Eli voinko liidata vaikka parini ei ole mennyt kurssia? eli itse haluaisin aloittaa liidauksen ja olen menossa lähiaikoina kurssille. parini ei kuitenkaan itse halua kiipeillä liidaten (eikä siis ole menossa kurssille), mutta voiko hän kuitenkin varmistaa jos itse opetan miten?
Kiipeilykeskuksen ja kiipeilyareenan sivuilla ei lue asiasta mitään...
liidaus ilman kurssia?
5
642
Vastaukset
- Osta vaikka fillari
Voihan perse taas. Ehkä sun olisi parempi lopettaa koko touhu jos tämmöiset asiat on vielä hakusessa.
- -
kiitos "asiallisesta" vastauksesta!-.-
- gewgerg
Ota ja kysy noista kiipeilykeskuksista. Eivät ne siellä kai yleensä kauheasti kyttää jengin taitoja enää alaköysihommissa (toisin kuin aloittelijoiden kohdalla). Ainakaan Tampereella ei kummassakaan paikassa kysellä mitään koulutuksia tai pätevyyksiä jos tiedetään, että on yläköysitaitaja ja aloittaa alaköysihommat.
Sitten ehkä puututaan jos homma näyttää hasardilta.
Itse olen opastanut kaikki kolme kiipeilykaveriani sekä varmistamaan liidaajaa, että liidaamaan (heidän käytyään SKIL-systeemin mukaisen kiipeiyn peruskurssin = yläköysikiipeilyn kurssin alunperin), enkä ole itse sillä tasolla, että varsinaisesti saisin virallisesti ketään opettaa kiipeilyssä (siis SKIL-määritelmien mukaan). Liidaamme sekä sisällä Tampereella, että kallioilla. Hesassakin olemme liidanneet normaalien ensimmäisen kerran tarkastusten jälkeen.
Kaverini varmistavat minua myös trädi-hommissa, vaikka itse eivät trädiä kiipeäkään. Osaavat silti alaköysivarmistuksen, mikä riittää minulle.
Kysy siis paikallisten säännöt, mutta veikkaisin, että onnistuu. - lkjfgh
Silloin kun itse aloitin, ei todellakaan ollut mitään liidikursseja ja hengissä ollaan.
Tarkkuus ja huolellisuus on oleellisempaa kuin joku virallinen sertifikaatti.
Huolehdithan kuitenkin, että osaat opettaa parisi varmistamaan liidaajaa (esim. gri-grin oikeaoppinen köydensyöttö) ja että itse osaat varoa back- / z-klippausta ja sitä kuuluisaa jalkaa köyden takana.
Paras tapa on panna kaveri varmistamaan, katsoa parissa metrissä alas ja arvioida, uskaltaisiko tuohon pudota. Jos uskaltaa, niin hyppää. Jos ei, niin kiipeä alas. Jos et tullut tonttiin, niin ei muuta kuin morjens.- 4terfd
"Tarkkuus ja huolellisuus on oleellisempaa kuin joku virallinen sertifikaatti. "
Käytännössä toki totta.
Ikävä puoli asiaan liittyy kiipeilykeskusten vastuukysymysten osalta. Suomessa kun ei käytännössä voi palveluntarjoaja kaikkea vastuutaan säilyttää asiakkaalle, vaan aina jää jonkin verran vastuuta valvoa palvelun käyttämistä.
Palveluntuottajalla (kiipeilykeskus) on siis käytännössä velvollisuus tiettyyn rajaan asti varmistua asiakkaiden kyvykkyydestä palvelun käyttöön ja "viralliset sertfikaatit" ovat tähän jokseenkin vakuutusyhtön ja mahdollisesti myös tuomioistuimen tarkastelun kestävä ratkaisu.
Toinen vaihtoehto, jota kiipeilykeskukset tuntuvat käyttävän, on "näyttökoe", jossa paikallinen ohjaaja tarkkailee toimintaa hetken ja hyväksyy sen.
Yleensä kiipeilykeskuksen tiloissa ei näitä taitoja (edellämainittujen vastuukysymysten vuoksi) saa opettaa/ohjata kuin talon omat ohjaajat, joten kaverin valmentaminen tähän täytyy tehdä jossain muualla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1827722Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1415302Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/854131Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y582805- 2812428
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1332336Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5742148Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont792138Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi81800Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571176