa mitä lyhyempi aallonpituus säteilyllä on. Ultraviolettisäteily siroaa siis ilman molekyyleistä enemmän kuin näkyvä valo. Koska suuri osa ultraviolettisäteilyä kuitenkin absorboituu ilmakehän ylemmissä kerroksissa, sen osuus siroavasta säteilystä on suhteellisen pieni.[4] Näkyvästä valosta violetilla värillä on pienin allonpituus, joten violettia valoa siroaa kaikkein eniten. Silmä näkee kuitenkin sinisen värin herkemmin kuin violetin. Tästä johtuu se, että taivas näyttää siniseltä, eikä violetilta. Auringon noustessa tai laskiessa taivas näyttää kuitenkin punertavalta. Tämä johtuu siitä, että valo joutuu kulkemaan ilmakehässä pitemmän matkan, jolloin aallopituuden lyhyemmät komponentit siroavat pois. Seurauksena on punertava valo.

Kun siroavan hiukkasen koko kasvaa, muuttuu myös riippuvuus aallonpituudesta ja Rayleigh’n sironta ei enää päde tarpeeksi tarkasti. Tätä varten on kehitetty hankalempia teorioita.

[muokkaa] Mustan kappaleen säteilyPääartikkeli: Rayleigh’n-Jeansin laki
Wilhelm Wien esitti vuonna 1896 niin kutsutun Wienin säteilylain, joka pyrkii kuvaamaan mustan kappaleen säteilyn spektriä. Strutt kuitenkin havaitsi laissa ongelman vuonna 1900 ja ehdotti korjausta, joka toimi hyvin säteilyn suurilla aallonpituuksilla. Laki ei kuitenkaan toiminut yhtä hyvin pienillä aallonpituuksilla, tällä alueella Wienin laki oli mittaustulosten kanssa paremmin sopusoinnussa. James Jeans teki Struttin kaavaan pienen korjauksen, minkä takia kaava kutsutaan nykyään Rayleighin-Jeansin kaavaksi.

Rayleigh’n–Jeansin laki johtaa siihen, että pienillä aallonpituuksilla säteilyn energia näyttäisi olevan ääretön. Tätä kutsutaan usein ultraviolettikatastrofiksi. Max Planck yritti korjata ongelmaa, ja päätyi lopulta tulokseen, että energian pitäisi olla kvantittunutta. Tämän takia Wienin ja Rayleigh’n-Jeansin kaavoilla on erityinen asema kvanttimekaniikan synnyssä.

Äänestä

Tarkistin koska kosla pitää katsastaa, huomasin että sehän täyttää nyt huhtikuun alussa pyöreitä, elikäs 30v, 11 vuotta se vasta minulla on ollut, menee kepeästi vielä toisen mokoman, tarvittaessa lisätään korirakenteiden kotimaisuusastetta,
eli viestini juontuu siitä että frederikin ikivihreä assosioitui kauniista sanoituksestasi ja tästä katsastustarpeesta.

Äänestä
  • Unhoitin mainita, en jaksa pohtia ultraviolettikatastroofia nyt enää tänään, kuten havaitset, aiheutti se jo katastroofin, viestikin jostain tuntemattomasta syystä livahti väärään ketjuun, en viitsi edes poistaa, nauratti.

    Äänestä

  • pilkkukaks kirjoitti:

    Unhoitin mainita, en jaksa pohtia ultraviolettikatastroofia nyt enää tänään, kuten havaitset, aiheutti se jo katastroofin, viestikin jostain tuntemattomasta syystä livahti väärään ketjuun, en viitsi edes poistaa, nauratti.

    Tuo loputon hörhöilysi ja palstan lapsellinen häiriköintisi ei muuta millään tavalla niitä faktoja, että ilmasto lämpenee ihmiskunnan tupruttelujen takia, jäätiköt sulavat, merenpinta nousee jne.

    http://www2.ucar.edu/climate
    http://www2.ucar.edu/climate/faq

    http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutos/
    http://ilmatieteenlaitos.fi/ilmastonmuutoskysymyksia

    Äänestä


  • Sähköteurastaja kirjoitti:

    Siinä tapuksessa myöskin autoasentajana osaan antaa ystävällisen vinkin tuossa.
    http://www.youtube.com/watch?v=WBUUojWif9o

    Menisit mielisairas amispelle ihmeessä vinkkiesi kanssa jollekin autopalstalle.

    Äänestä

Oletko käynyt ammattikoulun.
Tiedätkö mikä se on.
Eikö pisteet riitä koska olet niin pöljä.
Klimatolookin opintolinja on simulle sopiva. Ei tarvitse ajatella mittää, vain
lukea ja toistaa IPCC ilmastoraamattua.
Tosin työnhaku voi olla vaikeaa, koska maailmalta saa parisen miljoonaa llimatolookia potkut, kun huomasivat että ne on tarpeettomia syöpäläisiä jotka ovat pesiytyneet ihmiskunnan muniin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sähköteurastaja kirjoitti:

“Bye Bye Miss American Pie, Drove my GIStemp to the Levy But the Levy was Dry; and them Good Ol’ Boys was Drinking Whiskey and Rye, and Singin’ ‘This Will Be The Day That I Die!, This Will Be The Day, That I Die’…”

Alarmismi on kuollut

Pai pai.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu