tomusokerin korvaaminen?

"kiiruskin on" :)

Hitsiläinen,

Aloitin yllätyksenä vanhemmilleni leipomaan, eikä löydy tomusokeria. KÄÄK! Kokeilin jo etsiä tehosekoitinta, jolla palasokeria murskata.. mutta tietenkään ne eivät toimineet. En pääse kauppaan, mutta yllätyksen tekeminen olisi ihana saada tehtyä loppuun.. Keksikää joku hyvää keinoa korvata tomusokeri?

Kiitos oikein paljon! :)

10

16633

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naamataulu

      Voi hyvänen aika. Mitä mahtanet väsätä?
      Jos taikinaan tomusokeria tarvitset niin eikö tavallinen kidesokeri aja saman asian. Jos ei sinulla ole kuin palasokeria se kannattaisi liuottaa esim. kuumaan rasvaan tai nesteeseen.
      Kuorrutukseen jos sitä kaipaat niin ei sitä oikein voi tavallisella sokerilla korvata kun rakenteesta ei tule pehmeää vaan rapsuvan kova. Mutta jos se ei haittaa niin esim. mokkapalojen kuorrutuksen voi keitellä myös tavallisesta sokerista.

      • Anonyymi

        Paljonko mokkapalojen kuorrutteereen tarvii keitellä tavallista sokeria jos ohjeissa tomusokeria pitäis laittaa 4dl, ja meillähän ei ole tomusokeria


    • aloittaja...........
    • ......

      Leivokset tuli varmasti jo syötyäkin ja hyvää tuli, kermavaahdon tekemiseen käy ihan tavallinen kidesokeri, palasokerin murskaamista en suosittele vaikka olisi Bamix käytössä, eikä muilla kannata yrittää senkään verran.
      Kyllä tavall. kidesokeri sulaa kerman joukkoon kun sitä vatkaa vaahdoksi. Vatkaaminen sokerin kanssa on hitaampaa mutta jos on sähkövatkain niin ei tule kohtuuttoman vaikeaksi? Samalla sokeri sulaa.
      Jos seuraavan kerran on tomusokeria niin kannattaa lisätä se aina siivilän kautta, koska tomusokeri paakkuuntuu helposti.

    • Auttaja9

      Jos on monitoimikone niin sillä pystyy murskaamaan raesokeria tomisokerin tapaiseksi

    • Leipojanainen

      Hitsiläinen minulla on samanlainen ongelma !!! ongelmaa iiikkk!!

      • uusavuttomalleneuvoa

        Ja vastaus on huhmare eli sokeria kaukaloon ja survinta päälle kunnes sokru on tasaisen jauhoista ja siinä sinulla on "tomusokeri" - ei se niin vaikeaa ole.


    • Anonyymi

      Tehosekoittimeen kupillinen tavallista takoussokeria ja kone hetkeksi isolle teholle kansi päällä. Saat tavallisesta sokerista tomusokerin.

    • Anonyymi

      Yäk! Mihin "tarvitaan" tomusokeria?

      • Anonyymi

        Lihottamiseen jos on alipainoinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe