Ydinvoimala Karsikkoon
Fukushima
57457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 57
Vanhimmat
Erityisesti 45 sekunnin jälkeen nasahtaa komiasti. Siinä olis menny Maksniemi!
Jaa meinaat että vain "Maksniemi"?
Fukushiman kohdalla välkkyy punaisena niin pitkä pätkä rantakaistaletta, että meikäliseen karttaan siirrettynä se vastaa aluetta Raahesta Piteåån.
Toki Japanissa on vähän enempi sakkia kuin täällä ja ongelma on vähän eriluokkaa, mutta eikös tässä Perämerenkaaren alueellakin asu sentään >0,5 miljoonaa ihmistä? Eli tulis uusi siirto"karjalaisten" vai pitäskö sanoa siirtoperäpohjolailaisten aalto asutettavaksi jonnekin muualle, jos täällä sattuis vastaavaa.
Tosin sillä erotuksela, että meidän asioita salailevat viranomaiset tuntien meillä tulis raatoja taatusti enemmän kuin Japanissa, jossa on maailman johtava osaaminen säteilyriskeistä. Sentään.
En ole mikään ydinvoiman vastustaja - ainakaan ollut. Mutta kyllähän tuo hiljaiseksi vetää.
Eikös tämänkin voimalaitoksen insinöörien mukaan PITÄNYT OLLA kaiken mahdollisen kestävä ja supervarma? Nyt sitten pikku tsunami ja tuollapäin tavanomainen maan tärinä pisti koko laitoksen superkriittiseen tilaan.
Eli pointti on siinä, että nää kovat puheet kuinka mitään ei satu - ei perustu näemmä mihinkään. Paskat nää ydinvoimayhtiöt on noita laitoksia kunnolla suunnitelleet. Millä lie kiinalaisilla kesäteekkareilla tarkistuttaneet suunnitelmat. Mahd. halvalla tietysti. Kuten aina.
maksniemelle ei niin suurta väliä, sielä ei oo ku horoja
Ootteko tosiaan niin tyhmiä, että jos Simoon rakennetaan ydinvoimala sen takia tulis maanjäristys joka tuhoaisi miltei koko Suomen? Bhuaaaaahaaa hah haa! Siinä tapauksessa varnaan tuokin on teidän mielestä totta? http://countdowntoapocalypse.com/
Ei tule ehkä maanjäristys, mutta tulee joku muu juttu, jota "halvin tarjous voittaa" kilpailutettu ydinvoimalansuunnittelija ei olekkaan ottanut huomioon ja OHO. Meillä onkin savuava atomimiilu keskellä kaunista Perämeren pohjukkaamme.
Jes jes. Kannattaa ostella niitä kämppiä ja kesämökkejä.
Jos tommoinen vahinko käy, niin asuntojen hinnat nollaantuu sillä sekunnilla. Mahtaa teitä asuntovelkaisia sen jälkeen naurattaa?
Niin, no kaikenlaista voi sattua, mutta varmin tapa altistua kuolemalle on syntyminen.
Niin noh, ydinvoimalapossaus kyllä lamaa sitten ne syntymättömienkin mahikset aika kivasti....
Harva sitä lapsilleen pahaa tahtoo, mutta näköjään näitä unnaheitakin löytyy.
Ei kannata panikoida. Suomessa ei ole maanjäristyksiä eikä tsunameita. Ihan turvallista on rakentaa ydinvoimala pohjois.-Suomeen
Tsunamihan syntyy muustakin kuin maanjäristyksestä. Esim. riittävän kokoinen meteoriitti iskee Perämerelle. Tsunami on valmis.
Perämerellä luultavasti nouseekin aika äkkiä helvetinkokoiseksi hyökyaalloksi, koska rannat on siihen optimaaliset.
Ei kysymys ole mistään tsunamista, vaan riskistä mikä on olemassa jokaisen laitokaen kanssa. Riskihän on siitä jännä juttu että kun riski laukeaa niin sitä ei ole tiedetty tai tunnistettu. Jos olisi niin en usko että olisivat Japanissa laittaneet viimaloita nykyisillä asetuksilla.
VOI PERHANA. JOS RÄJÄHTÄÄ ,MITÄ TOIVON ,MENEE MONEN RAHAN TULO PIENEKSI. KUN MEINAAN KARSIKKOSSA NIIN MONTA PONTIKKA-TEHDASTA PÖKSYTTÄÄ YÖTÄ PÄIVÄÄ.
Ei muuta kuin komea ydinvoimala Karsikkoon. On tosi pieni todennäköisyys että täällä posahtaisi. Ei ole maanjäristyksiä, Suomen kallioperä on maailman vakainta useita miljardeja vuosia vanhaa eli täällä ei vaaraa. Pitää ajatella työllisyysnäkymiä, ei tarvi sitten työttömien tehdä ilmaisharjoittelua.
Toisaalta vois tietenkin kysyä pääsiskö sinne ydinvoimalaan 9 eurolla
Esim Kemistä lentoon lähtenyt jumbojetti törmää täydessä gasolastissa voimalaan?
Kabomm.
Kyllä skenaarioita riittää, mitenkä täälläkin voi käydä hassusti noiden värkkien kanssa.
Mitähän töitä tulisi tarjolle ja ketkä niitä saisivat ydinvoimalan myötä?
Työkkäri vois laittaa sinne työelämävalmennuksella tai kuntouttavalla työtoiminnalla. Niinhän se on muissakin firmoissa ja kunnalla
Tilataan japanista vähän käytetty ydinvoimala, varmaan se yksikko 3 joka juuri posahti. Halavalla saa kun heti pyytää. Kyllä se sen verran tuossa karsikossa poksuttaa että muutamaan kotiin saadaan valkeaa. Ja ehkä jopa karsikon kaikki tiet sulatetaan sähköllä. Oltais kerrankin jossain etunenässä, sulat kadut läpi talven ja kaikki...muuttoliike karsikkoon olis mahtavaa , varsinkin lapsiperheet ajatelkaa asiaa !!!
Amitsussa jätkät laittaa äkkiä sen kuntoon. Jos ei heti saa, niin kysyy tekusta konepuolen insseiltä apua.
Kaikkein naurettavinta on se, että luullaan paikkakunnalla ydinvoiman tuovan työllisyyttä. Esimerkiksi 2010 näennäistilastoitu työttömyys oli Eurajoella 9%, näennäistilastoitu siksi kun mukana eivät ole tukityöllistetyt ja koulutuksessa olevat.
Miettikääpä nyt: mitä tavallisella kemiläisellä olisi annettavaa ydinvoimalaitoksen kaltaiselle työnantajalle?
Miettikääpä toinenkin asia: miksi ydinvoimalaitos työllistäisi paikkakuntalaisia, kun saa työmiehet Ukrainasta ja Romaniasta paljon halvemmalla?
Kemiläiset eivät saa siitä muuta kuin riskin radioaktiivisesta säteilystä ilman, että takeita töistä olisi olemassa. Kyllä teitä vedätetään isosti!
Ja Loviisa - joka on sentään UUTTAMAATA, 90 km päästä Helsingistä eli senkin imu auttaa.
Siellä on nautittu välillä jopa 20% työttömyysprosenteista eli pahempaa kuin monessa paikassa Lapissa!
Niin se atomimiili "työllistää" saatana.
Eurajoellakin töitä on saanut lähinnä puolalaiset rakennusmiehet.
Tämä kirjoittaja kirjoittaa todellista asiaa.
Siis tarkoitin Fukushiman kirjoitusta.
On tosiaan näin.
No ainakin itätuuli saisi tyhjille asunnoille asukkaat ja kyllähän ne asioisivat kemiläisissä liikkeissä.
Kemiläiset työttömät sais harjoittelupaikkoja ei olis säätiö niin ähkyssä ja opiskelijat vois harjoitella siellä myös.
No kymmenen vuoden päästä suurin osa kemiläisistä on jo eläkeikäisiä eli jos posahtais valtio säästäis eläkemenoissa
Ja tuon takia kannattaa ottaa 100 vuoden atomiriesa, että Itätuuli saa pariksi vuodeksi vuokrattua pari kämppää ja paikallinen K-kauppias saa myytyä yhden kaffipaketin (jos sitäkään)?
Jäi muuten mieleen kun Olkiluodon voimalaitostyömaa oli vuoden rullannut. Paikallista kauppiasta haastateltiin. Ei kuulemma puolalaiset paljoa shoppaileet. Tuovat gulassinkin mukanaan.
