Islannin ja Moskovan välillä historian suurin ilmanpaine-ero: 70 millibaaria! Se repii Suomen ensi yönä pahasti. Pysykää pirteissänne, savupirttien huuhaaidiootit!
Paine-eroennätys!!!
se on lentoa
478
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pysy housuissasi.
Viikinkien aikaan ei ollu miilibaareja lainkaan, ja Grönlanti kukost ja vihersi.
Viikinkien viini oli niin kuuluisaa että se on jäänyt historiankirjoihin.
Nykyään sedulla on hyytävää, ja pahemmalta näyttää.
Ei nätä viininviljelysseudulta. Viikingit muuttivat jopa pos kun ei enään saanut viiniä, koska tuli liian kylmä ilmasto, ettei viiniä ei enään saanut.
http://www.hurstwic.org/history/articles/society/text/North_American_exploration.htm
Eipä ollut viinitarhoja Grönlannissa, pikkuinen siirtokunta sinnitteli emomaansa Norjan huollon varassa kunnes laivoja ei enää tullut ja kuolivat nälkään ja kylmään.
Nykyään kylläkin perunaa viljelevät siellä ihan menestyksellä.
Lue se historia!
Osoitat tietämättömyytesi julkisesti.
Tätä juuri odotinkin, oikeasti tiesin.
Viivistään kuuluisa Vinland asutettiin Islannista, tiedätkö missä se on.
Jos et, katso kartasta.
Tiedätkö mikä on kartta?
Vastaa reilusti, elä pelkää.
Onhan meilläkin Viinijärvi suomessa.
Mikäs se viime ennätys oli ja milloin se mitattiin? Missä data? Onko AGW suurentanut sitä kuinka paljon?
Täsmennetään kuinka ennätyksellisen raju sää meitä koittelee Ilmatieteen Laitoksen mukaan. Ei tässä ihan pommisuojaan kait tarvi mennä, eikä Ilmasto Nooan tarvi ihan vielä tehdä arkkiakaan:
"Tänään on enimmäkseen aurinkoista ja poutaa, mutta yön aikana lännestä saapuu lumisadealue. Etelänpuoleinen tuuli on voimakasta ja puuskaista.
Odotettavissa huomiseen iltapäivään asti:
Maan etelä- ja keskiosassa:
Kohtalaista tai navakkaa sekä puuskaista etelän ja lounaan välistä tuulta. Tänään selkeää tai puolipilvistä ja poutaa. Illalla lännestä alkaen pilvistyvää ja iltayöstä alkaen paikoin lumisadetta, varsinkin lännessä. Huomenna enimmäkseen pilvistä, mutta etelässä pilvipeite rakoilee paikoin. Päivän ylin lämpötila on tänään ja huomenna 0... 3, yön alin 1...-3 astetta.
Maan pohjoisosassa:
Kohtalaista, Pohjois-Lapissa tänään navakkaa ja puuskaista etelänpuoleista tuulta. Keski-Lapissa pilvistä, mutta muualla päivällä selkeämpää. Illalla pilvistyvää ja lounaasta alkaen vähitellen lumisadetta, huomenna enimmäkseen pilvistä ja lumisadetta. Aamulla Kaakkois-Lapissa sekä Kainuussa voimakasta puuskaista tuulta. Päivän ylin lämpötila tänään -1... 2 astetta, huomenna sama mutta Pohjois-Lapissa on vähän kylmempää. Yön alin lämpötila enimmäkseen 0...-4 astetta. "