Samahan se oli homma jo 70-luvulla, kun Kolarissa oli puolalaisia työläisiä hommissa. Toivat ruuat mukanaan.
Aikuisten Oikeasti: pikkasen enempi pitää hyötyjä tulla paikkakunnalle kuin joku kuppainen kämpänvuokraus pariksi vuodeksi ennenkuin noin negatiivisia tunteita herättävä juttu kuin atomivoimala kannattaa paikkakunnalle ottaa riesaksi.
Rahaa pitää tulla rekkakuorma joka vuosi. Muuten ei kannata edes harkita.
No eihän se heti valmistu. Suunnitelussa ja tarjouskilpailuissa menee 5 vuotta ja sitten rakentamisessa 10 vuotta. Eli ei kannata vielä pohtia.
Käsittämätöntä pistorasiasta tulee sähköä 24/h ja siitä huolimatta Simoon pitäs rakentaa ydinvoimalaitos.
hahaah, niinpä :)
sitten kun karsikossa posahtaa niin insinöörit ei pääse paikan päälle hoitamaan tilannetta koska karsikon tien aurauksesta vastaa sama konekuski joka syväkankaalla pienellä alitehoisella traktorilla ajaa kauha 5cm ilmassa ettei upouusi kauha mene heti pilalle. karsikkoon yrittävät insinöörit luistelevat
ojaan lumen paljouden kera ja kiroavat päivän jolloin auraustarjoukset kilpailutettiin.
Meinaattako te pellet että ydinvoima työllistää Kemissä?
ei mutta ne lapamadot paskat onettomat makaajat voitas muurata ydinvoimalan kivijalkaan ...NIIN EIKÖ SE TYÖTTÖYYS MUKA VÄHENE SAATANA...
noniin ensinnäkään kemin kentältä ei mitää jumboja lentoo lähde ja toiseksi jos loviisassa posahtaa, niin sopivalla tuulella me emme voi mitään muuta tehdä ku syödä jodi tabletteja ja toivoa parasta. kolmanneksi jos tulee ydinvoimala simoon, se tuo mukanaan kasapäin vaikka sitten niitä puolalaisia lihanleikkajia rakentamaan laitosta. jostain näidenkin pitää ruoka ja juomaa hankkia. jossain niiden pitää yöpyä. eikö tuo toisi jo palvelualalle töitä?? tai joku saisi vielä muutaman vuoden olla töissä pidempään. ei maailma ole mustavalkoinen.
Jo vain! Puolalaisia putkimiehiä varten kannattaakin ottaa ydinvoimaa. Siinä kun joku terroristi päättää antaa varoituksen pistämällä paskaksi ydinvoimalan jostain syrjäiseltä alueelta niin puolalaisten työpaikat ovatkinasia jota on mukava muistella. Tai juoppo välinpitämätön työntekijä töpeksiii niinkuin tshernobilissä. Siihen kun ei tsunamia tarvita.
Kertokaa mitä minä hyödyn ydinvoimalasta? Miksi minun pitäisi haluta kemin alueelle sellaista?
Tarvitsemme ehdottomasti työtä tänne ja sitä saamme kun Simoon aletaan rakentamaan uutta turvallista ydinvoimalaitosta joka takaa sähkönsaannin meille vuosiksi eteenpäin.Työtä työttömille perkele. Taistelkaamme työmme puolesta .
Emme tarvitse pessimistisiä uhka ja mielikuvia vaan työtä Perämerenkaarelle.
Mitäs töitä kuvittelisit työttömien saavan ydinvoimalasta?
Töitä sais AMK:sta valmistuneet eri alojen insinöörit ja toimistohommiin tradenomit. Siivojolle löytys myös hommia, vahtimestarit, työhönottaja jne jne..
Ei se itsekseen toimi.
Riskintöntä ydinvoimalaa ei ole tehty eikä tulla koskaan tekemäänkään..................................................................
Onko mikään riskitöntä? Elämästä ei selviä hengissä. Lähtölaskenta kohti hautaa alkaa jo kohdussa.
Kyllähän se Simon/Pyhäjoen laitos tulee olemaan vaikeuksissa, ku napsahtaa päälle ensimmäinen pakkastalvi. Ahtojäät tulevat estämään vedenoton reaktoreihin.
Entäpä mitä tapahtuu, kun se maailman ensimmäinen näin pohjoseen rakennettava mylly pukkaa ne lämpimät lauhdeveet takas mereen? Mitähän sitte tapahtuu meren eläville?
Entäs se suojavyöhyke, minkä STUK on joskus määrittänyt? Että 5 km läheisyydessä ei sais asua yli 200 asukasta?
Kyllähän tää on tuhoontuomittu juttu jo alusta alkaen. Me ollaan täällä pohojosessa ihan täysin omavaraisia sähköstä vesivoiman ansiosta. Jos joku Outokumpu Works itkee, että me ei investoida jos ei saada lisää (ydinvoimalla tuotettua) sähköä, kehittäköön se omat prosessinsa semmoseks, että niistä vapautuva lämpöenergia otetaan kaikki talteen ja rakentakoon oman sähkölaitoksensa. Luulis, ettei heijän kaikkitietävillä insinööreillä ois minkäänlaista ongelmaa tässä.
Miten helvetissä ahtojäät muodostuvat kun lämmintä vettä pukataan mereen...naurettavaa. Ja meren elävät vaan nauttii läpi vuoden suotuisista oloista, esim. jotkin simpukkalajit kasvavat ja lisääntyvät läpi vuoden. Ja lohen nousu simojokeen paranee ja aikaistuu.
Lohesta puheenollen, sehän on täynnä ympäristömyrkkyjä, dikoksiiinia. Eli kuka sitä edes söis
FENNOVOIMA rules no1 voimaa jota VAIN suomalaiset osaavat käyttää! Pitäis lähettää suomalaisia ohjeistamaan ja neuvomaan Japaniin niin saisivat laitteet kuntoon.
Kyllähän se on kivaa kun Simossa työt alkaa ja eurot rupee pyöriin täälläkinpäin.
Ihanko niin luulet? Meinasikko että ne työntävät rahansa simolaisille? No sehän on hyvä juttu. Koska saat töitä voimalasta ja millaisia kun on noin varmalla pohjalla tämä sinun tietosi.
euroja euroja euroja.... mikä ihmiselle riittää? tuhotaan kaikki että saadaan taulutv,hieno auto, velkaa 0,2-0,3Me. Siinäpä on jälkikasvulle pureskeltavaa jos on millä pureskella (ekas hampaat tippuu oireiden alussa)
älä sinä veherpiipertäjä puutu tähän mene vaikka lappiin haistelemaan poronjäklää!!!!
Arvailuilla ja mielikuvitelmilla ei ole rajoja kun maalliko ratkoo ydivoimala ongelmia.
Mikesi JAPANIN pojat rypistelleet foliota tötteröksi päänsä päälle ja näin suojautuneet kaikelta kosmiselta säteilyltä ?Kummaa homma tuo raskaan lyijyn kanssa painiminen, foliota sen olla pitää!
-
Taidanpa muuttaa Simoon kun sieltä on tulossa helppoja töitä ydinvoimalasta. Näin ainakin voisi päätellä kun kemiläiset ydinvoimaekspertit lupailevat työpaikkoja ydinvoima-asiasta osaamattomille paikkakuntalaisille. Ne työt on vissiin semmoisia, että riittää kun on käyny amitsun?
-
-
Ydinvoimala on tervetullut Simoon ja Kemiin. Emme tarvitse hiilirovioita. Tuuliroottoreista ei ole mihinkään. VIhreät antavat kyllä maapallon tuhoutua kunhan voivat itse raunion päällä sanoa olleensa muita viisaampia. Öljyn polttamien on pahinta mitä ihminen tekee tulevalle.
Käväisepä se asiasi sanomassa Fukushimassa.
Energiasta ei tule puutetta. Teollisuuden käyttö kutistuu entisestään. Kysyntä polkee paikoillaan tai laskee.
Hyöty ydinvoimasta ei tule paikalliselle väestölle. Katsokaapa vaikka Satakuntaa.
Miksi ottaa tuollainen laitos riesaksi ilman vastiketta?
Jonathan-2 vastaa varmasti näihinkin asioihin...?
fenno no 1
viherpiipertäjä
hankin foliota pari rullaa sitten pään päälle kun simoon tulee helvetinlaitos...niinhän ne tuolla japanissakin tekee
ei täällä mitään tapahdu olkaa huoletta